Site Haritası Oluşturmanın Önemi

Site haritası oluşturmanın arama motorları açısından önemi çok büyüktür. Site haritası sayesinde Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi arama motorları indeksleme sorunu yaşadıkları adresleri rahatlıkla görebilir ve belleklerine işleyebilirler. Bu yazımızda ağırlıklı olarak Google Webmaster Tools ve site haritası oluşturma hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.

Neden Site Haritası Gerekli?

Arama motorları sitenize geldiği zaman site içindeki bağlantıları takip ederek içeriği indekslemeye çalışırlar. Benzer şekilde sitenize dışardan gelen bağlantıları da izlerler ve site içinde bağlantı vermediğiniz içerikleri de bulabilirler.

CevapSepeti.com gibi çok fazla içerik barındıran sitelerde bazı içeriklere site içerisinden ulaşmak mümkün olmayabilir. Eğer bir site haritası yaratır ve bunu arama motorlarına gönderirseniz, içeriğiniz çok daha kolay bulunabilir ve hızlı bir şekilde indekslenir.

Google Webmaster Tools ve Site Haritası

Google Webmaster Tools kullanarak birden fazla site haritasını Google’a göndermeniz mümkündür. Bu haritaları gönderdiğiniz zaman içeriğin ne kadarının indekslendiğini istatiksel olarak görebilirsiniz.

Örneğin içeriğiniz, video, makale ve kullanıcı profillerinden oluşuyorsa, her bir tür için farklı bir site haritası oluşturmak mantıklı olabilir. Yani bir tane büyük site haritasının içine her şeyi yazmaktansa, bunları ayırmak daha akıllıca olacaktır. Bu haritaları Google Webmaster Tools aracılıyla gönderip, her bir harita için indekslenme süratini analiz edebilirsiniz.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

İçerik yönetim platformlarında site haritaları otomatik olarak oluşturmak mümkündür. Bu işi üstelenen bir çok eklenti de rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat bazı platformda haritaları kendiniz bir kod yazarak oluşturmanız gerekebilir.

İçeriğiniz adreslerini yazdığınız bu kod ile bir XML dosyasına sürekli basarak site haritasını oluşturabilirsiniz. Bu XML dosyasını bir defa Google’a göndermeniz yeterli olacaktır ve Google tarafından dosya her gün ziyaret edilecektir.

Örnek bir XML dosyası için http://www.cevapsepeti.com/sitemap.xml bakınız.

Site Haritası ve İçindeki Parametreler

Site haritası içerisinde url, modification date, change frequency ve priority gibi parametreler bulunur. URL dışındaki diğer parametrelerin pek bir önemi yoktur. Harita içerisindeki adreslerin ne sıklıkta ziyaret edilmesi gerektiği daha çok arama motorunun kararına bağlıdır. Yani bu parametreleri değiştirmek pek bir işe yaramamaktadır.

Site Haritası ve Engellenmek İstenen İçerikler

Drupal, Joomla veya WordPress gibi bir içerik yönetim platformu kullanıyorsanız ve bazı içeriklerin arama motorları tarafından bulunmasını istemiyorsanız, bu içerikleri site haritasına dahil etmeyin. İçerik yönetim sistemlerinde bunu yapmak gayet kolaydır. Bu içeriklerin takibini robots.txt dosyasından da engelleyebilirsiniz fakat içerikler site haritasında bulunduğu takdirde, Google engellenme olduğunu size bildirecektir. Verilen uyarıların sayısı, engellenen adresler arttıkça rahatsız edici boyutlara gelebilir. Bu yüzden bunları site haritasına hiç dahil etmemek daha mantıklı olacaktır.