Şişkinlik ve probiyotikler arasında bir bağlantı var mı?

Probiyotik takviyeleri, sağlıklı bir bağırsak florası için katkısının olduğu bilinen bakteri suşlarından yapılmıştır. “Avrupa Kanseri Önleme Gazetesi” Mart 1997 konusu ve Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre, barsağınızı zararlı mikroplardan koruyan, B-12 ve K vitamini sentezleyen, mide-barsak sağlığınız için önemli olan bağırsak dostu bakteriler, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebilir ve düzenleyebilir. Eğer sık sık şişkinlik hissediyorsanız, probiyotikleri ilk almaya başladığınızda, şişkinliğinizin kötüleşmesine sebep olabilse de, Probiyotikler bağırsak florasının dengesini sağlamaya ve şişkinliğinizi kontrol etmeye yardımcı olabilir. 

Doğru Probiyotiği Seçmek

Şişkinliğinizi kontrol altına almaya yardımcı olabilmek için, üzerinizde etkili olcak bir probiyotik seçmek önemlidir. Bazı probiyotikler, birden fazla suş içeren diğerlerine göre, tek bir bakteri suşu içerir. Belirli bir üründe hangi suşların olduğunu tespit etmek için etikete bakınız. Eğer çok duyarlı iseniz, tek bir suşla başlamak en iyisi olabilir, ancak bazı insanlar en başlangıçtan  itibaren birden fazla suşu tolere edebilirler. Herkes farklıdır ve sizin için doğru olanı bulana kadar farklı markalar denemeniz gerekecektir. Diyetinize daha fazla probiyotik eklemenin en ucuz yolu, süt mayalamak, kefir, yoğurt ya da ekşi krema yapmak, diğer laktoz-fermentesi yapılan sebzeler ya da lahana turşusu yapmak için sebzeleri  mayalamaktır.”Uygulamalı Çevre Mikrobiyolojisi”’nin Aralık 2007 konusuna göre, kendi yiyeceklerinizi fermente etmek, her lokmada, çok fazla miktarda probiyotik suş tüketmenize yardımcı olabilir.

Kısa Vadede Yan Etkiler

Kısa vadede, beslenme programınızda probiyotik alımı, gaz, mide gazı, geğirme ve şişkinliğe neden olabilir. Eğer irritabl bağırsak sendromunuz, ince bağırsak bakterilerinin aşırı üremesi ya da fruktoz emilim bozukluğunuz varsa, beslenmenize probiyotik eklemekle şişkinliğinizin kötüleşmesi muhtemeldir. Bazı emilimi gerçekleşmeyen besinlerinizin üzerinden beslenerek, bağırsaklarınızda gaz üreten bu bakteriler, şişkinliğinizin sorumlusudur. ”Bağırsak ve Psikoloji Sendromu”’nda uzmanlarca önerilen, probiyotiklere çok küçük dozlarla başlamak ve kademeli olarak aldığınız miktarı arttırmaktır. Aşırı şişkinlik ve yan etkileri önlemek için ,ilk hafta için günde bir çay kaşığı çiğ lahana turşusu ya da bir kapsül probiyotikle başlayın ve izleyen hafta biraz daha arttırın.

Uzun Vadede Yararları

Probiyotikler kısa vadede bir miktar şişkinliğe yok açabilmelerine rağmen, uzun vadede bağırsak floranızda dengenin kurulmasına yardımcı olacaklardır. Eğer sağlıklı bir bağırsak florasına sahipseniz, özellikle sağlıklı bir beslenmeyle probiyotikleri birleştiriyorsanız, şişkinlik yaşamazsınız. Sağlıklı bir bağırsak florasını devam ettirmek, kötü bakterileri, bağırsaklarınızda aşırı üremeden gelen mayalanmayı ve şişkinlik oluşmasını engellemek, şişkinliği önlemek için, beslenmenizde daima ya takviyelerinden ya da mayalı gıdalardan  probiyotik kaynağı bulundurun.

Doğru Beslenme

Bakteriler, karbonhidrat ve nişasta sindiriminden elde edilebilen şekerle beslenirler. Eğer probiyotik alırken çok fazla karbonhidrat tüketirseniz, şişkinliğe maruz kalma riski altındasınız, çünkü bakteriler bu karbonhidratların bazılarını yiyecek ve gaz üretecektir. Şişkinlik bağırsaklarınızda bakteriler tarafından üretilen ve bağırsakta sıkışan bu aşırı gazın sonucudur. Şişkinliği en aza indirmek için , probiyotik alırken, baklagiller şeker ve buğdayın aşırı tüketiminden kaçının. Ayrıca bazı insanlar bazı probiyotikleri sindirmekte zorluk yaşarlar. Probiyotikler, bağırsağınızdaki bakteriye besin olarak hizmet eden sağlıklı bir bağırsak florasını korumaya yardım eden bileşiklerdir. Şişkinliğinizin kötüleşmesini engellemek için, probiyotiği serbest olan bir probiyotik seçin.