Sezaryen sonrası normal doğum olur mu?

Doğum sırasında ya da bebeğin anne karnında yaşadığı bazı problemler sizi sezaryen doğuma itmiş olabilir. Ancak bu demek değil ki bir kere sezaryen doğum yaparsanız daha sonraki doğumlarınız da sezaryen olmak zorunda.  Günümüzdeki cerrahi tekniklerle artık ikinci doğumunuzu normal olarak yapabilirsiniz. Hatta bu yolu seçmiş kadınların yaklaşık olarak % 75’i sorunsuz bir şekilde normal doğum yapabiliyor. Ancak geriye kalan %25’lik bölüm için sezaryen sonrası normal doğum pek doğru bir tercih olmayabilir.  Bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür durumlardaysa acil olarak doğum sezaryene dönebilir. Şimdi gelin sezaryen sonrası normal doğum yapmayı düşünen anne adayları için önce bu uygulamanın artılarına ayrıntılı bakalım.

Neden sezaryen sonrası normal doğum yapmalıyım?

Doğum sırasında hangi yöntemin uygulanacağı pek çok farklı etkene bağlı bir karar. Bebeğin ve annenin durumu, sezaryen ya da normal doğumun önündeki engeller bunlardan yalnızca birkaçı. Ancak kararınızı verirken sezaryen sonrası normal doğumun artılarını göz önünde bulundurun ve bu konuyu mutlaka doktorunuzla tartışın. Bakalım sezaryen sonrası normal doğumun artıları nelermiş.

Komplikasyon riski düşük. Sezaryen doğum normal doğuma oranla biraz daha riskli. Çeşitli komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı çok daha fazla. Örneğin doğum sırasında aşırı kan kaybı, bebeğin akciğerlerinin zarar görmesi ve doğum sonrası enfeksiyon riski bunlardan bazıları. Siz de sezaryen sonrası normal doğum düşünüyorsanız bu ihtimalleri göz önünde bulundurmalısınız. 

Daha kısa iyileşme süresi. Sezaryen doğum açık bir ameliyat. Bu nedenle iyileşme süresi uzun. Üstelik bebeğinizle ilk iletişiminizi kurduğunuz bu dönemde sizi yatağa bağlaması ve hareket etmenizi zorlaştırması da cabası. Bir de ikinci kez aynı bölgenin açılmasını da hesaba eklersek ikinci sezaryen ilkine göre biraz daha uzun sürede iyileşiyor. Ancak normal doğumda bu aşama çok daha kısa sürüyor. Yani daha kısa iyileşme süresi sezaryen sonrası normal doğumun ikinci artısı.

Bebeğinizle daha iyi ilgilenebilmek. Bu biraz önceki maddeyle bağlantılı. Daha önce de söylediğimiz gibi sezaryen doğumun iyileşme süresi daha uzun. Aynı zamanda hareket etmenizi de sınırlıyor. Ancak normal doğumda 2 – 3 gün içinde kendinizi toparlamanız ve bebeğinizle daha kolay ilgilenmeniz mümkün. 

Daha sonraki gebeliklere etkisi. Eğer ilerde kendinizi kalabalık bir ailede hayal ediyorsanız daha yapmak istediğiniz doğumlar var demek.  Bu da sizin için sezaryen sonrası normal doğum seçeneğini biraz daha öncelikli kılıyor. Çünkü sezaryen doğumun da bir sınırlaması var. İkiden sonraki sezaryen doğumlarda risk giderek artıyor. Ancak normal doğumda böyle bir kısıtlama yok. 

Kimler sezaryen sonrası normal doğum yapabilir?

Normal doğum eğer önünde sağlığı tehdit eden bir durum yoksa her zaman daha sağlıklı. Bu nedenle normal doğum her zaman daha öncelikli planınız olmalı. Ancak bazı durumlarda işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Sonuçta bebeğinizi sezaryen doğum sonrası kucağınıza alıyorsunuz. Ancak ikinci doğum sırası gelince karar yine size kalıyor. Bakalım sezaryen doğum sonrası normal doğumu kimler yapabiliyor?

Daha önceki sezaryen kararını almanıza neden olan durum ortadan kalktıysa.

Sizin ve bebeğinizin gebelik sırasındaki sağlığı yerindeyse.

Bebeğiniz hesaplanmış doğum tarihinden önce geliyorsa. (erken doğum)

Yalnızca bir kere sezaryen doğum yapmışsanız.

Peki kimler sezaryen sonrası normal doğum yapamaz?

Çok iri bebeklere gebe kadınlar

İki veya daha fazla sezaryen ya da normal doğum yapan kadınlar

Hesaplanan doğum tarihi geçmesine rağmen uzun süre doğum yapmayan kadınlar

Sezaryen sonrası normal doğum hakkında ayrıntılı bilgi için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.