Sistein mukusu inceltir mi?

Sistein amino asidi, genellikle solunum rahatsızlıkları olmak üzere, diğer durumları da tedavi etmek için takviye şeklinde kullanılır. Sistein takviye olarak kullanıldığında en tipik olarak asetilsistein şeklinde olmaktadır. Bunun alınmasından sonra vücut bunu önce sisteine, sonra da glutatyona dönüştürür. Glutatyon vücutta serbest radikaller ile savaşan etkili bir antioksidandır.

Uygulaması

Bir internet sitesine göre, asetilsistein kalın ve yoğun mukusu yok eden veya incelten bir mukolitik veya ilaçtır. Asetilsistein tipik olarak solukla akciğerlere çekilen ilaç olarak verilmektedir; mukus ile reaksiyonu mukus salgılarını öksürerek çıkarmayı mümkün hale getirir. Bir internet sitesine göre, akciğerlerde mukus birikmesi, Bronşit, pnömoni ve amfizem gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Asetilsistein marka adı Mucomyst, Bristol-Myers Squibb Company’nin bir ürünüdür. İlacın çeşitli yan etkilere ve advers reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Asetilsistein sadece doktorunuzdan alınan reçete ile kullanılabilir.

Yan Etkileri

Bir internet sitesinde rapor edilmiş asetilsistein yan etkilerinin bulantı, kusma, ateş, stomatit, baş dönmesi, göğüste sıkışma hissi, bronkokonstrüksiyon ve rinoreyi içerdiği belirtilmiştir. Asetilsistein solunması, solunum yollarında daralma yani bronkospazma sebep olabilir. Astım ve bronkospazm hastaları asetilsistein kullanırken dikkatli olmalı ve kullanım öncesinde doktorlarına danışmalılardır.

Kronik Bronşit ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, asetilsisteinin kronik bronşit semptomlarını iyileştirdiğinin kanıtlandığını belirtmiştir. Aynı zamanda kronik obstrüktif akciğer bronşit için etkili bir tedavi yöntemidir, ek tedaviler ile birlikte kullanıldığında yaklaşık yüzde 40 oranında bronşit ataklarını azaltmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre çelişkili araştırmalar mevcut olsa, atakları azaltmadığı bildirilmemiştir.

Kistik Fibrozis

Mukus üretimi direkt olarak, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan kistik fibrozdan etkilenmektedir. Bir internet sitesine göre bu rahatsızlık, majör akciğer hasarına ve beslenme yetersizliklerine neden olan kalıtsal bir durumdur. Yoğun olan vücutsal salgılar akciğerlerdeki yolların tıkanmasına neden olabilir. Asetilsistein genellikle diğer antibiyotikler ve bronkodilatatörler ile birlikte, kistik fibrozis olan hastalar için reçete edilir.

Pulmoner Fibrozis

Asetilsistein, bir akciğer hastalığı olan pulmoner fibrozis için bir tedavi olarak kabul edilmektedir. Bir internet sitesine göre, bu hastalık, sonunda akciğerde yaralara sebep olacak ve nefes almayı zorlaştıracak şekilde akciğer dokusuna zarar vermektedir. Akciğerlerde mukus birikmesi pulmoner fibrozisi daha da tehlikeli bir hastalık yapabilir. Asetilsistein olarak antioksidanlar akciğer doku hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Pulmoner Fibroz Koalisyonu, asetilsisteinde bulunan antioksidanların akciğer doku hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini, ancak bu tür tedavilerin halen klinik çalışmalarda araştırılmakta olduğunu bildirmiştir.