Sivilce Tedavisi İçin Kullanılabilecek Süper Vitaminler

Kremlerle, ilaçlarla sivilce için çözüm arayıp duruyoruz. Uzmanlarsa bize vitaminleri öneriyor. Bakalım sivilce için çözüm vitaminlerde mi?

Birçoğumuzun ortak derdi sivilceler. Sivilce için çözüm olabilecek kremler, tonikler, sabunlar, ilaçlar alıyoruz. Bu ilaçların yanında size yardımcı olabilecek doğal yollar olduğunu da biliyor muydunuz? Aktarlarda satılan özel karışımlar ya da sivilce çayları bir yana, yediklerinizin içindeki maddeler de sivilcelerinizi etkiliyor. Özellikle de vitaminler. Sivilce için çözüm vitaminlerde mi? diye merak edenlere işte cevabı. Sivilce için çözüm önerisi olabilecek yiyeceklere siz de göz atın. 

A Vitamini

A vitamini retinoidlerde bulunan en önemli madde. Retinoidler cilt uzmanlarının sivilce tedavisi için önerdiği kremler. A vitamini sayesinde hücresel yenilenme sağlanıyor ve gözeneklerin içi temizleniyor. Kısacası sivilce için çözüm arayanların bol miktarda A vitamini tüketmesi ciltlerine çok iyi gelecek. Peki A vitamini nelerde var: süt ürünleri ve balık yağı en popüler A vitamini kaynakları. Ayrıca sivilce için çözüm arayanlara hatırlatalım. Vücudunuzda A vitamini eksikliği varsa da sivilceniz çıkıyor olabilir.  

B vitamini

Stresi azaltmanın yolu B2 vitamininden geçiyor. Sivilceyle ne ilgisi var demeyin çünkü Stres tam bir sivilce kaynağı. B2 vitamini bakımından zengin yiyeceklerden bazıları yapraklı yeşil sebzeler, kırmızı et, süt, yumurta, balık ve tam tahıllar. Sivilce için çözüm arayanların bunlardan bolca yemesi sorunun çözümüne yardım edecektir. B vitamininin faydaları bununla da bitmiyor. B3 vitamini de vücuttaki kan dolaşımını arttırıyor ve kolesterolü düşürüyor. Ayrıca protein, şeker ve yağın metabolize edilmesini kolaylaştırıyor. B3 tüketmek isteyenlere tavsiyemiz avokado, yumurta veya yer fıstığı yemeleri. Ayrıca uzmanlara göre sağlıklı bir cilt için B vitamininin her türüne ihtiyaç var. 

E vitamini

Sivilce için çözüm olan bir başka vitamin E vitamini. E vitamini antioksidan etkisiyle biliniyor. Böylece cilde zararlı organizmalarla savaşıyor. Ayrıca E vitamini dokuları yenileyerek cildi tedavi ediyor. Siz de beslenme alışkanlığınıza E vitamini eklemek istiyorsanız yer fıstığı, badem ya da brokoli yiyebilirsiniz.

C vitamini

Uzmanlara göre C vitamini vücudumuzun 300 tane işlevini yerine getirmesine yardım ediyor. Hücreleri yeniliyor, enfeksiyonlarla savaşıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayrıca antibakteriyel özellikleri de var. Bu nedenle uzmanlar sivilce için çözüm arayanlara her gün C vitamini öneriyor. 

Çinko

Araştırmalar sivilceye iyi gelen yiyeceklerin birçoğunda çinko olduğunu söylüyor. Çinko cilt yenilenmesinde ve cilt enfeksiyonlarıyla savaşma konusunda çok etkili bir mineral. Böylece sivilceleri de azaltıyor. Çinko bakımından en zengin yiyeceklerse istiridye ve midye. 

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri önemli antioksidanlardan. Bu sayede cildinizi daha sağlıklı ve daha esnek yapıyor. Omega-3 bakımından zengin besinler arasında somon, uskumru, sardalye, ton balığı ve ringa balığı var. Kuru yemişler ve çekirdekler de omega 3 bakımından çok zengin. Örneğin badem,  çekirdek, yer fıstığı, ceviz. Ayrıca bu kuru yemişlerden elde edilen yağlar da öyle. Omega 3 yağ asitlerinin fazla olduğu diğer yağlar da kanola, zeytinyağı, pamuk tohumu yağı. Sivilce için çözüm arayanların bol bol balık ve kuru yemiş tüketmesi sivilceleri yok etmek konusunda etkili olabilir.

Sivilceler çoğu zaman can sıkıcı ve kendimizi kötü hissetmemize neden oluyorlar. Yediklerimizin içindeki vitaminler ve diğer besin maddeleri sivilce için çözüm olabilir ve daha iyi bir cilde kavuşmamızı sağlayabilir. Siz de sivilce için çözüm arıyorsanız uzman yorum olarakbaşvurabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.