Sigaranın Dişe Zararları Nelerdir ?

Sigaranın sağlığımıza olan zararları saymakla bitmez. Sigaranın dişe ne zararı olabilir ki? diyorsanız yeniden düşünün. Çünkü sigara diş sağlığımızı da altüst ediyor.

Sigara nefesi kötü kokutur. Dişlerin rengini bozar. Damakta iltihaplanma yapar. Plak ve tartar üretimini coşturur. Kemik erimesi riskini arttırır. Diş eti hastalıklarına, hatta diş kayıplarına neden olur. Ağız kanseri riskini arttırır. Daha sayalım mı?

sigara ve ağız sağlığı Sigarayı bırakmak yetmez. Kalbini kırın.

Pipo ya da puro denesek?

Yöntem değişse de sonuç değişmez. Tütün mamulleri ağız sağlığını olumsuz etkiler. Telafisi güç sorunlar çıkar. İçmesek de çiğnesek diyenleri damak kanseri bekliyor. Çünkü çiğnerken daha fazla nikotin alınıyor. Önce diş etleri zarar görüyor. Diş etlerine bir kez zarar geldi mi diş kaybı kapıda demektir. Çiğneme tütünleri bizde yok gibi ama olsun. Uyarımızı yapalım.

Paçanızı tütünden kurtarın

Ne süredir kullandığınız önemli değil. Zararın neresinden dönülse kardır. “Yok ben sigarayı bırakamam, varsın dişlerim dökülsün” diyorsanız bari azaltın. Çözüm olmaz ama sorunu geciktirir.

Sigara içenlerde ağız, dil, dudak ve boğaz kanseri yaygın. İllet bu ya yine de gidiyor kurbanlarının %10’unu sigara içmeyenlerden seçiyor.

Nasıl bırakılır?

Sigara bırakma merkezleri, sağlık ocakları ve hastaneler koşulsuz yardıma dünden razı. Nikotin sakızı ya da nikotin bandı gibi araçlar işe yarayabilir. Bazıları reçeteli satılıyor. Uygulamadan önce doktora görünmeniz en iyisi.

Hipnoz ve Akupunktur da sigarayı bırakmada etkili.