Sigara içen zayıflar mı?

Sigarayı bırakmak zor iş. Hele bir de kilo alırsanız sinir küpü olmanız kaçınılmaz. Peki sigara içen zayıflar mı?

Sigara tiryakilerinin en sık kullandığı bahane: “Bırakmayı denedim ama şişmanlatıyor”. Doğruya doğru. Sigarayı bırakınca fındığa fıstığa gömülürseniz çabucak toplarsınız. Ama unutmayın: 1 – 2 kilo sigaradan daha az zarar verir.

sigarayı bırakmak 

Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle kilo almak şöyle dursun kilo bile verebilirsiniz. Böylece bir taşla iki kuş indirebilir, hem sigaradan kurtulur hem çok daha sağlıklı olursunuz. 

Sigarayı bırakanlar neden kilo alır?

Sigarayı bırakanlar ilk birkaç hafta kilo alma eğiliminde. Araştırmalara göre sigarayı bırakan erkeklerin %61’i, kadınların %51’i bu dönemde 1 – 2 kilo alıyor. Öte yandan %23’ü daha da zayıflıyor. 

Sigara besinlerdeki faydalı maddelerin vücutta kullanılmasını engelliyor. Sigara bağımlılığı ile düşük kilo arasındaki ilişkinin nedeni bu. Nikotin Metabolizma hızını da etkiliyor. Gün içinde harcanan kalori miktarını arttırıyor. Sigara içenler içmeyenlere göre fazladan 200 kalori yakıyor. 

Sigara iştahı kesiyor ve açlığı bastırıyor. Tat ve koku alma yeteneğini köreltiyor. Sigarayı bırakanlar kokuları çok daha yoğun algılıyor. Lezzet hisleri yükseliyor. Damak tadı gelişiyor. Bu da kilo alımına yol açıyor.   

Tiryakilerin sigarayı bırakmaya çabalarken öğünleri sıklaştırması, abur cubur atıştırması kilo almanın en önemli nedeni. Çörek börek çerez gibi baştan çıkarıcılar günlük kullanılan kalori miktarını büyük oranda karşılayınca ihtiyaç fazlası kilolar birikmeye başlıyor. 

Kilo almadan Sigara nasıl bırakılır?

Kilo almadan sigarayı bırakmak çelik gibi irade gücü ister. Yaşam tarzını zerre merhamet göstermeden baştan aşağıya değiştirmek gerekir.

Zoru görünce, hele bir de göbek ele gelince tekrar sigaraya başlayanlar az değil. Demek ki bize aynı anda iki sorunu da çözecek, hem sigara bağımlılığına hem de kilo alımına direnecek taktikler lazım. İşte önerilerimiz: 

Tarih seçin: Sigarayı bırakacağınız tarihi belirleyin. O ana dek psikolojinizi buna hazırlayın. Sigaranın bıraktığı boşluğu sadece yemekle değil düşüncelerle de doldurmak mümkün. 

Beslenme sorunlarına dikkat edin: Sigarayı bırakmadan önce beslenme bozuklukları için tedavi görmek şart. Düzensiz ve dengesiz beslenme aşırı kilo alımının en önemli bileşeni 

Egzersiz yapın: Haftanın 5 günü günde 30 dakika spor yapın. Bu metabolizmanızı hızlandırır ve sizi sigaranın yol açtığı tükenmişlik hissinden uzaklaştırır.

Farklı aktiviteler bulun: Kafanızı meşgul edecek, sigara ve yemek seçeneklerini öncelik olmaktan çıkaracak aktivitelere odaklanın 

Alkolden kaçın: Alkol sigara içme isteğini tetikler. İçkilerin kalori miktarını yabana atmayın. Mezeler ayrı tehlike. Alkolden uzak durmak kilo alımını engeller.

El alışkanlığından kurtulun: Sizi meşgul edecek şeyler yapın. Kağıt oynayın. Örgü örün. Ellerinizi oyalayın. Dudak tiryakiliği için sakız çiğneyin. Dişlerinizi daha sık fırçalayın.

Temizlik yapın: Sağda solda kül tablası, kibrit, çakmak gibi sigarayı çağrıştıracak eşyalar varsa göz önünden kaldırın.

Buzdolabını düşük kalorili yiyeceklerle doldurun: Canınız atıştırmak isteyebilir. Seçenekleri düşük kaloride tutmak işe yarayabilir. 

Sıvı tüketimini arttırın: Daha sık su içmenin yararı çok. Sigara isteğini azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Bitki çayları da öyle.

Kendinizi ödüllendirin: Önünüze hedef koyun. Ödül tanımlayın. Bunu hak etmek ne gerekiyorsa yapın.

Liste yapın: Sigarayı bırakmanın ve kilo almanın yararlarını zararlarını liste halinde yazın. Bu sizi motive eder.