Sezaryen doğum sonrası normal doğumun riskleri var mı?

Normal doğumun önünde sizin veya bebeğinizin sağlığını tehdit eden herhangi bir durum varsa sezaryen doğum yöntemi tercih edilir. Bu durum gayet normaldir. Doğumların çok büyük bir kısmında çeşitli sorunlar gelişebilir. Ancak sıra ikinci doğuma geldiğinde kendinizi yine “Normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu?” sorusuyla karşı karşıya bulabilirsiniz. Bu aşamada doktorunuz sizi yönlendirecektir. Ancak kendinizi etrafınızdan duyduğunuz “ Sezaryen doğum sonrası normal doğum olmaz.” yalanına inandırmayın. Çünkü günümüzün teknikleriyle sezaryen sonrası normal doğum yapan kadınların % 75’i hiçbir sorunla karşılaşmadan bebeklerini kucaklarına alabiliyorlar. Ancak geriye kalan %25’lik bölüm de hiç azımsanmayacak bir miktar. Yani her 4 sezaryen sonrası normal doğum yapan kadından 1’i doğum sırasında ya da sonrasında çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalıyor. 

Sezaryen doğum sonrası normal doğumun riskleri neler?

Normal doğumun (önünde sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit eden bir durum olmadığı durumlarda) en sağlıklı seçenek olduğunu bilmeyen yok. Bu nedenle her zaman normal doğum öncelikli planınız olmalı. Ancak bazı durumlarda normal doğum seçeneği ikinci plana düşebilir. Bu durumlar:

Daha önceki doğumunuzda sizi sezaryen seçeneğine iten durum devam ediyorsa.

Bebek çok iriyse

Hesaplanan doğum tarihi 2 haftadan fazla geciktiyse

Bu tür durumları göz önüne alarak doktorunuz sizi normal ya da sezaryen doğum seçeneklerinden birine yönlendirir. Siz de bu kararı alırken doktorunuzun önderliğine önem verin. 

Sezaryen doğum sonrası normal doğumun riskleri neler?

Sezaryen doğum başlı başına riskli bir olay. Üstelik etkileri daha sonraki doğumlara da yansıyor. Şimdi sezaryen doğum sonrası normal doğumun risklerine bakalım:

Enfeksiyonlar. Sezaryen sonrası normal doğumun en sık karşılaşılan komplikasyonu enfeksiyonlardır. Özellikle rahimde gelişen enfeksiyonlar bebeğin sağlığını tehdit ettiği gibi aynı zamanda sizin de sağlığınızı etkiler. Ayrıca doğum sonrası iyileşme süresinin de uzamasına neden olabilir.

Rahim yırtılması. Bu da sezaryen sonrası normal doğumun diğer risklerinden. Doğum sırasında rahim neredeyse ilk halinden 500 kat daha geniş bir hal alır. Bu da daha önce bebeğin çıkması için açılan yaranın çok fazla gerilmesi anlamına gelir. Gebelik sırasında bu bölge gerginliğe genellikle dayanır. Ancak normal doğumdaki kasılma ve ıkınmalar hassas dokunun açılmasına ve yırtılmasına neden olabilir. Bu durumlarda eğer bebek kanala girmediyse acil olarak sezaryen doğuma geçilir. Fakat bebek kanala girdiyse doğum normal olarak gerçekleşir ve anneye kan nakli yapılır. Tabii doğum sonrası enfeksiyon riski daha da artar. Ya da rahim alınmak zorunda kalınır. Bu da bir daha doğum yapamayacağınız anlamına gelir. Ancak asıl tehlike bebeğin ciddi beyin zararı görmesidir.

Pelvik taban sorunları. Bazı kadınlarda sezaryen sonrası normal doğumda pelvik taban sorunları oluşabilir. Gebelik rahimin ve rahimi tutan kasların ağırlık ve basınç nedeniyle zayıflamasına yol açabilir. Sezaryen de bu kasların zarar görmesine neden olabilir. Bu durumda özellikle normal doğum sırasında pelvik taban sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan en yaygınları: rahim sarkması, pelvik ve vulva ağrıları, çeşitli fıtıklar (Enterosel, rektosel, sistosel).

Doğum kararı alırken normal doğumun her zaman tercih edilmesi gereken yöntem olduğunu unutmayın. Ancak normal doğum en doğal yöntem diye de sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmak kabul edilemez. Bu nedenle doğum kararı alırken (ister öncesinde normal ya da sezaryen doğum yapmış olun) mutlaka doktorunuzla konuyu ayrıntılı olarak değerlendirin. Ayrıca unutmayın sezaryen doğum sonrası normal doğum hakkında her sorunuzu yanıtlamak için doktorlarımız sizleri bekliyor.