Siberian ginsengi almak için günün en iyi zamanı nedir?

Siberian ginsengi, özellikle Çin tıbbında olmak üzere geleneksel şifa sistemlerinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bitki, stresle başa çıkabilme yeteneğini geliştirmek için, vücudun farklı sistemleri arasındaki dengeyi kuran anlamında adaptojenik kabul edilir. Ayrıca, Siberian ginsengi, farmakolojik etkileri teşvik ettiği için, nasıl onun etkinliğini arttırabileceğinizi ya da engelleyebileceğinizi düzenleyebilirsiniz. Bu bitki mevcut yan etkileriyle de ilişkilendirilir, bu yüzden Siberian ginsenginin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza sorunuz.

Tanım

Eleuthero olarak da bilinen Siberian ginsengi, botanik anlamıyla, Eleutherococcus senticosus olarak tanımlanmaktadır. Rusya, Japonya, Çin ve Doğu Asya’da yetişen dikenli, çalımsı, çiçekli bir bitkidir. Tam güneş ya da gölge ve zayıf toprak koşullarına tolerans gösterir. Aslında, yoğun killi ve kumlu ortamlarda yetişen bile bulunmuştur.

Çin tıbbında bitkinin kullanımının yerleşmiş olmasına rağmen, Batı bitki tıbbında nispeten yenidir. Ek olarak, bazen Çin ya da Panaks ginsengi ile karıştırılmaktadır çünkü bu iki bitki, aynı karakteristik özellikleri paylaşırlar. Ancak, Siberian ginsengi tamamen farklı bir türdür.

Geleneksel Kullanımı

Tarihsel olarak, Siberian ginsengi bağışıklık sistemini korumada, enerjiyi ve dayanma gücünü arttırmada, grip ve soğuk algınlığına karşı direnç sağlamada kullanılmaktadır. Bu bitkinin başka geleneksel kullanımı yaşlılarda canlılığı arttırmak içindir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, Siberian ginsengi kullanımına odaklanan tek bir çalışma, yaşlı insanlarda, dört haftalık takviye, sosyal ve bilişsel fonksiyonlarda, iyileşme olduğunu göstermiştir. Ancak bu etkinin, bitki alımını takiben sekiz hafta sonra geçtiği görülmüştür.

Tıbbi Etkiler

UMMC (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi), ayrıca çoklu çalışmaların, Siberian ginsengi ve andrographis karışımı bir bitkisel takviyenin, belirtilerin başlangıcından 72 saat içinde alınması durumunda, soğuk algınlığı vakalarının şiddetini ve süresini azalttığını göstermiştir. Merkez tarafından yürütülen başka bir çalışma, aynı ürünle gribe karşı benzer sonuçlar göstermiştir.

Bu bitkinin diğer popular ancak ispatlanamamış uygulamaları, zihinsel uyanıklığın ve berraklığın uyarılması ve fiziksel Stres ve yorgunluktan arınma şeklindedir. Bu etkiler, iddiaya göre, bağışıklık sistemini dengeleyen ve enerji sağlayan eleutherosidesin varlığını göstermektedir. Aslında, “Otlar & Takviyeler, Hasta Bilgilendirme Koşulları”, Siberian ginsengini kafeine benzer uyarıcı bir etkiye sahip olarak nitelendirmektedir.

Zamanlama

Portland, Ore Geleneksel Tıp Enstitüsü’ne göre, bitkiler genellikle geleneksel Çin tıbbi metinlerinde hafif-ağır, çözünen, hızlı etki eden ya da onları almak için günün en iyi zamanı belirlenirken dikkate alınması gereken diğer niteliklere göre sınıflandırılır. Modern yorumlar, çoğu bitki için en iyi doz zamanının genellikle öğün arasında olmasında genel bir fikir birliğiyle birlikte, yemek ve diğer faktörlere dikkat çekmektedir. Ayrıca bazı uzmanlar, uyarıcı otların, özellikle gece alındığı takdirde, uykusuzluğa neden olabileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle, Siberian ginsengini almak için en uygun zamanın, tıpkı güne başlamak ve sisteminizi “hızlandırmak” için bir fincan kahveden keyif almanız gibi, sabahın erken saatlerinde olduğunu söylüyorlar.

Güvenlik Değerlendirmeleri

Siberian ginsengi genellikle güvenli ve iyi tolere edilebilir, fakat UMMC bu bitkinin, bazı kişilerde kan basıncını düşürebildiği ve baş ağrısı, kafa karışıklığı, kalp çarpıntısı, uykusuzluk ve burun kanamaları ortaya çıkarabildiği konusunda uyarıyor. Bu bitki, aynı zamanda kalp ilaçları, kan inceltici haplar, sakinleştiriciler ve anti-nöbet ilaçlarıyla etkileşime girebilmektedir. Eğer kronik bir durumunuz varsa ya da ilaç alıyorsanız, bir sağlık doktoru gözetimi altında olmadan, bu bitkiyi kullanmayınız.