Siyatik Bacak Ağrısı Nasıl Giderilir ?

Siyatika, siyatik sinir ve dalları boyunca, sırttan başlayıp aşağı, kalça ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelir. Siyatikanın özelliği bel omurundan başlayıp, aşağıya kalça kısmına ve daha sonra bacaklara yayılmasıdır. Buna ek olarak, siyatika bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Siyatik bacak ağrısı, bel fıtığı rahatsızlığının göstergesi olabilir.

Siyatik Siniri Ağrısı İçin Ne Yapılmalı ?

1.Adım

Dinlenin. Birkaç gün dinlenmek, siyatik bacak ağrısını hafifletebilir; bununla birlikte uzun süreli yatak istirahati akıllıca değildir çünkü fazla hareketsizlik de belirti ve semptomların kötüleşmesine neden olacaktır.

Siyatik Siniri

Siyatik Siniri

2. Adım

Doktorunuz ile fizik tedavi hakkında görüşün. Eğer siyatik ağrının sebebi bel fıtığı ise fizik tedavi, etkileyici ve tesirli bir rahatlama sağlayabilir. Akut ağrı geliştikten sonra, doktorunuz veya fizyoterapistiniz, gelecekteki sakatlanma ve hasarları önlemek için bir rehabilitasyon tedavi planı geliştirebilir.

3. Adım

Reçetesiz ağrı kesiciler satın alın. Reçetesiz ilaçlara örnek olarak, ibuprofen ve Aspirin gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar veya asetaminofen ve tylenol gibi analjezik ilaçlar verilebilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar veya NSAIDS ağrı ve şişliğin her ikisini de azaltırken, asetaminofen tabanlı ilaçlar sadece ağrı tedavisinde kullanılır. Ancak her iki ilaç türü de siyatik bacak ağrısının giderilmesinde yardımcı olabilir. İlaçları, prospektüsteki talimatlara uyarak kullanın, eğer reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuza danışın. Genellikle güvenilir olmasına rağmen, bazı ilaçlar  tıbbi durumlar ile kontrendike olabilir.

4. Adım

Soğuk ve sıcak paket uygulayın. Ağrı ilk hissedildiğinde günde birkaç kez 20’şer dakikalık sürelerle, ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltır ve yaklaşık 3 gün sonra sıcak kompres uygulanması ile devam edilebilir. Buna ek olarak hiçbir zaman buzu cilt üzerine direkt olarak uygulamayınız çünkü bu doku hasarına yol açabilir. Sıcak paket uygulamaları ve ısıtma pedi kullanılması ağrıyı hafifletir; ancak inflamasyonu azaltmaz. Etkilenen bölgeye gerektiği kadar ısı uygulayın ve ısı pedini daima en düşük sıcaklık ayarında tutun.

5. Adım

Siyatik bacak ağrısını gidermek için doktorunuza kortikosteroid ilaç enjeksiyonu hakkında danışın. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan kortikosteroidler, tahriş olmuş sinir çevresinde şişliği de engellemektedirler. Etkili olmalarına rağmen, bu enjeksiyonları lokal irritasyona neden olabilirler ve izin verilen enjeksiyon sayısı sınırlıdır, bu nedenle doktorunuz ile bu tedavi seçeneği hakkında tartışın.

Siyatik Bacak Ağrısı İçin İpuçları ve Uyarılar

Aşağıda anlatılanları uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  • Esnemeye çalışın. Hafif esneme egzersizleri, sinir kökü basısını azaltabilirler, diğer bir deyişle sinir sıkışmasını hafifletebilirler, bundan dolayı ağrı gidericidirler. Esneme egzersizleri sırasında, eğilmekten, zıplamaktan ve ani hareketlerden kaçının. Esneme pozisyonlarını en az 20 saniye boyunca uygulamaya çalışın.
  • Eğer siyatik bacak ağrısına uyuşma ve/veya artan ağrı eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım isteyin. Böyle bir durum varsa, doğru şekilde tedavi edilmezse kalıcı sinir hasarlarına neden olabilecek disk yırtılması, disk kayması gibi ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz.

Siyatik Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

  • Reçeteli ilaçlar
  • Reçetesiz satılan ilaçlar
  • Sıcak ve soğuk kompres pedleri
  • Fizik tedavi rejimi
  • Epidural enjeksiyon