Sodyum beyni nasıl etkiler?

Sodyum, bir elektrolit görevi gördüğünden, vücuttaki hücrelerin işlevlerini gerçekleştirmesi açısından oldukça önemlidir. Sinir hücreleri kandaki sodyum seviyesine duyarlıdırlar çünkü işlevlerini gerçekleştirmek için elektrolitlere ihtiyaç duyarlar. Çok fazla ve çok az sodyum tüketimi beyin ve diğer bölgelerdeki sinir hücrelerinin zarar görmesine sebep olabilir.

Sodyum ve Sinir Hücreleri

Nöron olarak da bilinen sinir hücreleri, işleyişlerini düzgün gerçekleştirmek için ufak elektrik akımlarına ihtiyaç duyarlar. Nöronlar, bu akımları oluşturmak için hücrelerin içerisinde ve dışarısındaki elektrolit seviyelerini düzenler. Nöronların, sodyum iyonlarının hücre içine dolmasını sağlayan özel kanalları bulunur; bu kanallar, nörona elektrik akımını yaratmasını söyleyen kimyasal bir sinyal geldiğinde açılırlar. Sodyum iyonlarının içeriye dolması, sinir hücresi içerisinde pozitif bir yük oluştururak nöronun içindeki diğer sodyum iyonlarının açılmasını sağlar. Bu da sinir hücresi aktivitesinden sorumlu olan ve aksiyon potansiyeli olarak bilinen bir akımın oluşmasına sebep olur.

Yüksek Sodyum Miktarı ve Sinir Hücreleri

Kanınızdaki sodyum oranı yükseldiğinde, hipernatremi adı verilen durum ortaya çıkar. Yüksek miktarda sodyum, sinir hücreleri arasındaki doğal elektrik akımını bozduğundan hiperrnatremi durumunda beyin ve sinir hücreleriyle ilgili çeşitli sorunlar baş gösterir. Hiperrnatremi, genellikle yeteri kadar su tüketilmediğinde kandaki sodyum yoğunluğunun artması sonucu görülür. Hipernatreminin nörolojik belirtileri arasında uyuşukluk, huysuzluk, asabiyet, ruhsal durumda değişiklik, nöbetler, seğirmeler ve spazmlar yer alır.

Hiponatremi ve Beyin

Fazla sodyum beyniniz için tehlikelidir fakat sodyum yetersizliği de sinir hücrelerinin işlevinin bozulmasına sebep olabilir. Konjestif kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, diüretik ilaç kullanımı, çok fazla su tüketimi, ishal ve kusma, siroz ve bazı ilaçlar hiponatremiye sebep olabilir. Hiponatreminin belirtileri arasında baş ağrısı, sersemlik, yorgunluk ve bilinç kaybı yer alır.

Tavsiyeler

Kanınızdaki sodyum seviyesi normal şartlarda 135-145 miligram/litre olmalıdır. Sodyum fazlası ve sodyum yetersizliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eğer vücudunuzdaki sodyum miktarı ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır. Kan testleri, kanınızdaki sodyum seviyesini ölçerek sodyum dengesizliğine bağlı sinirsel bir hastalığa yakalanma riskiniz olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olur.