Siyah Nokta Nasıl Temizlenir ?

Siyah nokta temizliği için bu yazımızda bazı tüyolar paylaşıyoruz. Siyah nokta hem çok yaygın bir sorun hem de can sıkıcı. Siyah noktalar özellikle ergenlik ve gençlik döneminde birçoğumuzun başına gelen genel sorunlardan birisi. Ölü deri hücreleri, dış faktörlerden gelen kirler ve cildin oluşturduğu sebum isimli yağ gözenekleri tıkadığı zaman siyah noktalar oluşuyor.

Siyah nokta ile beyaz nokta arasındaki temel fark da gözeneklerin kapalı ya da açık olması. Eğer Gözenekler açıksa içerisindeki yağlar oksitlenerek siyah noktayı oluşturuyor. Siyah noktaların kir yüzünden siyah olmadığı konusuna da açıklık getirmekte fayda var. Yani siz onları ne kadar ovalar ve çıkarmaya çalışırsanız bu onlardan kurtulmanızı değil de başınıza daha fazla bela olmalarını sağlar. Bu yüzden siyah noktalar için önerilen doğal tedavileri de haftada 2-3 seferden daha fazla yapmamakta fayda var. Şimdi gelin siyah noktaları temizleyen doğal yöntemlerin birkaçına birlikte bakalım.

Siyah Nokta ve Yumurta Beyazı Maskesi

Siyah nokta nasıl temizlenir diye merak edenler için son dönemlerin en popüler siyah nokta temizleme yöntemi olan yumurta beyazı maskesinin tarifini vereceğiz. Yumurta beyazı hem cildinizdeki siyah noktaların temizlenmesini hem de gelecekte oluşabilecek olanların engellenmesini sağlıyor. Üstelik de cilt için faydalı besinler içeriyor. İhtiyacınız olan malzemelerse çok basit; bir yumurtanın beyazı, bir kap, temiz bir havlu ve de peçete ya da tuvalet kağıdı. Yumurtanın sarısını ayırdıktan sonra beyazını çırpın ve yüzünüzün tamamen kuru olduğuna emin olun. Peçetenin ince bir katmanını yumurtaya batırarak yüzünüzde uygulamak istediğiniz yere dikkatlice yapıştırın ve üzerine yumurta beyazı sürerek maske kıvamını güçlendirin. Kuruyunca üçüncü katmanı da sürebilirsiniz. Tamamen kuruduğu zaman dikkatlice yüzünüzde çıkarın ve yüzünüzü yıkayın.

Siyah nokta nasıl temizlenir

Siyah nokta nasıl temizlenir

Siyah Nokta İçin Bal ve Süt Bantları

Bal da süt de cilde çok faydalı maddelere sahip. Balın anti bakteriyel özelliği, sütün de cildi daha yumuşak ve nemli yapma özelliği. İkisi birleştiğindeyse siyah noktaları azaltan bir etkiye sahip oluyorlar. Gereken malzemeler 1 yemek kaşığı organik ham bal ve bir çay kaşığı süt. Bunların yanında bir de temiz pamuklu bir kumaşa ihtiyacınız var. Yapılacak işlemse çok basit: iki malzemeyi birbiriyle karıştırıp mikrodalgada sadece 5-10 saniye ısıtmak ve ardından iyice karışmalarını sağlamak. Yeterli sıcaklığa geldiği zaman onu siyah noktalarınızın üzerine sürerek hazırladığınız pamuklu kumaş bantlarını da üzerine yapıştırmalısınız. Ardından yaklaşık 20 dakika beklemeniz gerekecek ve karışım cildinizde iyice kuruyacak. Bantları cildinizden nazikçe çıkarın ve yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirin.

Siyah Nokta İçin Karbonat ve Su Maskesi

Bir paket karbonat ve biraz suyla harikalar yaratabilirsiniz desek inanır mısınız? Karbonat siyah noktaları temizlemek için en iyi doğal yollardan bir tanesi. En önemli kuralsa karbonat yöntemini çok sık uygulamamak, yoksa cildiniz kurur ve istemeyeceğiniz bir görünüm alır. Karbonatın içerisine kalın bir kıvamla cilde sürülebilecek kadar su katarak karıştırın. Ardından onu dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak sürün. Cildinize karışımı iyice yedirdikten sonra yüzünüzü suyla yıkayın ve nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Siyah Nokta İçin Buhar Banyosu

Gözeneklerinizi buharla açarak siyah noktaların daha kolay yok olmasını sağlayabilirsiniz. Buhar banyosundan önce yüzünüzü bir temizleyici ile yıkamanız iyi olacaktır. İhtiyaç duyacağınız şeylerse kaynamış ve buharı tüten bir su, onu koyacağınız bir kap ve bir de havlu. Yapmanız gerekense bu havluyu kafanızın üzerine örterek buharın üzerine eğilmek ve tüm cildinize etki etmesini sağlamak, tıpkı hamamlarda olduğu gibi. Suyun sıcaklığı bitene kadar buharın üzerinde durabilirsiniz. Ardından yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilir ve gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.