Siberian Ginseng çayının faydaları

Eleutherococcus senticocus olarak da bilinen ve genellikle “Eleuthero” adı verilen Siberian ginsengi çayı, gerçek bir ginseng olarak bilinmez, çünkü aynı bitki ailesine ait olsa da, ginsengle aynı cinse ait değildir. Siberian yerlisi Eleuthero, gerçek ginsengden çok daha soğuk ortamda yetişme kapasitesine sahiptir ve üretimi daha ucuzdur. Siberian ginsengi çayının tıbbi kullanımı kökünden ve kök kabuğundan gelen, kökü çevreleyen sert kaplamasından gelmektedir.

Genel Yararları

Rusya’da, Tolyatti’de Volzksky Otomotiv Fabrikası’ın 60.000 çalışanın katıldığı 10 yıllık bir klinik çalışma, Siberian ginsengi çayının yorgunlukla mücadele yeteneğini de barındıran yarar yelpazesini kaydetmiştir. Bu süre boyunca, her ne kadar bu bireylerin genel sağlıklarında, % 50 iyileşme kaydedilse de, devamsızlık bu oranı % 80’ e kadar düşürmüştür.

Siberian ginsengi, aynı zamanda kilo vermeye ve bağışıklık sistemi desteklemeye yardımcı olabilir ve stresi azaltabilen özelliklere sahip olabilir. Siberian ginsengi çayının ayrıca doğurganlığı arttırdığı, astım, kanser, mide ülserleri, baş ağrıları ve genel bir huzur duygusu vererek uykusuzlukla mücadele etmek için kullanılarak, vücudunuz üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur.

Stresi Azaltmak

Sağlıkla ilgili bir websitesi tarafından ortaya konan bir bilgiye göre, Siberian ginsengi çayı, psikolojik ve çevresel Stres üzerinde yararlı etkiye sahip maddeler olan, triterpenoid saponinleri içerir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Siberian ginsengi çayının kan döngüsünü düzenlediğini ve zihinsel-fiziksel yeteneği arttırmanın yanı sıra yaşanan stres miktarını düzenlediğini belirtmiştir.

Enerji Düzeyini Arttırmak

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Siberian ginsengi çayının kas ve yorgunluk ağrılarını azaltmada, yorgunluğu gidermede de yardımcı olabildiğini bildirmektedir. UMMC, ayrıca Rusya’da, Siberian ginsengini,  insanda dayanıklılığı geliştiren olarak tanınan resmi bir içecek olarak resmen onaylamaktadır.

Herpes Simpleks Tip 2 Enfeksiyonlarını Temizlemek

Siberian ginsengi çayı, Herpes Simpleks Tip 2 enfeksiyonlarıyla mücadeleye yardım edebilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, günde 2 g Siberian ginsengi çayı içtiği belirtilen 93 kişinin katıldığı çift kör bir araştırmada, herpes simpleks enfeksiyonunun önlenebildiğini kaydetti. Oral herpes enfeksiyonlarına yol açan HSV-1 üzerinde bir etkisi yoktu.

Bağışıklığı Güçlendirmek

Bazı araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma, Siberian ginsengi çayının özellikle etkinliğiyle ilgili olarak tanınmıştır. Bu araştırma, dört hafta boyunca, günde üç kez 10 ml Siberian ginsengi çayı kullanılan bir çift kör çalışma içermektedir. Bu çalışmada yer alan deneklerin %50 sinde, oldukça belirgin lenfosit artışı bulunmuştur.

Sonuçlar, düzenli Siberian ginsengi çayı içen insanlarda, T hücrelerinin, yardımcı T hücrelerindeki % 80 artışla birlikte, % 78 kadar arttığını, sitotoksik T hücrelerinin % 67 oranında arttığını ve NK hücrelerinin% 30 oranında arttığını göstermektedir. Bu raporlar, aynı zamanda test altında olan hiçbir kişide, yan etki görülmediğini belirtmektedir.

Araştırıcı raporuna göre, FDA, Birleşik Devletler’de kullanılan potansiyel bir hap olarak hala Eleutherococcus senticosusun etkilerini incelemektedir. Bu arada araştırıcılar, “Verilerimizden Eleutherococcus senticosus’un normal insan sağlığında, güçlü bağışıklık destekleyici bir etki gösterdiği sonucuna vardık.” diye belirtmişlerdir.

Mevcut bilimsel bilgilerin raporlarını yayınlayan bir websitesi, düzenli olarak Siberian ginsengi çayı içildiğinde, hastalıklardan muzdarip kişilerde, iyileşme ile ilgili raporlar bulunduğunu belirtmiştir. Bu hastalıklar, kalp hastalığı, ateroskleroz, diyabet, kronik Bronşit, akut pylenonefrit, hipertansiyon ve hipotansiyon, kanser ve çeşitli anksiyete(kaygı) belirtilerini içerir.

Üreme Sağlığı

Bilimsel olarak ispat edilmemiş olmasına rağmen, anekdot halk bilgeliği, Siberian ginsengi çayının özellikle bir afrodizyak olarak etkili olduğunu gösterir. Bir websitesine göre, yaşlı erkekler aşk hayatlarını canlandırmak için Siberian ginsengi çayı alışkanlığı geliştiriyorlar. Ayrıca Siberian ginsengi çayının, sperm sayısı düşük olan erkeklerde etkili olduğu da bulunmuştur.

Genel Huzurlu Ruh Hali

Siberian ginsengi çayının sadece tasarlanmış herhangi bir içecek olsun ya da olmasın, Rusya’da 1959 SSCB hükümetinin bir onayının sonucu olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan araştırma çalışmalarından elde edilen sonuçlar sonrasında, ticari bir ürün haline gelmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından doğrulanmış olan raporlar, beyaz kan hücresi sayımı, kan şekeri ve kolesterol azaltma, herpes simpleks enfeksiyonlarını temizleme ve bellek ve dayanıklılık üzerinde yararlı bir etkiye sahip olma gibi çok fazla çeşitli etkiyi belirtmektedir.

Düzenli olarak Siberian ginsengi çayı içen insanlarda, genel bir huzur ve canlılık duygusunun geliştiği bildirilmiştir. Siberian ginsengi çayı gerçeğini kabul etmek, hiçbir yan etkisi olmayan güvenli bir içecek olduğunu kabul etmektir, ilaveten, tamamen bilimsel kriterlere dayanan araştırma bu içeceğin tam olarak insanlar üzerinde nasıl yararlı olduğunu tam anlamıyla en iyi şekilde sağlayabilmektedir.