Sistein kullanımı hakkında merak edilenler

Sistein, saç, cilt ve tırnakları oluşturan proteinlerde bulunan bir amino asittir. Sistein ayrıca,  glutatyon denilen vücudun önemli bir antioksidanın parçasıdır. Sistein takviyeleri alarak, bir dizi koşulu tedavi etmek ve önlemek için glutatyon düzeylerini artırmak mümkün olabilir. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

İçkiden Kaynaklanan Baş Ağrısı Semptomlarını Azaltır

Bilişsel Geliştirme Araştırma Enstitüsü’ne göre, sistein içkiden kaynaklanan baş ağrısı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Alkol tüketildiğinde, vücut bazı alkolleri toksik kimyasal asetaldehite metabolize etmektedir. Alkol tüketmeden önce veya sonra sistein takviyeleri alınırsa, sistein asetaldehitin beyin ve vücut üzerindeki toksik etkilerinin bazılarını önleyebilir.  Asetaldehit toksisitesini engellemede en üst düzeyde etkili olması için, sisteinin C vitamini ile birlikte olması gerekir. Alkol tüketilen günlerde, tüketilen her alkollü içecek için 200 mg sistein ve 600 mg C vitamini alınması tavsiye edilmektedir.

Asetaminofen Zehirlenmesini Engeller

Asetaminofen veya Tylenol çok fazla alınırsa veya alkol ile kullanılırsa, karaciğer hasarına neden olabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, asetaminofen doz aşımı olan bireyler, asetaminofen nedeniyle karaciğer ve böbrek hasarını önlemede yardımcı olacak olan sisteinin intravenöz enjeksiyonu ile tedavi edildiklerini belirtmiştir. Eğer asetaminofen zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen acil tıbbi yardım almalısınız.

Solunum Hastalıklarını Tedavi Eder

Bazı solunum yolu ya da akciğer hastalıklarında, sistein takviyesinden yararlanabilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sistein ile kısmen tedavi edilen bir takım durumları listelemiştir. Kronik Bronşit raporu olan kişiler sistein kullandıklarında daha az belirti yaşamaktadırlar. Sistein ayrıca akciğer hasarı veya akut solunum sıkıntısı sendromu olan kişilerde, akciğer hasarını önlemektedir. Sistein aynı zamanda sigara içenlerde akciğer kanseri riskini de azaltabilir.

Grip Semptomlarını Önler

Sistein grip semptomlarının şiddetini azaltabilir. 1997  “Avrupa Solunum Dergisi” ‘ndeki bir rapor, günlük olarak sistein alındığında, sisteinin birçok grip semptomlarını önlediğini göstermiştir. Bu çalışma, sisteinin grip enfeksiyonunu engellemediğini, fakat sistein takviyeleri kullanan insanların yaklaşık %54’ünde meydana gelen grip belirtilerini önlediğini göstermektedir.