Şizofreniyle Nasıl Yaşanır?

Şizofreni ruhsal rahatsızlıkların psikozlar grubundaki bir hastalık. Diğer nevroz grubu hastalıklara göre farklı pek çok yanı var. Belki de ruhsal rahatsızlıkların içinde en çok sıkıntı veren özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün. Kişinin gerçeklik algısının dağılmasına yol açan bu hastalık,  düşünce sistemine halüsinasyonları ve sanrıları da ekliyor. Böylece kişi gerçekten kopabiliyor. Şizofrenli bir  birey olmayan şeyleri gören, olmayan kokuları duyan,  kendince yarattığı düşünceler içinde yaşayan bir birey haline dönüşüyor. Şizofreninin pek çok farklı türü var. Bazen de  şizofreninin akut bir safhasında olabiliyorsunuz. O zaman kendinizi  ya da çevrenizde bu gibi özellikler taşıyan kişileri iyi gözlemlemenizde fayda var. Çünkü bu hastalığın ilerlemesini engellemekte erken tanı faydalı.

Akut gelişen bir şizofreni aşamasındaysanız

Hastalığın belirtilerini bilmek onunla mücadele etmenizi kolaylaştır. Tanıdığınız bir hastalıkla baş etmeniz daha kolaydır. İnsanların size olan davranışlarından endişe etmeye başladıysanz, farklı  ses ve kokular duyuyorsanız, kendinizi isteksiz, endişe dolu ya da anksiyeteli hissediyorsanız, uykularınız oldukça sık bölünüyorsa küçük işaretlerle karşı karşıya olabilirsiniz. Bazen kendinizi, davranışlarınızdaki bu değişim yüzünden güvendiğiniz birine bunları sormak isterken buluyor olabilirsiniz.

Eğer bu ilk aşamadaysanız, hızla bir uzmana başvurmalısınız. Çünkü hastalığın son haline gelmeden ilaç tedavisi ve diğer destek yöntemleriyle ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Kullanacağınız ilaçlar ise antipsikotik ilaçlardır.

Eğer daha önce başka bir akut şizofreni aşaması deneyimlediyseniz, oluşturduğunuz ya da sizin için oluşturulan bir kriz planınız bulunmalı. Acil olarak aranacak numaralar, alınacak ilaçlar ve ne yapmanız gerektiği bu planda yer almalı.

Şizofreni hastasıysanız alkol ve madde kötüye kullanımından kaçının!

Alkol ve madde kullanımı kısa süreli rahatlama sağlar. Ama uzun süreli olarak düşündüğünüzde şizofreniyi daha kötüye götürür. Alkol depresyona yol açar ve madde kullanımı her şeyi daha kötü hale getirir. Şizofreninin beraberinde getirdiklerinden kaçmak için bu yollara başvuruyor olabilirsiniz, ancak kendinize daha çok zarar verdiğinizi unutmayın.

Uyuşturucular kullandığınız antipsikotiklerin etkisini de bozar ve ilaçtan alacağınız fayda ortadan kaybolur.

İlaçlarınızı düzenli kullanmak yaşam stiliniz olmalı!

İlaçların düzenli kullanımı, şizofren bireyin yaşamında çok önemlidir. Hastalığın nüksettiği durumları azaltmak ve yeni semptomları engellemek ancak düzenli ilaç alımıyla olur. Eğer bir şizofreni hastasıysanız, yaşam tarzınızı oluştururken önceliğiniz ilaçlarınız olmalı. İlaçların bazen yan etkileri olabilir ama bunu doktorunuzla konuştuğunuz zaman gerekli çözümü yaratacaktır. Besin takviyeleri yan etkilerin derecesini azaltmakta ve size kendinizi daha iyi hissettirmekte fayda sağlayabilir.

Doktorunuzu düzenli ziyaret edin!

Doktorunuzla kuracağınız sağlam bağ sayesinde kafanızdaki her türlü soruya yanıt bulabilirsiniz. Arkadaşlarınıza ya da dış çevreye soracağınız sorular yerine doktorunuz her zaman sizin için  doğru adres olmalı. Ayrıca düzenli Doktor ziyaretleri hastalığınızdaki gelişimi görme fırsatı da sunar.

Kendinize özen gösterin, bakımınızı ihmal etmeyin!

Bakım insanın günlük hayatının içinde. Eğer kendinize dikkat ediyorsanız bu sizin çevrenizdekiler ve kendiniz üzerinde sorumluluğu taşıdığınızın göstergesi. Bu bakım yediklerinize dikkat etmeniz, egzersiz yapmanız, sağlığınızı korumaya çalışmanız, temiz olmanız, hoş görünmeye çalışmanız gibi şeyleri kapsar. Unutmayın, kendinize duyduğunuz saygı kendinizi her zaman iyi hissettirir.

Şizofreni ile yaşamak zordur ancak biliyoruz ki bazı noktalara özen gösterdiğiniz zaman şizofreniyle mücadeleniz çok daha kolay. Düzenli doktor kontrolü, bakım ve ilaç kullanımınızın yanında, güvenli arkadaşlık kurmak da önemli. Sosyalite her psikolojik hastalık için altın değerinde bir kavram. Sosyal destek aldığınız zaman göreceksiniz ki kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Siz çok değerlisiniz ve yaşamınızı  daha dikkatli sürdürdüğünüz sürece hastalığınızdan kurtulmanının anahtarı elinizde…