Siberian Ginseng ve nöbet atakları

Siberian ginsengi Siberian adından da anlaşılacağı gibi, Çin, Kore, Japonya, dağ ormanlarına özgü, odunsu, çalı-çiçeksi bir bitkidir. Bitkinin rizomunun sıvı özütü ve yumuşak kökü, bağışıklık fonksiyonunu arttırmak, iktidarsızlık ve yorgunluğu tedavi etmek amacıyla, yüzyıllardır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Bu bitkiyi kullanmadan önce, doktorunuzla ayrıca kontrol ediniz, çünkü Siberian ginsengi, anti-nöbet ilaçları gibi diğer ilaçlarla etkileşebilir ve yan etki meydana getirebilir.

Bitki Profili

Siberian ginsengi, bitkisel adıyla da, Eleutherococcus senticosus, her ikisinin de Araliaceae familyasına ya da sarmaşık bitki ailesine mensup olmasına rağmen, panax ginsengi gibi, gerçek bir ginseng değildir. Onlar ayrıca, vücudun fizyolojik strese adapte olmasına yardım eden anlamına gelen, adaptojenik bitkiler sınıfının üyeliğini paylaşmaktadırlar. Ayrıca gerçek ginsenglerin ilaç özellikleri ginsenosidler aracılığı ile olurken, Siberian ginsengleri eleutherosides maddesi içermektedir.

Farmakoloji

“Bitkisel İlaçlara Referans Olan ‘Hekimler” e göre, Siberian ginsengi, hidroksikomarinler, kafeik asit ve beta- stesterol gibi bitki sterollerini barındıran çok sayıda aktif kimyasallar içerir. Bu bitki aynı zamanda, polisakkaritlerin ve triterpen saponinlerin birçok çeşidini de içerir. A-M arasında eleutherosides ismi verilenlerin tamamı eleutherosides olarak adlandırılır.

Sibirya ginseng

Fiziksel Etkiler

Siberian ginsengi, histamini bloke eder, interlökin 1 ve 2 ve diğer sitokinlerin, Mikrop olarak adlandırılan yabancı bir maddeyle mücadele etmekten sorumlu olan bağışıklık hücreleri arasında, talimatları taşımak amacıyla, bağışıklık sistemi tarafından gönderilen protein moleküllerinin üretimini arttırır. Bitkideki bileşikler aynı zamanda iltihap üretmekten sorumlu olan bir enzimi, yani COX-2’i baskılamaktadır. Kore Cumhuriyeti Oriental Tıp Koleji’nden bir araştırma takımının belirttiğine göre, bu eylem, sıçanların daha iyi düşünmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, Mayıs 2011’de, bilim adamları “Etnofarmakoloji Dergisi”nde, Siberian ginsenginin kök özütünün, beynin hipokampus bölgesinde, nöronlar üzerinde koruyucu bir etki uygulayarak beyni geliştirdiğini bildirmişlerdir. Ancak, “Epilepsi için Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler” e göre, bitki ayrıca epilepsi olan kişilerde, nöbet olayını tetikleyebilen, hipofiz bez Stres hormonlarının salınımını uyarmaktadır.

İlaç Etkileşimleri

“Bitkisel İlaçlara Referans Olan ‘Hekimler”, eleutherosidlerin, yüksük otu bitkisinden elde edilen bir kalp ilacı olan digoksine yapısal olarak benzediğini belirtmektedir. Bu durum, Siberian ginsengi ile bu ilacın birlikte alımının, digoksin konsantrasyonunun serumun yanlış sonuçlanmasına yol açabileceği ve ilacın etkisini arttırabileceği anlamına gelmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, eğer bağışıklık sistemi baskılayıcı, kan inceltici ilaçlar, diyabet hapları ya da kortikosteroidler alıyorsanız, doktorunuza danışmadan Siberian ginsengi kullanmamanız konusunda uyarmaktadır. Buna ek olarak, bu bitki, nöbet(atak) kontolünü sağlamak için kullanılan barbitüratlar ve diğer ilaçların etkilerini arttırabilmektedir.