Sodyum klorür kalp sağlığına nasıl etki eder?

Ortalama bir insanın tükettiği Sodyum’un neredeyse tamamı sodyum klorür, yani sofra tuzudur. Sodyum, birçok gıdada doğal olarak bulunsa da paketlenmiş gıdalara eklenen tuz, birçok insanın ihtiyacı olandan çok daha fazla miktarda Sodyum tüketmesine sebep olur. Vücudunuz sodyum klorürü sindirdiğinde ortaya çıkan sodyum, kan basıncınızı geçici olarak yükseltir. Uzun süre boyunca peynir, konserve ve donmuş gıdalar, tuzlu krakerler vb. gibi yüksek miktarda sodyum içeren kaynakların fazla tüketilmesi sağlığınıza kalıcı zarar verebilir.

Yüksek Kan Basıncı

Böbrekleriniz, vücudunuzun ihtiyacı olmayan sodyumu genellikle dışarı atar. Fakat düzenli olarak çok fazla sodyum klorür tüketirseniz böbrekleriniz zamanla işlev kaybı yaşar ve vücudunuzdaki sodyum seviyesini düzenleyemez hale gelir. Bu durumda da kan oranınız ve kan basıncınız yükselir. Kan basıncınız uzun bir süre boyunca olması gerekenin üstünde seyrettiğinde, ortaya çıkan hasar kalıcı olur. Kronik yüksek kan basıncı sonucunda kalp ve damarlarda oluşan hasarların tedavi edilmesi için hayat boyu ilaç kullanmanız gerekir.

Damar Kanaması

Aşırı miktarda sodyum tüketiminden kaynaklanan yüksek kan basıncı ve yüksek kan oranı zamanla kan damarlarınızın zayıflamasına yol açar. Damar çeperleriniz sertleşip şişebilir ve bu durumda da damarlarda patlaklara ya da sızıntılara yol açan anevrizma meydana gelir. Bu durumda kan pıhtılaşamazsa ölümcül risk ortaya çıkar. Pıhtılaşan kansa, dolaşıma karışıp uzuvlar, göz ve diğer organlarda hasara yol açabilir. Kan pıhtıları kan dolaşımını kısmi olarak bloke ettiklerinde de kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Bu durumda, vücutta dolaşan oksijen miktarı azalır ve bu da organların işlevini ve vücuttaki enerji seviyesini etkiler.

Kalp krizi

Aşırı sodyum tüketimi sebebiyle atar damarlarda gerçekleşen hasarlar kalp krizi riskini arttırır. Bir kan damarının içinde yer alan kan pıhtısı serbest kalıp kalpe giden bir koroner arterde tıkanıklığa yol açtığında kalp krizi gerçekleşir. Bu durum, gün içerisinde tükettiğiniz tuz miktarından bağımsız olarak her an görülebilir. Göğüste ağrı ve nefes darlığı gibi belirtiler zaman zaman görülse de kalp krizi hiçbir belirti olmadan da ortaya çıkabilir. Geniş tıkanıklıklar ölüme dahi yol açabilir.

Komplikasyonlar

Kalp krizleri sonucunda kalp kasları, kalp kapakçıkları ve kalp sinirleri zarar görebilir. Oksijen dolaşımını kısıtlayan kalp-damar hasarları kalp yetmezliğine yol açabilir. Bu da ayak ve bileklerde şişme ve çabuk yorulma gibi belirtilere yol açar. Aritmi, doku yırtılmaları ve kalp kapakçıklarında sızıntı gibi durumlar ölümcül olabilir. Yüksek kan basıncının yol açtığı komplikasyonlardan kaçınmak için sodyum klorür tüketiminizi sınırlandırmanızda fayda vardır.