Sindirim sorunları hakkında yanlış bilinenler

Her konuda olduğu gibi sağlık da yanlış bilinen efsanelerle dolu. Bunların en yaygın olduğu alanlardan biri de sindirim. Bakalım sindirim sorunları hakkındaki efsaneler neler ve hangileri doğru.

Sakız midede yıllarca kalır

Yanlış. Bir şeyin midede yıllarca kalmasına imkan yok. Evet sakızın mide tarafından zor öğütüldüğü doğru ama bu yıllar değil birkaç gün sürüyor. Yani yanlışlıkla sakız yutarsanız ya da çocuğunuzun sakız yuttuğunu görürseniz korkmayın, birkaç gün sonra dışkıyla birlikte dışarı çıkacak. 

Acı yiyecekler ülsere neden olur

Eskiden acı yiyeceklerin ülsere neden olduğu düşünülüyordu. Ama bunun da bir efsane olduğu kanıtlandı. Çünkü ülsere neden olan şey bir bakteri. Kısacası acıyla alakası yok. Ama hatırlatalım, ülseriniz varsa acı yiyecekler ülser belirtilerinizi tetikleyerek sizi rahatsız eder.

Fasulye gaz yapar

Sindirim problemleri hakkındaki halk efsanelerinin en bilineni fasulye hakkında. Fasulye hakkındaki şakalar bir yana, onun gaza neden olan bir numaralı faktör olduğu efsanesi de yanlış. Bunun yerine süt ürünlerini suçlayabiliriz. Çünkü sütün içindeki laktoz yüzünden gaz üretimi artıyor. 

Sigara Mide yanmasına iyi gelir

En yanlış efsane bu olsa gerek. Sigara Mide yanmasına iyi gelmez, tam tersine mide yanmasını arttırır, sindirim sorunlarını tetikler. Özellikle de reflüsü olanlar için sigara bir numaralı tetikleyicilerden.

Yaşlanınca Kabızlık artar

İnsanlar yaşlandıkları zaman daha fazla sindirim sorunuyla karşılaşırlar, kabızlık da yaşlılıkta sık karşılaşılan sorunlardan. Ama kabız oldunuz diye bunun suçlusu yaşlanan bedeniniz değil. Özellikle de yaşlılıkta içilen ilaçların fazla olması kabıza neden olan bir etken. Bunun yanında düzenli beslenmemek, egzersiz yapmamak ve yeterli sıvı tüketmemek de kabız nedenlerinden.

Lifli besinler ishale iyi gelmez

Basitçe düşündüğümüzde lifli besinlerin sindirim kolaylığı sağladığı için ishale değil kabıza iyi geldiğini düşünebiliriz. Ama gerçek böyle değil. Lif bakımından zengin besinlerle beslenmek ishale de iyi geliyor. Çünkü hem dışkının yoğunluğunu dengeliyor hem de kaybettiğiniz sıvıları geri kazanmanıza yardım ediyor. 

Kuruyemiş divertikül iltihabına neden olur

Divertikül kolonun iç kısmının iltihaplanmasına neden olan bir hastalık. Eskiden kuruyemiş, patlamış mısır ve çilek gibi küçük taneli meyvelerin divertiküle neden olduğuna inanılırdı. Ama son araştırmalar bu inanışı tamamen değiştiriyor. Bu yiyecekler hastalık yaratmanın aksine sindirim sorunlarına iyi geliyor.

Sadece alkolikler siroz olur

Yıllardır siroz hastalığını alkolle bağlantılı olarak düşünüyoruz. Evet alkoliklerin siroza yakalanma oranı yüksek. Ama bu alkol kullanmayanların siroz olmayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin hepatit B ve hepatit C hastalının da siroza yakalanma riski yüksek. 

Rahatsız bağırsak sendromu tamamen beslenmeye bağlı

Bazı yiyeceklerin rahatsız bağırsak sendromuna neden olduğu doğru. Ama hastalığı iyileştirmek için yeme alışkanlığınızı değiştirmek yeterli değil. Örneğin rahatsız bağırsak sendromunun bir nedeni de Stres ve kaygı. 

Çölyak acı veren bir hastalıktır

Gaz, ishal ve şişkinlik çölyakın en bilinen belirtilerinden. Ama bu hastalığa yakalanıp da bu belirtilerden hiçbirini göstermeyen kişiler de var. Hatta çölyak bazen başka bir nedenle doktora gittiğiniz sırada çeşitli testlerle anlaşılan bir sorun.  

Mide yanmanız varsa oturarak uyuyun

Oturarak uyumanın mide yanmasına iyi geldiğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Bunun yerine doktorların önerisine kulak verin: yastığınızın altına ya da yatağınız baş kısmındaki ayakların altına çeşitli tahta bloklar koyarak yükseklik yapmak daha etkili. 

Sindirimle ilgili her türlü sorunuzu yorum yazın