Simon Cowell

Simon Phillip Cowell
Simon Phillip Cowell
HakkındaSimon Phillip Cowell
(07-10-1959)07-10-1959 (yaşı 60)
Londra, Birleşik Krallık
İkametBeverly Hills, Kaliforniya, ABD
MeslekTelevizyon Yapımcısı
Aktif Yıllar1979-
BurcuTerazi

Simon Cowell 7 Ekim 1959’da Londra’da doğmuş olan televizyon kişiliği, yapımcı ve girişimcidir. Radlett Hazırlık Okulu’na devam eden, ancak okul hayatında disiplinli olmayı başaramayan Simon Cowell Dover Koleji’ne gitti ancak eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Cowell film ve müzikle ilgileniyordu, bu nedenle akademik olarak istediği yere gelemeyeceğini düşündü.
Eğitimini sonlandırdıktan sonra çeşitli işlerde çalışan Cowell, babasının kendisi için hazırlamış olduğu röportaj işine de sıcak bakmadı ve işin sıkıcı olduğunu düşündü. The Shining filminin setinde çalışma fırsatı bulan Cowell, diğer çalışanlarla anlaşamadığı için işinden ayrıldı. Daha sonra babasının yardımıyla EMI Music Publishing’de bir posta odası görevlisi olarak göreve başlayan Cowell, müzik ve televizyon ilgisi nedeniyle hızla yükseldi. Yükselmesiyle beraber 1979’da A & R yönetici asistanlığı yapmaya başlayan Simon Cowell, şirketteki işini 1980’lerin başında bıraktı ve eski patronuyla işbirliği içinde E & S Müzik şirketini kurdu. Ancak şirket çok da başarılı olmadı ve bu nedenle kapatıldı.
1985’te ortağı Iain Burton ile Fanfare Records’u kuran Simon Cowell, şirketle beraber kısa vadeli başarılar elde etti, ancak bu şirketin 1989 yılında kapanmasını engelleyemedi. Yaşananların ardından Simon Cowell ailesinin yanına taşınmak zorunda kaldı.
1989’da BMG tarafından A & R Danışmanlığı görevine getirilen Simon Cowell, yeni göreviyle beraber yetenek keşfetmek ve şirket için yeni sanatçılar bulmaya başladı. Müzik endüstrisine Robson & Jerome gibi sanatçıları tanıtan Simon Cowell, 2001’de ITV’de yayınlanan İngiliz televizyon müzik yarışması olan Pop Idol ile jüri üyelerinden biri oldu. Şov, 2003 yılına kadar devam etti. Cowell daha çok yarışmacılar ve yetenekleri hakkındaki kaba eleştirileri nedeniyle ünlendi.
2002 yılında, her bir partinin %50 paya sahip olduğu Sony Music Entertainment ile ortak bir girişim olan Syco Entertainment’i kuran Simon Cowell, müzik, televizyon ve dijital içerikle uğraşmaya başlayarak X Factor gibi programların yapımcılığını yaptı.
Paula Abdul, Randy Jackson ve diğer jüri üyeleriyle birlikte American Idol programındaki jürilerden biri olan Simon Cowell, 2002-2010 yılları arasında program ile ekranlara geldi.
2004’te bir X Factor adlı bir müzik yarışması başlatan Simon Cowell, gösterinin orijinal İngiltere versiyonu ile olağanüstü derecede başarılı oldu ve dünya çapında çok sayıda versiyona uyarlanmasını sağladı.
Müzik yarışmalarının büyük popülaritesi ile hareket eden Cowell, şarkıcılara değil, enstrümantalistler, komedyenler, sihirbazlar gibi diğer sanatçılar için bir yetenek gösterisi olan Got Talent’i yaratarak America’s Got Talent ile 2006 yılında ekranlara gelmeye başladı. Yıllar içinde American Inventor (2006), Rock Rivals (2008) ve Kırmızı veya Siyah (2011) gibi birçok şov üreten ve ortak yapımcı olarak çalışan Cowell, şimdilerde Britain’s Got Talent ile ekranlara geliyor.

Simon Cowell America’s Got Talent

Simon Cowell 2006-2013 yıllarında sevilen America’s Got Talent ses yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır.

Simon Cowell’in Aldığı Ödüller

Simon Cowell 2008’de İngiltere’de 14. Ulusal Televizyon Ödülleri’nde Özel Ödüle layık görülmüştür.
Televizyon eğlence endüstrisine olağanüstü katkısı nedeniyle 2010’da BAFTA Özel Ödülünü kazandı.

Simon Cowell’in Kişisel Hayatı

Simon Cowell şu ana kadar hiç evlenmemiş olsa da geçmişte Mezhgan Hüseyin, Sinitta ve Danni Minogue gibi birçok kadınla ilişki yaşamıştır.