Sigara Nasıl Bırakılır? Sigarayı Kolayca Bırakın

Sigara nasıl bırakılır ? Sigara bırakmanın zorlukları neler ? Hangi taktikler sigara bırakılırken uygulanır ? Kısa ya da uzun süredir sigara içen biri iseniz sigara bırakmanın ne kadar zor olduğunu iyi bilirsiniz. Ama doğru bir oyun planınız varsa sigaradan kurtulabilirsiniz.

Sigaranın hem psikolojik hem de fiziksel bağımlılığı vardır. Nikotin ciddi anlamda bağımlılık yaratan bir kimyasaldır. Nikotinden kurtulduğunuz zaman vücudunuz çıldırır ve bu kimyasalın geri gelmesi için size her türlü oyunu oynar. Bu yüzden sigara bırakmak hem nikotine karşı bir savaş vermeyi hem de yaşam biçiminizi değiştirmeyi gerektirir.

Neden Sigara İçiyoruz ?

Stres, Depresyon, korku, yalnızlık ve anksiyete ergenlerin sigara içmesinde baş rol oynayan faktörlerdir. Kötü bir gün geçirdiğiniz zaman sigara en iyi dostunuzdur. Sigara içtiğimiz zaman bu negatif düşüncelerden biraz olsun kurtulmuş hissederiz. Bir çok insanın sigara içmesinin altında bu problemlerden kurtulma isteği vardır. Bazen de sırf keyif olsun diye içtiğimiz sigaralar olsa bile bunların gün içerisindeki sayısı diğer negatif etkenlerden ötürü içtiklerimize kıyasla çok azdır.

Sigaradan kurtulun

Sigaradan kurtulun

Peki Sigaradan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Bu konu hakında tonlarca ürün ve kitap vardır ama bir çoğu pazarlama amacıyla piyasaya sürüldüğü için pek bir işe yaramazlar. Sigarayı bırakmak istiyorsanız ve daha önce hiç bırakmadıysanız işiniz zor olabilir. Sigarayı daha önce bırakmış kişiler ne demek istediğimizi gayet iyi anlayacaklardır. Hiç savaşa gitmediyseniz, nasıl elinize bir silah alıp kendinizi savunabilirsiniz ? Sigarayı bırakma da ne yazık ki böyle bir şey. Motivasyon, ciddi kararlık ve tecrübe gerektiriyor. Sigarayı bir anda kesen insanlar psikolojik ve fiziksel semptomların neler olduğunu tecrübe ettikleri genelde diğer denemelerde daha rahat bırakabiliyorlar.

Sigara Bırakmak İçin Tavsiyeler

Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyen kişilere genelde verilen ilk tavsiye bir tarih koyup, o zaman gelip çattığında aksiyon almaktır. O tarihe kadar beyninizi sigarayı bırakmak için motive etmeniz gereklidir. Ama motivasyon tek başına yeterli olmayacaktır, bu yüzden bıraktığınız zamandan itibaren 2 hafta boyunca sürekli beyni meşgul edici aktiviteler yapmanız gereklidir.

Sigarayı Bırakmak İçin Neden 2 hafta ?

Genellikle vücudun nikotin için verdiği tepkiler 2 hafta sonra ortadan kalkıyor ve sigara içmeyi pek özlemiyorsunuz. Sigara içen birini görmek eski anıları canlandırsa bile insanın içinden bir aksiyon almak gelmiyor. Bu yüzden asıl problem başlangıçtaki 2 haftalık süreci iyi atlatmak.

Örneğin bütün gün evde PlayStation oynadığınızı düşünün. Oyun oynarken zaman çok çabuk akıp gittiği için bazen sigara içmeyi bile unutursunuz. İşte oyun oynamak gibi beyni aktif tutan eylemleri bu 2 hafta içinde uygularsanız, sigarayı daha rahat bırakabilirsiniz. Fakat bütün gün Evin içinde boş boş oturursanız o zaman işiniz zor çünkü psikolojik ve fiziksel semptomlarla yenik düşersiniz.

Bir yerde çalışıyorsanız sigara içmek için dışarı çıkmanız gereklidir. Eğer çalıştığınız süre boyunca kendinizi işinize verebiliyor ya da bir şeylerle beyninizi meşgul edebiliyorsanız, yine bu 2 haftayı atlatabilirsiniz. Genelde problemi iş arkadaşlarınız çıkarır. Sizi sigaraya davet ederler ve siz de kararlı olmadığınızdan dolayı yenik düşersiniz. Bu yüzden iyi bir yalan uydurun ve dışarı çıkmayın.

2 Haftadan Sonra

2 hafta boyunca hiç sigara içmezseniz artık pek bir özlem duymazsınız. Asıl problem tekrar başlamamaktır. Aylarca sigara içmeyen biri bir arkadaşına uyup 1 tane sigara içerse genellikle arkası gelir. Ama bunu yaşamamak sizin kararlılığınıza bağlıdır. Yani vücuttan nikotin tamamen çekildiği için size “Sigara iç” diyen biri yoktur. Alkollü ortamlarda kararlılık göstermek zor olduğu için genelde bir çok kişi tekrar sigaraya başlıyor. Sigaraya başladıktan sonra da “yok başlamadım” veya “1-2 fırtdan birşey olmaz” psikolojisine girilir ve vücuda nikotinin girmesiyle beraber sigarayı bırakmayı zorlaşır. Bu kısır döngüye girmemek için sigarayı bıraktan sonra kişinin beynine 1 defalığına bile olsa ömür boyu içmeyeceğini kazımazı gerekir.

Nikotin Sakızı İşe Yarıyor Mu ?

Nikotin sakızı 1 aylık sigarayı bırakma dönemini daha rahat atlamak için önerilen bir yöntemdir. El alışkanlığını nikotin sakızı çiğneyerek daha kolay atlatmak mümkündür. Genellikle 1 nikotin sakızının içinde yüksek miktarda nikotin vardır. Nikotin miktarı normal bir sigaranın 4-5 misli olabilir. Bu yüzden üst üste sakız çiğnenmemesi gerekli ve yavaş yavaş sakız miktarının da nikotin bağımlılığından kurtulmak için azaltılması gereklidir.

Sigara İle İlgili Merak Edilenler