Sodyum hiperaktiviteye sebep olur mu?

Vücudunuz, kan basıncı ve kan hacmini düzenlemek için sodyuma ihtiyaç duyar. Sodyum, genellikle sofra tuzundan temin edilir fakat süt, pancar ve kerevizde de bulunur. sodyum; işlenmiş gıdalar, konserve gıdalar ve çeşnilere de üreticiler tarafından koruyucu madde ya da gıda takviyesi olarak eklenir. Sodyum’un sentetik bir hali olan sodyum benzoat, hiperaktiviteye yol açabilir fakat bu olası etkilerle ilgili yapılan araştırmalar devam etmektedir.

Koruyucu Sodyum 

Sodyum tuzunun bir bileşiği olan sodyum benzoat, yiyeceklerde ve kozmetik malzemelerinde koruyucu olarak kullanılan sentetik bir madde olan benzoik asit türevidir. University of Southampton’daki araştırmacılara göre sodyum benzoat, yiyeceklerde kullanıldığında hiperaktiviteye yol açabilir ve çocuklarda dikkat eksikliğine sebep olabilir. Fakat, New York Times gazetesinin bu araştırmayla ilgili yorumunda, araştırmanın gıda boyaları ve diğer koruyucu maddelerin etkilerini göz önünde bulundurmadığı belirtilmiştir. Bu yüzden, araştırmacılar hangi katkı maddesinin hiperaktivite ve dikkat etksikliğine yol açtığını kesin olarak söyleyememektedir. Ayrıca, gıda maddelerinden bu koruyucular çıkartıldıklarında gıdalarda erken çürümenin gerçekleştiği de bilinmektedir.

Sodyum ve Etkileri

Sodyum benzoat üzerinde yapılan bazı araştırmalar ve sodyumun hipertansiyon, yani yüksek basıncı, üzerindeki etkisi sodyum ve hiperaktivite arasındaki ilişkiye dayanak olarak gösterilmektedir. Hipertansiyon ve hiperaktivite arasında bilinen bir bağlantı yoktur. Yüksek kan basıncı, belirtisi olmayan bir hastalıktır. Hiçbir belirtisi olmadığından uzun süre boyunca teşhis edilemediğinden “sessiz katil” olarak da bilinmektedir. Kan basıncı seviyesinin anlaşılmasının tek yolu, bir Doktor ya da sağlık uzmanı tarafından kan basıncının ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Yüksek kan basıncı, kan damarlarına zaman içerisinde zarar verir ve diyabet, kalp hastalıkları ve Kalp krizi gibi sorunlara yol açar. Görme bozukluğu, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve kalp krizine de yol açabildiği bilinmektedir.

Tuz Tüketimi

Çok fazla sodyum tüketimi yüksek kan basıncına sebep olabilir. Yüksek kan basıncı bulunan hastaların sodyum tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Yüksek kan basıncı teşhisi konulduğunda, doktorunuz size genellikle çok az sodyum içeren bir beslenme planı çıkaracaktır. Aşırı sodyum tüketimi, özellikle konjestif kalp yetmezliği, böbrek hastalığı ve siroz hastalığı bulunan hastalarda tehlikeli sıvı birikimine yol açabilir. Bu durumda hastaların, tuz tüketimini azaltacak bir beslenme planı oluşturmak için doktorlarıyla konuşmaları gerekmektedir.  

Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı bir yetişkinin günlük sodyum tüketimi 2300 miligramı geçmemelidir fakat Colorado Eyalet Üniversitesi’nin verilerine göre çeşitli uzmanlar tarafından verilen günlük tüketim miktarları 1100 ve 3300 miligram arasında değişmektedir. Bir çay kaşığı tuzun yüzde 40’ı sodyumdur ve bu da 2000-3000 miligrama eşittir. Yüksek kan basıncı ve sınır hipertansiyon bulunan hastaların kan basınçlarını düzenlemeleri için daha fazla potasyum ve daha az sodyum tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.