Sıcak Yoga Zayıflatır Mı ?

Sıcak yoga, terleme aracılığıyla vücuttan toksinlerin atılmasını hedefleyen bir egzersiz biçimidir. Sıcak yoga ile rahatlamak ve kilo vermek mümkündür. Peki sıcak yoga nasıl yapılır ?

Sıcak Yoga İle Kilo Verme Arasındaki İlişki

Kilo vermenin önemli yollarından biri de yüksek ısı yoluyla terlemedir. Vücuttaki ısı kaybının temeli ise iki ana faktörle bağlıdır. Bunlardan ilki, ısının deri yoluyla iletilme hızı, diğeri ise deri aracılığyla ortama aktarılmasıdır. Kuşkusuz ki egzersiz sırasında vücudun ısı seviyesinde yükselme meydana gelir. Bu ısınma ve soğuma farklılığı büyük oranla kaslarda meydana gelir. Vücut, ısı seviyesini korumak ya da düşürmek içinse terleme ihtiyacı hisseder. Bu şekilde vücudun ısı düzeyi korunur ve sabitlenir.

Bu aşamada ise, dış ortamın ve faktörlerin etkisi büyük önem kazanır. Dış ortam soğuk ise ısı kaybı olur ve vücut daha az terler, sıcak ise ısı kaybı minimum düzeye iner ve çok daha fazla terleme ihtiyacı duyar. Önemli yoga hareketleri ve bunların sağladığı faydalarda olduğu gibi, sıcak yoganın da pek çok faydası vardır. Bunlardan en öne çıkanı da kilo verme konusudur.

Sıcak yoga

Sıcak yoga

Sıcak Yoga İle Nasıl Kilo Verilir ?

Sıcak yoga, terleme aracılığıyla vücuttan toksinlerin atılmasını hedefleyen bir egzersiz biçimi. Bu da çalışma esnasında, ortam ısısının yükseltilmesiyle sağlanır. Isı yükseltilen ortamda, yoga yaparak terlemenin artması hedeflenir. Ortam ısısı yükseltilerek, dışardan soğUmanın önüne geçirlir ve terlemenin iki katına çıkması sağlanır. Fakat aynı zamanda bu çalışma biçimi, kalp atışını normal seviyelerin üzerine çıkarttığı için daha önce spor yapmamış veya kalp problemi olan kişiler için risk unsuru oluşturabilmektedir. Bu sebeple, sıcak yoga çalışmaya başlamadan önce uzman bir doktora başvurmak ve kontrolden geçmek oldukça önemlidir. Bu egzersizler sırasında vücutta meydana gelen su kaybı da oldukça yüksek seviyelere ulaşabilir. Çalışma esnasında, egzersizlerin bütünlüğünü bozmamak adına ara vermeden çalışmak da su takviyesi yapmayı zorlaştırır. Bu sebeple, eğer ki kayıplar yüksek boyutlara ulaşır ve telafi edilmezse bayılmalar meydana gelebilir. Bu sebeple, çalışmaların yapılacağı zamanlarda sıvı alımına fazlasıyla önem vermek gerekir. Beslenme, dinlenme, kişiye özel oluşturulan program vb. Gibi konuların hepsi sıcak yoga çalışmanın prensiplerini oluşturur ve sadece bunlar bir bütün olarak ele alınıp uygulanıldığında gerçek etkisine ulaşır.

Sıcak Yoga Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekilenler

  • Çalışma esanasındaki terleme miktarı. Eğer başlangıç seviyeisne kıyasla terleme azalıyorsa, vücutta susuzluk meydana gelmiş olabilir.
  • Ağızda ve dilde kuruluk hissi. Yine vücudun su dengesine dikkat etmek gerekir.
  • Halsizlik ve güç kaybı.
  • İdrarın takip edilmesi. Eğer ki koyu sarı ise vücut suzuluk sinyali veriyor olabilir.
  • Günlük, rutin hareketlerde enerji kaybı. Bu hareketlerde farklılık varsa, sıcak yoga çalışmalarına ara vermek faydalı olabilir.
  • Baş ağrısı, mide bulantısı ve kas krampları. Bu belirtiler, yine aşırı ve dengesiz tuz kaybı sebebiyle meydana gelebilir.
  • Bu ve benzeri belirtilerden herhangi biri yaşanırsa, önce hocayla sonra da uzman bir doktorla paylaşmak gerekir.

Sıcak yoga çalışan bir kişinin dikkat göstermesi gereken bir diğer önemli konu da yeterli dinlenme süresinin vücuda tanınmasıdır. Çalışmalarınızın içeriğine göre, profesyonel kişilerle birlikte belirlemeniz gereken dinlenme sürelerine mutlaka uymanız gerekir. Aksi taktirde vücutta çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Sıcak yoga egzersizleri, mutlaka bu konu üzerine profesyonelleşmiş kişilerle çalışılmalıdır. Çünkü bu egzersizler kişiye göre uygulanması gereken çalışmalardır. Bu profesyonellerle belirlenen çalışmalarda, kişinin dinlenme süresi, çalışma süresi, ortam sıcaklığı vb. konular, yine kişinin sağlık geçmişi, spor geçmişi, vücut yapısı, nabız, kalp sağlığı vb. Kriterlere göre belirlenir. Kesinlikle bu kriterler göz önünde bulundurulmalı ve kişinin özelliklerine göre bir çalışma programı oluşturulmalıdır aksi taktirde çeşitli sorunlar yaşanılması kaçınılmaz olur.