Sigmund Freud

Sigmund Freud
Sigmund Freud
HakkındaSigmund Freud
(06-05-1856)06-05-1856 (yaşı 162)
Příbor, Çek Cumhuriyeti
İkametViyana, Avusturya
MeslekNörolog
Aktif Yıllar1856-1939
Burcuİkizler

Sigmund Freud 6 Mayıs 1856’da İngiltere – Londra’da doğmuş olan psikanaliz’in babası olarak da bilinen ünlü nörologdur. 1865 yılında Leopoldstadter Kommunal-Realgymnasium’a kaydolan Sigmund Freud, yetenekli bir öğrenci olduğunu gösterdi ve liseyi 1873’te bitirdi.
Genç bir çocukken, edebiyata derin bir tutku duyan Freud, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İbranice, Yunanca ve Latince gibi birtakım dillerde yetkindi. Ayrıca Shakespeare’in eserlerini çok seviyordu. Viyana Üniversitesi’nde tıp fakültesinde eğitim alan ve 1881’de mezun olan Sigmund Freud, bilimden zevk aldı ve nörofizyolojik araştırmalar yapmak istese de maddi kısıtlamalar nedeniyle bunu yapamadı.
Ekim 1885’te ünlü nörolog Jean-Martin Charcot’la çalışmak üzere Paris’e giden Freud, 1896 yılına kadar farklı konularda araştırmalar yapmış ve araştırmalarının sonucunda psikanaliz ortaya çıktı.
1902’de Viyana Üniversitesi Nöropatoloji Profesörü olarak atanan Sigmund Freud, bu görevini İkinci Dünya Savaşı’nın başına kadar devam ettirmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, klinik araştırmalar için daha az zaman harcayan Freud, zamanını tarih, edebiyat ve antropoloji alanlarında harcadı.1933’te Adolf Hitler Almanya Başbakanı olarak atandıktan sonra Freud’un yayınlarının çoğu yakıldı ve yok edildi.
Uluslararası Psikanaliz Hareketi başkanı olan Ernest Jones, Freud’u, İngiltere’de sürgün istemeye ikna etti. Ancak ülkeden ayrılışı uzun ve acılı bir süreçti. Pasaportuna el koyuldu, ancak sevenlerinin desteği ile Nazi acımasızlığından kurtuldu, eşi ve kızı Anna ile Viyana’yı terk etti.

Sigmund Freud Kitapları

Sigmund Freud tarafından yazılan kitaplar şunlardır;
Histeri Üzerine Çalışmalar (1895)
Düşlerin Yorumu (1899)
Günlük Yaşamın Psikopatolojisi (1901)
Cinsellik Üzerine (1905)
Espriler ve Bilinçdışı İle İlişkileri (1905)
Psikanaliz Üzerine (1910)
Totem ve Tabu (1913)
On Narcissism (1914)
Ruhçözümlemesine Giriş Konferansları (1917)
Haz İlkesinin Ötesinde (1920)
Grup Psikolojisi ve Ego Analizi (1921)
Ben ve O (1923)
Bir Yanılsamanın Geleceği (1927)
Uygarlığın Huzursuzluğu (1930)
Hz.Musa ve Tektanrıcılık (1939)

Sigmund Freud Sözleri

Evrendeki en büyük gösteri, sen aklını keşfettiğin an başlar.
Özür dilemek, sizin haksız olduğunuz manasına gelmez. Karşınızdaki insana verdiğiniz değerin, egonuzdan yüksek olduğunu gösterir.
Birine duyduğunuz sevgi ve sinir doğru orantılıdır. En çok sevdiğiniz insana, herkesten çok sinirlenirsiniz.
Mutluluk dediğimiz şey, yoğun bir şekilde bastırılmış ve engellenmiş olan ihtiyaçların kısa süreliğine tatmin edilmesinden başka bir şey değildir.
Doğaya her zaman bir ölüm borcun vardır.

Sigmund Freud’un Aldığı Ödüller

Sigmund Freud 1930’da psikolojiye ve Alman edebi kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Goethe Ödülü’ne layık görüldü.

Sigmund Freud’un Kişisel Hayatı

1886’da Martha Bernays ile evlenen Sigmund Freud’un bu evlilikten altı çocuğu oldu. Kızlarından biri olan Anna, daha sonraki yıllarda araştırmalarını yapmasına yardımcı olan en büyük destekçilerinden biriydi.
1923 yılında çene kanseri olduğu tespit edilen Sigmund Freud, kanseri yenmek için acı verici 33 ameliyat geçirdi. Kokain kullanıcısı olan Sigmund Freud, bunun zihinsel ve fiziksel problemleri azalttığına inanıyordu.
Ağrı ve ıstırabına son vermek için 23 Eylül 1939’da aşırı morfin dozu uygulanmasının ardından Londra’da vefat etti. Ölümünden üç gün sonra cesedi yakıldı.
Bugün, edebiyat ve bilime olan katkıları nedeniyle hak eden kişilere Uluslararası Sigmund Freud Psikoterapi Ödülü ve Sigmund Freud Ödülü gibi ödüller verilmektedir.