Sigara Bırakma İçin Tavsiyeler

Sigarayı bırakmak istiyorsunuz; bir yandan nasıl olacak diye düşünüyorsunuz. Merak etmeyin: ilaçlara, sigara bıraktırma ürünlerine gerek yok. Siz yeter ki isteyin. Sigarayı bırakırken size yardımcı olacak birçok basit yol var.

Soğuk su yudumlayın ve küçük öğünler yiyin

Ara ara soğuk su içmek sigaranın yerini tutabilir. Gülmeyin. Bu bilgi araştırmalarla kanıtlanmış. Pipetle soğuk su içmek dopamin salgılamanızı sağlıyor. Dopaminse kendinizi iyi hissettiren bir hormon. Sigara bırakma yolunda iyi bir adım.

Sık sık atıştırmaksa ikide bir sigara içme alışkanlığının yerini dolduruyor.

Dumansız hava sahasının tadını çıkarın

Sigarasız, dumansız bir hayatı keşfetmek için yaşlanıp hasta olmayı mı bekleyeceksiniz?  Sigarasız hayata başladığınızda hoşunuza giden her şeyi bir listede biriktirin. Aklınıza sigaraya geri dönme fikri gelirse hemen listenizi açın. Listede neler mi olabilir? Daha fazla para, daha kontrollü bir hayat, güzel kokmak, enerjik olmak, yemeklerin tadını daha iyi almak. İşte sigara bırakma destekleyicileri.

Sık sık dişlerinizi fırçalayın

Sigarayı bırakmanın en iyi yanlarından biri ağzınızın her zaman güzel kokması. Artık çocuğunuz ağzınız koktuğu için sizden uzak durmayacak. Sevgiliniz sürekli sigara koktuğunuzdan yakınmayacak. Sürekli fırçalayın. Böylece hep temiz kokacaksınız. Sigara içmek istemeyeceksiniz.

Alkolden uzak durun

Sigaraya geri dönme nedenlerinden biri de alkol. Alkol görünce canınız hemen sigara da istiyor. Alkol sizi caydırmaya çalışacak. Kanmayın. Sigara bırakma yoluna girdiniz bir kere.

Yerini doldurun

Canınız aşırı derecede sigara mı istedi? Hemen şimdi içmeniz mi gerekiyor? Onun yerine sevdiğiniz bir şeye fırsat verebilirsiniz. Mesela bir film veya bir kitap.

Sigara bırakma nedenlerinizi hatırlayın

Neden bıraktığınızı kendinize hatırlatın. Birçok nedeniniz olabilir. Hepsini listeleyin. Oraya buraya asın: ofisteki masanıza, banyo aynasına, buzdolabına… İkna olmadınız mı? Daha iyi bir yol önerelim: Kağıtlar yerine fotoğraflar. Evet, etrafa kağıtların yerine sevdiklerinizin fotoğraflarını asabilirsiniz. Onlara zarar verdiğinizi hatırlamak sigara bırakma yolunda size yardım edecek.

Her gün aktif olun

Fiziksel aktiviteler ve spor sigaraya karşı direnç sağlar. Spor yaparken vücudun salgıladığı doğal kimyasallar stresi, sıkıntıyı yok eder. Yürümek en kolay egzersiz. Özellikle ilk birkaç hafta her gün yürüyüş yaparsanız sigara bırakma işi çok daha kolay olacak.

Ajandanızı doldurun

Sigara bırakmaya karar verdiyseniz ajandanızı sürekli dolu tutun. Planlar yapın. Arkadaşlarınızla buluşun. Ailenize zaman ayırın. Kısacası kendinize sigara için zaman bırakmayın.

Dudak tiryakiliğinin de yeri dolabilir

Benimki zaten sadece dudak tiryakiliği diyenleriniz var mı? O halde ne bekliyorsunuz. Sigarayı bırakın. Yerine sakız çiğneyin. Şekerleme yiyin. Sigaradan daha sağlıklı oldukları kesin.

Destek alın

Desteğe ihtiyacınız olduğunda yakınlarınızdan yardım isteyin. Sigara bırakmayı başarmış bir arkadaş en iyisi. Böylece hem kendinizi yalnız hissetmezsiniz, hem de zorlandığınız anlar tavsiyeler alırsınız.

Kafeini sınırlayın

Bazılarımız için kahve sabahların olmazsa olmazı. O olmadan uyanamıyoruz. Ama kafein aynı zamanda bizi daha stresli, daha telaşlı yapıyor. Sigara bırakma sürecinde bu etkiler daha da fazla hissediliyor. Kafein sigara bırakma sürecinizi olumsuz etkiliyorsa biraz ara verin.

Kendinizi kötü hissedebilirsiniz, hazırlıklı olun

Sigara bırakma kararı tamam da Depresyon, kızgınlık, Stres tekrar sigaraya dönme bahaneleri. Herkes kötü hissedebilir. Bunu çözmenin yolu sigara değil ki. İyi hissetmek için kendinize daha sağlıklı alışkanlıklar bulabilirsiniz. Arkadaşlarla sohbet etmek, hobilerinize zaman ayırmak buna örnek.

Baş belalarından uzak durun

Aileniz ve arkadaşlarınız sigara bırakma sürecinde en iyi yardımcılarınız. Ama hepsi değil. Sigara içen bir arkadaşınız tekrar içmeniz için sizi ikna etmek isteyebilir. Kanmayın. 

Sabırlı olun, her şey yolunda gidecek

İlk iki hafta zor olacak. Ama sigara bırakma süreci abarttığınız kadar karmaşık değil. Dünyada sigara bırakmayı başaran bir sürü insan var. Siz neden onlardan biri olmayasınız.