Siyatik Ağrıları Nasıl Giderilir?

Siyatik ağrıları, bundan etkilenen insanlarda rahatsızlığa sebep olur ve hareketliliği kısıtlar. Siyatika, siyatik sinir ve dalları boyunca, sırttan başlayıp aşağı, kalça ve bacaklara doğru yayılan ağrı anlamına gelir. Bu ağrı omurgadan her bir bacağın arkasına kadar mevcut olan siyatik sinirlerin sıkışmasından kaynaklanır. Sinir sıkışmasına, disk kayması, dejeneratif disk hastalığı gibi disk rahatsızlıkları ya da tümör ve diğer ağrı bozuklukları neden olmaktadır.

1. Adım

İlk birkaç gün boyunca dinlenin. Rahatsızlığın başlangıcında, doktorunuz daha fazla inflamasyonun önlenmesine yardımcı olmak için, bir kaç gün istirahat tavsiye edebilir.

2. Adım

Önce soğuk daha sonra sıcak uygulaması yapın. Amerikan MedlinePlus iki üç gün boyunca soğuk uygulanmasını önerir. Buz uygulamak inflamasyona etki ederek ağrının azaltılmasında faydalı olabilir. Soğuk kompresin ağrıyı azaltması durumunda ardından sıcak kompres uygulanabilir.

3. Adım

Doktorun yönlendirdiği reçetesiz ilaçları alın. Bu ilaçlar ibuprofen veya asetaminofen içerebilir. Doktorunuz,  bu ilaçların sizin için uygun olup olmadığını, sağlık geçmişinize veya ilaç rejimine bağlı olarak değerlendirecektir.

4. Adım

Bacaklarınızın arasına bir yastık alarak fetus pozisyonunda uyuyun. Bu pozisyon, sinir sıkışmasının hafifletilmesine yardımcı olur, dolayısıyla dinlenme sırasında siyatik ağrılar hafifletilebilir.

5. Adım

Yürüyün ya da sık sık rahatlık seviyesine bağlı olarak vücut pozisyonunuzu değiştirin. Hareketli olmak önemlidir çünkü hareketli olmak zamanla inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Adım

Güvenli ve düzenli egzersiz programı için doktorunuza ya da fizyo-terapistinize başvurun.  Bu program, sırtınızın ve bel kaslarınızın güçlenmesini ve esnemesini sağlayacaktır. Durumunuza bağlı olarak, doktorunuz düşük etkili egzersizler veya aerobik aktiviteler tavsiye edebilir.

7. Adım

Bu programlar işe yaramazsa, diğer çözüm yolları için doktorunuza danışın. Bahsedilen diğer çözüm yolları, doktorun muayenehanesinde uygulanan enjeksiyon, fizik tedavi ya da bu ağrılara sebep olan rahatsızlıkların tedavisini içerebilir. Fizyoterapi doğru vücut pozisyonuna faydalı olup, güç ve esnekliğin artırılmasına yardımcı olabilir.

İpuçları ve Uyarılar

Sabırlı ve ısrarcı olun. Siyatik ağrısından şikâyetçi olan kişilerin yüzde 80 ila yüzde 90 oranındaki bir kısmı, cerrahi müdahale olmaksızın iyileşebilirler.