Siberian Ginseng ve Hamilelik Süresince Kullanımı

Sibirya ginsengi, diğer adıyla eleuthero, Amerikan ginsengi ya da Panax ginsengi ile aynı değildir. Bu bitkiler farklı aktif içeriklere sahiptirler ve farklı şekilde kullanılırlar, bu yüzden bir tür diğerinin yerini alamaz. Sibirya ginsengi, stresi azaltmaya, soğuk algınlığı ve herpes simpleks tip 2’yi tedavi etmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir, fakat Sibirya ginsenginin bu durumlar için kullanımı ile ilgili kanıt ilktir ve çelişkilidir.

Sibirya Ginsengi ve Hamilelik

Hamilelik süresice, Sibirya ginsengi kullanmayınız. Hiçbir yan etkisi kanıtlanmış olmamasına rağmen, hamilelik boyunca Sibirya ginsenginin güvenliği çok iyi çalışılmamıştır. Bir takviye olarak, Amerika’da FDA tarafından düzenlenmiş haplarla aynı şekilde düzenlenmemiştir, bu yüzden takviyeler saf olmayabilir ve etiket üzerinde belirtilen içerikleri içermiyor olabilir.

Sibirya Ginsenginin Karıştırılması

Sibirya ginsengi takviyeleri, MedlinePlus’a göre, genellikle ilave maddeler ya da Sibirya ginsengi diye hatalı adlandırılan maddeler içerirler. Sibirya ginsengi takviyeleri bazen, neonatal (yenidoğan) androjenizasyonuna neden olan Çin ipek asması içerdiğinden, özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir. Çünkü bu takviyelerin saflığının garantisi yoktur, hamile kadınların bunlardan kaçınması gerekir.

Yan etkiler ve Güvenlik

Sibirya ginsengi, anksiyete, kaz spazmları, düzensiz kalp ritimleri, üzüntü, ishal, sinirlilik, kafa karışıklığı, baş ağrısı, uykusuzluk, kusma, sersemlik, burun kanaması ve kan basıncı artışları gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı insanlar ayrıca, Sibirya ginsengine karşı alerjik reaksiyon gösterir. Bu bitki ilacı ayrıca, kan inceltici, lityum, digoksin, sedatifler ve diyabet ilaçları gibi ilaçlarla etkileşebilir.

Değerlendirmeler

İlk önce doktorunuza danışmadan, takviyeleri asla almayın. Sibirya ginsengi almanın yararlarıyla ilgili az miktarda kanıt vardır. Sibirya ginsengi takviyelerinin yan etkileri, ilaç etkileşimleri ve karışımlarının riski sebebiyle, hamilelik boyunca bu bitkiden kaçınmak, güvenlik için en iyisidir. Olası bazı yan etkiler, hamilelik boyunca her biri tehlikeli olabilen Dehidrasyon ya da Yüksek tansiyon riskini arttırır.