Sinüzitle çatal sesin ne ilgisi var?

Baş ağrısı, geniz akıntısı en yaygın sinüzit belirtilerinden. Peki ama sinüzitle çatal sesin ne ilgisi var? Çok ilgisi var çünkü sinüzit ses kısıklığı da yaratıyor. 

Sinüsler elmacık kemikleri, alın ve göz aralarında bulunan içi hava dolu boşluklar. Kendilerine ait kanallarla burun içine açılıyorlar.

Görevleri burun içini nemli tutmak, toza ve alerjen maddelere karşı koruma sağlayan mukus üretmek.

Bazı bilimciler sinüslerin kafa ağırlığını dengelemeye yaradığı görüşünde. Sinüsler ses tonu üzerinde de etkili. Bu durum sinüslerin aşırı çalıştığı zamanlar, örneğin grip olunca sesimizin neden Haluk Bilginer gibi çıktığını açıklıyor.

Sinüzitin kaç türü var?

Sinüsleri Evin odalarına benzetmiştik. İşte bu ev 8 odalı. Yani bir insanda toplam 8 sinüs boşluğu var: 2 alın, 2 göz arası, 2 kafatası ortası, 2 de elmacık kemikleri arkası. Sinüsler soğuk havada, alerjide ve hastalıkta yoğun çalışıyor. Fazla üretilen mukus boşaltılmazsa ağrı yapıyor.

Sinüslerin iltihaplanmasıyla oluşan sinüzit yaygın sağlık sorunlarından. 3 türü var:

Akut sinüzit: Nezleye, soğuk algınlığına eşlik eder. Soğuk algınlığı en geç yedi günde iyileşir. Yedi gün geçmesine rağmen iyileşme yoksa, sorun artarak devam ediyorsa akut sinüzit büyük olasılık. Doktora gitmek şart. Reçete muhtemelen antibiyotikler ve rahatlatıcı ilaçlar içerecek.

Kronik sinüzit: Hastayı ve hekimi en çok zorlayan tür. 3 aydan daha uzun sürer. Yaşam kalitesini ciddi biçimde etkiler. Kimi türleri ilaçla tedavi edilir. Kimi zaman operasyon gerekir.

Kronik polipli sinüzit: Polip mukozayla kaplı içi boş organlarda oluşur. Kısaca doku sarkması olarak tanımlanır. Burun ve sinüslerde de sık görülür. Poliplerin oluşum mekanizmaları çeşit çeşit. Bazı hastalıklarla birlikte de görülebilir. Sinüs içinde oluşup burun içine sarkabilir. Burnun dar bölgelerinden çıkıp sinüs ağızlarını tıkayabilir.

Sinüzit belirtileri ne?

Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklı. Akut sinüzitte şikayetler daha şiddetli. Ağrı en yaygını.

Ağrı yoğunluğu ve bölgesi hangi sinüsün iltihaplandığına bağlı.

Başlıca belirtileri:

•    Ağrı (baş, yüz, çene, diş ve göz çevresi)

•    Baş öne eğildiğinde artan ağrı

•    Koku duyusunda azalma

•    Geniz akıntısı

•    Ateş

•    Ağız kokusu

•    Burun kanaması

•    Göz kapaklarında ve yüzde şişme

•    Öksürük

Kronik sinüzitte şikayetler daha uzun süreli ama daha hafif. Ağrı daha seyrek veya hiç. Hastayı en çok geniz akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürük rahatsız ediyor. Burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi, ağız kokusu yine listede. Kronik sinüzit bazen akut dönemler içerebilir.

Sinüzit nasıl anlaşılır?

Sözlü muayene ve fiziksel tetkik sinüzit tanısı için yetersiz. Waters filmi gerekiyor. Bu film elmacık kemiklerindeki sinüsleri incelemekte kullanılıyor.

Diğer sinüsler için de değişik açıdan çekilen filmler var. Ancak bu filmlerin pratik yararlarına rağmen  yanılma payları fazla. Tedaviye yanıt vermeyen, operasyon seçeneği gündemde olan hastalarda mutlaka bilgisayarlı tomografi çekiliyor. Bilgisayarlı tomografi burun içi ve sinüsler hakkında doğru bilgiler veriyor.

Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Genellikle ilaç tedavisi, ameliyat ve çeşitli ev tedavi yöntemleri yaygın. Sinüzit tedavisinde amaç sinüslerdeki şişmeyi azaltmak, ağrı, enfeksiyon ve basıncı yok etmek, yaralara müdahale etmek.

Sinüzit tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle enfeksiyonlara karşı etkili. En sık kullanılanı amoksisilin içeren antibiyotikler. Mukozaya bağlı şişliği azaltmak için drenaja yardımcı psödoefedrin, mukusu inceltmek için mukolitikler, çeşitli ağrı kesiciler ve burun spreyleri de yaygın.

Çeşitli nedenlerle ilaç tedavisine yanıt vermeyen vakalarda operasyon gerekebilir. Yaklaşık 1 saat süren operasyonda endoskopik görüntü altında bilgisayarlı tomografi kılavuzluğunda özel aletlerle sinüs kanalları açılır. Tıkanıklığa neden olan doku ortadan kaldırılır. Sorun kalıcı olarak çözümlenir.

Sinüzit operasyonunda kullanılan yöntemler ne?

Mikrodebrider: Bir ucunda traşlayıcı diğer ucunda emme cihazı bulunan küçük bir tüp. Cerrah cihazı ayağındaki pedalla çalıştırınca küçük tüp hastalıklı dokuları traş ediyor.

Lazer: Sorunlu doku lazerle buharlaştırılıyor. Endoskopik sinüs cerrahisinin ilk yıllarında oldukça sık kullanılırdı. İyileşme süresinin uzunluğundan ötürü günümüzde pek tercih edilmiyor.

Görüntüleme güdümlü cerrahi: Özellikle ileri düzey sorunlarda kullanılıyor. Çeşitli nedenlerle burun anatomisinde bozulma varsa uygulanıyor. Normal vakalarda operasyon süresini uzatması nedeniyle tercih edilmiyor.