Siberian Ginseng ve menopoz

Menopoz, bir kadının hayatında, adet periyotlarının durmasına neden olan, yumurtalıklarının, östrojen ve progesteron yapmayı durdurduğu zamandır. İlk önce menopoza girdiğinizde, kadınlık hormonlarınız, hayatınızın geri kalanında sürekli düşük düzeyde kalacaktır. Birçok kadında, menopoza eşlik eden belirtiler, rahatsızlık ve bazı sağlık değişikliklerine neden olabilir. Siberian ginsengi, bu belirtileri iyileştirmek ve menopoza daha az zor geçiş yapabilecek bitkisel bir çözümdür. Siberian ginsenginin size yardım edip edemeyeceğine karar vermek için doktorunuzla konuşunuz.

Belirtiler

Bazı kadınlarda hiç belirti olmamasına rağmen, çoğu yan etkileri ve menopozdan kaynaklanan değişiklikleri deneyimlemektedir. Bunlar aşırı terleme ve deri kızarıklığına eşlik eden, ani ve hoş olmayan ısı duygusuna neden olan sıcak basmalarıdır. Menopoz ayrıca, gündüz saatlerinde yorgunluk ve halsizliğe yol açabilecek sık sık uyanmalara neden olarak, uyku düzeninizi bozabilmektedir. Ayrıca, mesane dolduğunda, idrar kaçırma sızıntı ya da enfeksiyonları içeren idrar yolu problemleri ve cinsel rahatsızlığa neden olabilecek vajina kuruluğu geliştirebilirsiniz. Menopoz ayrıca sinirlilik ve Depresyon gibi duygu durum değişikliklerine neden olabilir. Son olarak, menopozda östrojen eksikliği, osteoropoz ilerlemesi ya da kemiklerinizin incelmesi gibi, bir dizi muhtemel duruma neden olabilir.

Siberian Ginsengi

Siberian ginsenginin kökü, Asya ülkelerinde yüzyıllardır bitkisel ilaç olarak yer almaktadır. Ayrıca, eleuthero olarak adlandırılan Siberian ginsengi, genellikle soğuk algınlığı ve grip için koruyucu olarak, enerjiyi arttırmak ve yaşam süresini uzatmak için uygulayıcılar tarafından tavsiye edilmektedir. Genel olarak, bitki aynı zamanda vücudunuzun, fiziksel ya da zihinsel zorluklara neden olan stresle mücadele etmesine yardımcı olabilir. Siberian ginsenginde,  eleutherosides olarak adlandırılan, ona tıbbi özellikler kazandıran doğal bileşikler, östrojenik özellikler veren doğal kimyasallar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diğer metabolik değişikliklere neden olurlar.

Faaliyetler

Çeşitli laboratuar çalışmaları, menopozla ilgili durumlarda Siberian ginsenginin etkisini incelemiştir. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi tarafından özetlenen sonuçlar, menopozdaki düşük östrojenin olası bazı etkilerini gidererek, östrojen reseptörlerine bağlanan bitkiyi önermektedir. Çalışmalar, ayrıca doğal katil hücreler ve lenfosit olarak adlandırılan bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini desteklemeye ve potansiyel olarak, menopoz sonrası vajinal ve mesane enfeksiyonlarına direncinizi arttırarak yardımcı olduğunu bulmuştur. Menopozdan sonra osteroropozdan korunmaya da ayrıca yardım etmektedir. 2009’da, “Kemik ve Mineral Metabolizması Dergisi” de yayınlanan bir klinik çalışmada, 

6 ay için, Siberian ginsengi özütü alan postmenopozal (menopoz sonrası) kadınlarda, plasebo alan bir grupla karşılaştırıldığında, düşük kemik kaybı görülmüştür. Bu bulgular umut verici olsa da, menopozal kadınlarda, bitki ile ilgili hala daha kapsamlı klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Öneriler

Siberian ginsengi takviyeleri, sıvı özler, tozlar, kapsüller ya da tabletler halinde sağlıklı gıda mağazalarında bulunabilir. Bazı kişilerde kan basıncında artış, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ya da uyuşukluğa neden olabilir, ancak bitki genel olarak güvenli kabul edilmektedir. Hipertansiyon, Uyku Apnesi ya da Narkolepsi rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz ya da emziriyorsanız, Siberian ginsengini almayın. Bu bitki aynı zamanda bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Diyetinize eklemeden önce, Siberian ginsengi alma konusunda doktorunuzla tartışınız.