Sessiz Migren Nedir?

Sessiz migrende baş ağrısı evresi gerçekleşmediği için birçokları açısından kafa karıştırıcı olarak ele alınmaktadır. Sessiz Migren tanısı migrenin dört evresinden üçüne rastlanırsa konur. En yaygın olarak görülen, aura evresi dışındaki üç evrenin de rastlandığı migrendir.

Önemi

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre migren, sakatlık durumlarını en çok tetikleyen 20 rahatsızlıktan biridir. Ulusal Migren Birliği’ne (MAGNUM) göre ise, migrenle ilişkili acil vaka sayısının 1998-2008 arasında yüzde 60 artmasıyla, sessiz migren vakalarının yaygınlaşması yakından ilişkilidir.

Sessiz Migren Nasıl Bulunur ?

Ulusal Baş Ağrısı Kurumu (NHF) sessiz migren için birçok potansiyel tetikleyici listelemektedir. Predrom tipik olarak görsel veya işitsel bir uyarıcının ardından başlar. Örneğin, parlak güneş ışığı ortak bir tetikleyicidir. Auralar bulanık görme veya körlük, zikzaklı çizgiler veya renk bozulmaları şeklinde ortaya çıkar. Baş ağrısı evresi yoktur. Prodrom ise toparlanma sürecidir. Bu toparlanma sürecinde mide bulantısı gibi predroma özgü hassaslıklar görülebilir. Sessiz migren kimi zaman şiddetli aura belirtilerine sahip görsel migrenlerle bağdaştırılmaktadır. Migren rahatsızlığına sahip kişiler daha ciddi durumları ihtimal dışı bırakmak için sağlık çalışanlarına başvurmalıdır.

Sessiz Migren

Sessiz Migren Nasıl Oluyor ?

Sessiz Migren Sebepleri

Sessiz migrenin iki ana sebebi vardır. Bunlardan ilki, göz uzmanı Dr. Steven Ofner’ın öne sürdüğü gibi göz etrafında veya beynin görsel korteksinde gerçekleşen küçük ölçekli vazospazmlar ya da damar genişlemeleridir. Bu vazospazmlar kimi zaman görsel bozukluklara yol açar. İkinci olarak, beynin herhangi bir bölgesinde gerçekleşen damar büzülmeleri kişinin ağrı eşiğin altında olsa dahi, yorgunluk veya mide bulantısı hissi yaratabilir. Bu rahatsızlık hissi sessiz migrenle sıkça bağdaştırılmaktadır.

Sessiz Migren Nasıl Önlenir ?

Sessiz migreni önlemenin en kolay yolu tetikleyicilerinden sakınmaktır. Fakat tetikleyiciler kişiye özgü olduğundan sakınılması zor olabilir. Tetikleyicilerin belirlenmesi için günlük aktiviteler ve besin tüketimi ayrıntılı bir biçimde kaydedilmelidir. Çevresel faktörlerden besin alerjilerine kadar, birçok faktör tetikleyici olabilir. Ayrıntılı kayıtlar sayesinde rahatsızlığın ortaya çıkma düzeni, dolayısıyla tetikleyicileri belirlenebilir.

Sessiz Migrenin Tedavisi

Ağrı kesiciler bazı predrom ve prodrom belirtilerini giderebilir. Ancak sessiz migren belirtilerinin çoğu görsel belirtilerdir ve reçeteli ilaçlarla tedavi edilmelidir. NHF’nin de belirttiği üzere, epilepsi ve Depresyon ilaçları ile beta-blokerleri etkili migren tedavileridir. Fakat bütün bu ilaçlar Doktor kontrolünde kullanılmalı ve yan etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.