Sistein ne için yararlıdır?

İnsan vücudu, bir başka amino asitten Sistein üretmektedir. Metionin vücudun sadece gıda ile alabileceği dokuz “esansiyel” amino asitten biridir. Et, balık, süt ürünleri ve kepekli tahılların tüketilmesi, vücudun sistein üretmesi için yeterli miktarda metionin sağlar. Sistein, HIV / AIDS ile mücadelede, kanser tedavisinde ve alkol, ilaç ve metallerin detoksifikasyonu ve vücudun bunlardan temizlenmesinde, kalp ve akciğer fonksiyonlarında rol oynamaktadır.

Karaciğer Hasarını Önleme

“Hepatoloji,” Nisan 2002 yılında Karaciğer Hastalıkları, Çalışmaları Amerikan Derneği dergisinde yayınlanan bir çalışmada LE Schmidt ve meslektaşlarına göre, intravenöz sistein, yani N-asetil formundaki sistein, ilk 12 saat içinde tatbik edildiğinde, hastaların yüzde 99’undan fazlasında, aşırı asetaminofen dozuna bağlı gelişen karaciğer hasarını engeller veya azaltır. Mayıs 2000 “Eczacılık ve Farmakoloji Dergisi.” nde yayınlanan I. Dobrzynska’nın çalışmasına göre, N-asetil-sistein ile tedavide, lipid peroksidasyonu, metanol alkol zehirlenmesi nedeniyle olan karaciğer hasarını lipid peroksidasyonu, ya da yağ dağılımı ile ölçülen yüzde 27 oranında, kontrol grubundaki sonuçlar ile karşılaştırıldığında yüzeysel yük yoğunluğu ile ölçülen yüzde 50 oranında azaltmıştır. 

Ağır Metallerin Önlenmesinde Faydaları

Glutatyon ve vitamin E ile kombine edildiğinde, N-asetil sistein demir zehirlenmesini önlemesi, sisteini metal işçileri için öğütülmüş toz metallere ve uçucu metallere karşı bir savunma hattı olarak hayati bir besin yapmaktadır. Bunu hobi olarak yapan, demir taşlama ve parlatma için elle tutulan dönen makinaları kullananlar, çelik, demir ve diğer metallerin aşırı dozuna maruz kalanlarda bile maske kullansınlar veya kullanmasınlar, sistein onlar için bile hayati önem taşımaktadır.

Bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Tedavisi

Kaliforniya Mavi Haç’a göre, sistein akciğerlerde mukusu dağıtır ve artmış olan bakteri miktarını azaltır, böylece bronşit hastalığı için etkili bir tedavi sağlamaktadır. Hastaneler ayrıca, sistein inhale steroid ile kombine edildiğinde etkisini kaybetmesine rağmen, kronik obstrüktif akciğer hastalığının tedavi edilmesi için, nefese çekilen N-asetil sistein kullanmaktadırlar. Bronşit tedavisi için etkin doz günlük 400-600 mg arasındadır. Doktorlar bir kronik obstrüktif akciğer hastalığı tedavi ederken, günde üç doz 200 mg tavsiye ederler.

Önlemler

Toksisiteye sahip olmaları nedeniyle, sistein takviyesi olarak D-sistein, D-sistin ya da D-5-metil sistein kullanmayınız. 7 gramdan daha yüksek dozlarda sistein de aynı zamanda hasara ve olası ölümlere neden olur. Böbrek taşı ya sistinüri olan kişiler sistein takviyesi almamalıdır. Özellikle etkinliği sistein etkileşimi ile değiştirilebilir diğer takviyeler ya da reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan sistein takviyesi kullanmayınız.