Siyatika Siniri Ağrısı Nedir ?

Siyatika, siyatik sinirlerin neden oldukları ağrıdır, siyatik sinirler ve dalları boyunca yayılır. Siyatik siniri sırtın alt bölgesinden her bir bacağa basen ve kalçalardan geçerek ulaşır. Siyatik sinirler bacakta peroneal ve tibial sinirler olarak dallanırlar.

Ağrı, sırtın alt bölgesinden, kalçalara ve bacaklara doğru yayılır. Siyatik sinir ağrısı bir hastalık değil, hastalığın belirtisidir. Siyatika, bel fıtığı da dâhil olmak üzere, çeşitli bozuklukların habercisidir ve birkaç ay veya daha uzun süre devam edebilir.

Siyatika Neden Olur ?

Siyatik sinirler birçok bacak kasını kontrol eder, baldır, kalça ve bacaklarda algılamayı, hissetmeyi sağlar. Omurgada siyatik sinir sıkıştığında siyatika meydana gelir. Bel fıtığı rahatsızlığı genellikle siyatikaya neden olmaktadır. Omurga, jel benzeri bir madde ile dolu olan disk sütunu içermektedir. Fıtık, bu disklerde yırtık oluşması ile bu maddenin dışarı sızıp çevredeki sinirlere baskı yapmasıyla oluşur. Tipik bacak ağrısı da bu yüzden olmaktadır.

Siyatikaya neden olan diğer sebepler:

  • Lumbar spinal stenoz (bel kanal darlığı)
  • Spondilolistezis
  • Piriformis sendromu
  • Spinal tümör
  • Travma
  • Siyatik sinir tümörleri veya kemik, kas ve eklemleri etkileyen diğer rahatsızlıklardır.

Siyatika Nasıl Bir Ağrıdır ?

Siyatika

Siyatika

Siyatik sinir ağrısı belirgin ve diğer ağrılardan farklıdır. Siyatika bel bölgesinden, kalça ve bacakların arka tarafları boyunca yayılır. Ağrı tipi, hastalar arasında hafif ağrıdan, yoğun, yakan ve keskin ağrıya kadar farklılık gösterir. Bazı durumlarda, ağrı bir elektrik çarpması gibi hissedilir. Siyatik ağrıya, kaslarda güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma hissi ve idrar kaçırma da eşlik edebilir.

Bel bölgesi özellikle soğuk havalarda daha fazla etkilenir ve bu yüzden ağrının şiddeti artabilir. Belli bir pozisyonda uzun süreli oturmak da disklerin üstüne fazla yük bindirdiği için bacak veya bel ağrısını arttırır. Bel fıtığı hastalarına genellikle düz bir zemine uzanmaları veya yürüyüş yapmaları oturmaya kıyasla daha iyi gelmektedir.

Siyatika Kimlere Olur ?

Yaşam tarzı seçimleri, sağlık sorunları ve doğuştan gelen özellikler, siyatik sinir ağrısı için risk faktörleridir. Yaş, meslek, uzun süreli oturma ve diyabet yaygın risk faktörleri arasında sayılabilir. Yaşlanma süreci nedeniyle meydana gelen spinal (bel kemiği) bozulma siyatika oluşmasına katkıda bulunabilir.

Siyatik sinir ağrısı ağır kaldırmayı ya da uzun süre oturmayı gerektiren işlerden dolayı ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, hareketsiz yaşam tarzı olan insanlar, uzun süreli oturmalarından dolayı risk altındadır. Ayrıca diyabetli hastalar da siyatika oluşması bakımından risk altında olan bir gruptur.

Siyatika Nasıl Teşhis Edilir ?

Siyatik sinir ağrısını teşhis etmek için çeşitli testler ve prosedürler kullanılır. Muayenede, sinir sistemi ile ağrı arasındaki bağlantı bulunur ve ağrı sebebinin siyatik sinirler olduğu belirlenir. Mevcut risk faktörlerini değerlendirmek için tıbbi geçmiş istenir. Omurga ve bacakların fiziksel olarak muayene edilmesi, teşhis için ön bilgi sağlar. Refleks yanıtının ve kas gücünün değerlendirilmesi için kas ölçüm ve değerlendirme testleri yapılır. Bulguları teyit etmek için görüntüleme testleri olarak spinal röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya bilgisayarlı tomografi (BT) reçete edilebilir.

Siyatika Nasıl Tedavi Edilir ?

Reçetesiz ilaçlar, egzersizler, esneme hareketleri, sıcak ve soğuk kompres yapmak bu hastalığın tedavisi için ilk olarak başvuran yöntemler arasındadır. Ek tedavi seçenekleri ise fizik tedavi, rehabilitasyon ve reçeteli ilaçlardır. Fizik tedavi, hastaların güçlenmesine yardımcı olur ve daha fazla hasar oluşmasının önüne geçer. Rehabilitasyon, duruş pozisyonu, kas gücü ve esneklik oluşturma konusunda hastaları eğitir.

Uyuşturucu ve antikonvülzan ilaçlar gibi reçeteli ilaçlar, siyatik sinir ağrısının hafifletilmesinde kullanılır. Epidural steroid enjeksiyonları, aşırı ağrı durumlarında rahatlama sağlayabilir. Cerrahi yöntemi, fıtıklaşmış diskleri düzeltmek için kullanılabilir.