Siberian Ginseng ve böbrek fonksiyonu

Siberian ginsengi, soğuk algınlığı ve gribe karşı korumak özelliklerinden biri olmak üzere, bir çok geleneksel kullanımı olan, Rusya’ya özgü bir bitkidir. Ayrıca Rusya’da enerji arttırıcı bir bitki olarak kullanılır. Bilimsel çalışmalar hastalıklara karşı bağışıklık sistemini desteklemede, bitkinin faydalı olduğunu onaylamaktadır ve Hafıza için faydaları vardır. Ayrıca, Sibirya ginsengi ve böbrekler arasında bilinen bir ilişki yoktur.

Uzman Görüşü

Maryland Üniversitesi Tıp merkezi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, Sibirya ginsengi ve böbrek fonksiyonu arasında bilinen bir ilişki yoktur. Bu durum bu ikisi arasında hiçbir şekilde bir ilişki olmayacağı anlamına gelmez, fakat tıp biliminin, Sibirya ginsengi kullanımının doğrudan böbrek fonksiyonunu etkilemesinin olası olduğu bir ilişki tanımlayamadığı anlamına gelir. 

Böbrek Fonksiyonu

Böbreklerin birincil fonksiyonu vücuttaki kanı işleyerek atık malzemelerinden arındırmaktır. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre böbrekler, içinden geçen 50 kuart kanın içinden 2 kuart atık malzeme ve fazla su temizlemektedir. Bu atıklar ve sular vücutta ürine dönüştürülerek atılır.

Komplikasyonlar

Normal böbrek fonksiyonunu engelleyen, hatta böbreklerden birisinin iflas etmesine sebep olan birçok komplikasyon ortaya çıkabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre böbrek hastalığı diyabet tarafından tetiklenebilir ve Yüksek tansiyon böbreklerdeki ince kan damarlarına zarar verebilir. Genetik olarak aktarılan veya doğuştan gelen bir böbrek hastalığından da muzdarip olabilirsiniz.

İlaç Etkileşimleri

Sibirya ginsenginin negatif olarak etkileştiği bazı ilaçlar mevcuttur. Bu sebepten bitki, kalp hastalıkları, kan incelticiler veya uykusuzluk ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır. Sibirya ginsenginin, böbrekleri direk veya dolaylı olarak etkileyen bir ilaç veya tıbbi madde etkileşmesi mümkün olabilmektedir.

Değerlendirmeler

Herhangi bir sebeple kullanacağınız bir bitkisel ilacı kullanmadan önce, özellikle başka farmasötik ilaçları da aynı anda kullanıyorsanız, her zaman bir doktora danışınız. Yeni ilaçlar böbrekleri çeşitli yollardan etkilemekle yükümlüdür ve Sibirya ginsenginin vücuda etkisini araştıran çalışmalar devam etmektedir.