Siberian Ginseng Kortizol seviyelerini azaltır mı?

Bir tehditle karşılaştığı zaman, vücudunuz kortizol hormonu salgılar. Adrenaline ek olarak kortizol, içgüdüsel olarak ve hızlı bir şekilde yanıt vererek vücudunuzu hazırlar. Tehdit yokken, kortizol düzeyi azalır ve rahatlarsınız. Ne yazık ki, günlük Stres faktörleri, size endişe duygusu bırakarak, kortizolun sıklıkla serbest kalmasını tetikleyebilmektedir. Sibierian ginsengi, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek yarara sahiptir, fakat kortizol seviyesini düşürerek değil. Bitkisel ilaçlar, profesyonel tıbbi tavsiyelerin yerini alamaz, bu yüzden eğer stres altındaysanız doktorunuzla görüşün ve sadece bir Doktor tarafından önerilen tedavi planının bir parçası olarak bitkileri kullanın.

Siberian Ginseng

Sibierian Ginsengi ya da Eleutherococcus senticosus, sıklıkla “gerçek” ginseng olarak adlandırılan Panax ginsengi ile aynı değildir. Sibierian Ginsengi, “Bitkisel Tıp için PDR” ye göre, polisakkaritler, steroidler ve hidroksikomarinler gibi, potansiyel olarak yararlı etkileri bulunan bir çok bileşen içermektedir. Bitki, bağışıklık sistemini uyarabilir, fiziksel performansı arttırabilir ve kan şekeri düzeylerini düşürebilir, ancak kortizol seviyelerini azaltmamaktadır.

Potansiyel Yararları

Sibierian ginsengi, vücudunuzda stresle daha verimli bir şekilde mücadele etmeye yardımcı olabilen anlamına geleni bir adaptojen olduğu düşünülmesi nedeniyle, kortizolu etkilemese bile, sık karşılaşılan stres tedavisinde yararlı olabilmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Sibierian ginsenginin, akıl sağlığını ve sosyal işlevleri geliştirebildiğini bildirmiştir.

Yararlı sonuçlar, ancak tedavi döngüsel bir yaklaşım gerektirdiğinden devam etmeyebilir. Bir adaptojen olarak, bitkinin yararlarını teyit eden bu çalışmalar eksiktir.

Dozaj ve Metot

Siberian ginsenginin önerilen yetişkin dozu, bitkisel çay olarak hazırlanarak ya da kapsül şeklinde alınarak, günde 500 mg – 3000 mg arasıdır. Kronik stres için bir tedavi olarak, 3 ay boyunca bitki alın, sonra her bir döngü süresince, en az iki hafta boyunca kullanmayı bırakın.

Değerlendirmeler

Bir doktor tarafından yönlendirilmediği sürece, hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar ve yüksek kan basıncına ya da uyku bozukluklarına sahip insanlar Siberian ginsengini kullanmamalıdır. Yan etkileri, uykusuzluk, kafa karışıklığı, bağ ağrısı, düzensiz kalp atışı, mide bulantısı, kusma ve burun kanamaları sayılabilir.Siberian ginsengi, kan basıncı, kalp hastalığı ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan ilaçları içeren reçeteli ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Klinik araştırmalar yetersiz olduğundan, diğer yan etkiler henüz bilinmemektedir. Doktorunuz aşırı kortizolu kontrol altına alan ilaçları önerebilir, bu yüzden stresi tedavi etmek için Siberian ginsengi kullanmadan önce, seçenekleriniz ile ilgili onu ziyaret ediniz.