Siberian Ginseng kökü ve kilo verme

Siberian ginsengi kökü, kilo verme takviyelerinde popüler bir içeriktir ve klinik kanıtlar bu gibi durumlar için, kullanımını desteklemiyor olsa da, sık olarak atletik performansı geliştiren ve enerjiyi arttıran bir madde olarak tavsiye edilir. Ayrıca eleuthero adı verilen Siberian ginsengi, her ikisi de Siberian ginsenginden farklı aktif kimyasal bileşiklere sahip olan Amerikan ginsengi ya da Panax ginsengi ile karıştırılmamalıdır.

Tarihi

Siberian ginsengi, ilaç yapmak için kullanılan, Uzak Doğu’ya özgü bir çalıdır. Çin ve Rusya’yı içine alan Doğu ülkeleri, yüzyıllardır Siberian ginsengi kökünü tıbbi olarak kullanmaktadır. Kök, geleneksel anlamda soğuk algınlığı ve grip belirtilerini tedavi etmek ve dayanıklılık, uzun ömür, canlılığı arttırmak için kullanılmıştır. Bu bitki sıklıkla, vücudun fiziksel ve zihinsel stresle baş etmesine yardım eden bir maddeyi belirtmek için kullanılan tıbbi olmayan bir terim, bir “adaptojen” olarak tanımlanır.

Etkileri

Siberian ginsengi, diğer bitkisel tıp savunucuları tarafından kilo kaybetmeye ve enerji arttırmaya yardım eden bir bitki olarak lanse edilirken, tıp araştırmacıları bu iddiaları ya da Siberian ginsengi ile ilgili çoğu diğer sağlık iddialarını desteklememektedirler. MedlinePlus’a göre, Siberian ginsenginin pozitif etkisi olan tek tıbbi kullanımı, herpes simpleks tip 2 enfeksiyonları tedavi etme ve andrographis adı verilen bir bitki ile birlikte alındığında, soğuk algınlığının belirtilerini azaltmasıdır. Siberian ginsengi, muhtemelen fiziksel performansı geliştirmede etkisizdir ve yorgunluk ya da diğer durumların tedavisinde, etkinliğini derecelendirmek için, yeterli kanıt yoktur.

Kilo Verme Takviyeleri

Kanıtların Siberian ginsenginin kilo vermeye yardımcı olduğu gibi bir anlamı olmamasına rağmen, Bu bitki reçetesiz kilo verme haplarında popüler bir içeriktir. 2006 yılında “Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi”’nde yayınlanan bir çalışmada araştırıcılar, ABD’de bir güneydoğu şehrinde, perakende satışında, kilo verme takviyeleri için bir denetim gerçekleştirdi. Denetim, 73 satış noktasından bir örnekleme kullanılarak, 4000’in üzerinde içerik bulunduran, 402 kilo verme ürünü belirledi. Siberian ginsengi kökü, bu ürünler arasında en sık görülen 10 içerikten biriydi. Klinik araştırmaları bir veritabanı araştırmasına dayandıran araştırmacılar, kilo vermeyi desteklemede, Siberian ginsenginin ya da denetimde tanımlanan 10 en popüler içeriğin 6 tanesi etkinliğini desteklemede  “yetersiz ya da negatif bir kanıt” sonucuna varmışlardır. 

Kalite

Siberian ginsengi kökü takviyelerinin kalitesi değişkenlik gösterir. Ürünler genellikle üründe yer kaplayan fakat etkinliğine katkıda bulunmayan ipek asması gibi aktif olmayan içerikler barındırır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, Siberian ginsengi kökü içerdiği iddia edilen ticari olarak satılan ürünlerin testleri, bu takviyelerin %25 kadarı kadarının ve etikette listelenmemiş çoğu maddeyi içerdiği ve Siberian ginsengi kökünün ölçülebilir miktarda bulunmadığını ortaya koymuştur. Siberian ginsengi kökü almaya karar verirseniz, ürünün güvenilir bir üretici tarafından geldiğine emin olun.

Güvenlik

Siberian ginsengi kökü tarifine uygun olarak kullanıldığında genellikle güvenli olarak kabul edilse de sağlık sorunlarınız varsa kullanmamalısınız. Yüksek tansiyon hastaları, Uyku Apnesi ve narkolepsisi olanlar ile hamile veya bebek emziren kadınlar Siberian ginsengi kökü almamalıdır. Madde aynı zamanda kan incelticiler, uykusuzluk için sedatifler ve digoxin isimli bir kalp rahatsızlığı ilacını da içeren bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Nadiren görülen yan etkileri: anksiyete (endişe), düzensiz kalp atışı, uyuşukluk, kas spazmları vb. Yüksek dozlarda tansiyon artışı olabilir.