Sezaryen Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olur ?

Hamilelik ve doğumun bedeninizde ne kadar büyük değişimler yarattığını siz de biliyorsunuz. Hele de sezaryen doğumu tercih ettiyseniz iyileşme süreciniz de en az doğum süreci kadar önemli. Bakalım sezaryen sonrası iyileşme sürecinde sizleri neler bekliyor.

Sezaryen yarasının bakımı

Sezaryen sonrası sizi bekleyen zorlu sürecin en büyük nedeni sezaryenin bir ameliyat olması ve yaranın bakım gerektirmesi. Bir sezaryen yarasının iyileşmesi yaklaşık 6 hafta sürüyor. Bu süreçteyse rahatsızlık ve yorgunluk normal.

• Sezaryen sonrasında mümkün olabildiğince dinlenin ve bebeğinizden başka bir ağırlık kaldırmamaya bakın.

• Ayrıca yürürken ya da otururken karın bölgenizi korumak için dik durun. Öksürme, gülme gibi hareketler sırasında fazla sarsılmamak için karnınızı tutabilirsiniz.

• Doktorunuz sezaryen sonrası iyileşme sürecinizde size destek olması için ağrı kesiciler verecektir. Korkmayın, doktorunuzun önerdiği ilaçların bebeğinize hiçbir zararı olmayacak.

Sezaryen sonrasında bol bol su içmek de önemli. Çünkü bu sayede hem sıvı kaybını önleyeceksiniz hem de doğum sonrasında hala zaman zaman gelen kasılmalar azalacak.

Enfeksiyon işaretleri

Sezaryen sonrası yaranızın bakımını iyi yapmanız çok önemli. Çünkü her yarada olduğu gibi sezaryen ameliyatı yarasında da enfeksiyon ihtimali belirebilir. Enfeksiyon işareti olan durumlarsa:

• Yaranın kırmızı ve şiş olması

• Hafif kanamalar

• Ateşinizin yükselmesi

• Yara çevresinde aşırı acı

Emzirme pozisyonları

Sezaryen ameliyatı yüzünden bebeğinizi emzirirken canınız acıyabilir. Bunu engellemek için bebeğinizi emzirirken yaranızın üzerine ince bir yastık koyabilirsiniz. Tabii birkaç emzirme pozisyonunu bilmekte de fayda var:

• Futbol tutuşu adlı pozisyon sezaryen doğumu yapan anneler için ideal. Bir elinizle bebeğinizin başını ve boynunu tutarken diğer elinizle belinden tutun ve bacaklarını kolunuzun arka tarafından sarkıtın.

• Yan yatış pozisyonunda ise hafifçe yana doğru yatın. Bebeğinizi de ağzı meme ucunuza gelecek şekilde yanınıza yatırın. Elinizle başının altından destek verin.

Doğum sonrası karşılaşılan zorluklar

Doğum sonrasında tüm annelerin yaşadığı bazı zorluklar var. Siz de bu zorlukları ve acil durum işaretlerini bilirseniz sezaryen sonrası iyileşme sürecini kolay atlatabilirsiniz.

Vajinal akıntı tüm kadınların doğum sorasındaki birkaç gün yaşadığı bir sorun. Açık kırmızı kan akışı bu sırada normal. Hatta küçük kan pıhtıları görürseniz de endişelenmeyin. Bu günlerde kesinlikle tampon kullanmayın. Onun yerine hijyenik pedler kullanın. Böylece enfeksiyon ihtimalini engellemiş olursunuz. Ama her saat başı pedinizi değiştirmek zorunda kalıyorsanız, ateşiniz yükseldiyse ve çok büyük parçalar halinde kan pıhtıları görüyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kasılmalar da sezaryen sonrası ilk günlerde yaşayacağınız durumlardan biri. Bu ağrıları dindirmek için doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ama ateşiniz varsa ya da karnınız en ufak bir dokunmaya karşı bile hassassa doktora görünmenizde fayda var.

Yeni annelerin karşılaştığı bir diğer zorluk göğüs ağrıları. Doğumdan birkaç gün sonra göğüsleriniz ağrımaya ve ağırlaşmaya başlayacaktır. Bu ağrıları azaltmak için göğüslerinize soğuk kompres yapabilirsiniz. Eğer ağrınız dayanılmaz oluyorsa bebeğinize sütünüzü pompayla sağarak verebilirsiniz. Ayrıca sütünüzün akmaması için özel olarak üretilen destekli sutyenlerden giyerek sütünüzü bebeğinize saklayabilirsiniz.

Hamilelik ve doğum zorlu bir süreç. Bedeniniz tamamen bilmediğiniz bir değişim içine giriyor. Hele de sezaryen doğum yaptıysanız kendinize daha fazla özen göstermelisiniz. Çünkü artık bir ameliyat yaranız da var. Bebeğinizin bakımı çok önemli ama bu sırada kendi bakımınızı da ihmal etmemelisiniz. Sezaryen sonrası iyileşme sürecini hiçbir enfeksiyon riskine ihtimal vermeden atlatmanın temel yolunun temizlikten geçtiğini biliyorsunuz. Bunun yanı sıra yaklaşık 6 hafta iyice dinlenmeniz de önemli. Kişisel durumunuz hakkında tüm sorularınızı uzman yorum olarak da sorabilirsiniz.