Sodyum Laktat ve Etkileri

Solunum ve metabolizma ile ilgili sorunlar, genellikle vücudun asit-baz dengesi bozulduğunda ortaya çıkarlar. Bozulan asit-baz dengesini düzeltmek için uygulanan tedavilerden biri, alkalileştirme etkisine sahip olan sodyum laktatı damardan enjekte ederek vücuttaki elektrolitleri ve asit dengesini eski haline döndürmekten geçer. Sodyum laktat, laktik asit türevi olan doğal bir tuzdur. Sodyum laktat, aşırı doz ilaç kullanımının tedavisinde de kullanılır. Uzmanlar, yan etkileri dolayısıyla, sodyum laktat verdikleri hastaları yakın gözlem altında tutarlar. 

Metabolik Asidoz

Metabolik asidoz, vücudunuzun bikarbonat kaybetmesine sebep olarak asit-baz dengesini yukarı çeken bir rahatsızlıktır. Sodyum laktat iğneleri hafif ve orta düzey metabolik asidoz vakalarının tedavisinde kullanılır. Sodyum laktat, vücudunuzun karbondioksitten ürettiği bikarbonat ile birleşerek vücuttaki asitleri etkisiz hale getirir ve asit-baz dengesini düşürür.

Yan Etkileri

Sodyum laktat, vücudunuzda çeşitli tepkilere sebep olabilir. Bazı hastalarda göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, odaklanma sorunu, kas krampları, ürperme, yüz ve boğazda şişlik ve vücudun çeşitli yerlerinde iltihaplara yol açtığı görülmüştür. Kan basıncında gerçekleşen yükselmeler de vücudun sodyum laktata vereceği olası tepkiler arasında yer alır. Eğer sodyum laktat aldıktan sonra bu belirtilerden birini gösterdiyseniz durumunuz daha da kötüye gitmeden önce doktorunuzla görüşün.

Önlemler

Sodyum laktat tedavisine başlamadan önce kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Sodyum laktat, birçok ilaçla etkileşime girer ve vücudunuzun beklenmedik tepkiler vermesine yol açabilir. Aspirin, tetrasiklin, efedrin ve psöefedrin gibi dekonjestanlar, diyabet tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve anti-depresanlar sodyum laktat ile etkileşime girdiği bilinen ilaçlar arasında yer alır.

Diğer Kullanım Alanları

Sodyum laktat, bakteri ve mantar gelişimini engellediğinden birçok gıda üreticisi ürünlerine bu tuzu koruyucu olarak ekler. Ayrıca şampuan, yüz kremi, sabun, vücut losyonu, dudak kremi ve göz damlası gibi kozmetik ürünlerde de kullanılır. Gıda yoluyla alınan sodyum laktatın yetişkinlerde yol açtığı bilinen bir yan etkisi yoktur. Bebek ve ufak çocukların sodyum laktattan uzak durması gerekmektedir.