Ses teli felci ses kısıklığına neden mi?

Ses telleri ve ses tellerine bağlı kasların görevi çok.  Yalnızca konuşmaya değil, aynı zamanda yutkunmaya, nefes almaya ve soluk borusuna tükürük kaçmamasına yarıyorlar. Ancak bunlara bağlı sinirler, baş – boyun yaralanmaları, tümörler, hastalıklar, ameliyatlar veya felç sonrasında zarar görürlerse ses teli felci oluşuyor. Yani ses teli felci, gırtlağa giden sinirlerin zarar görmesi sonucu oluşan bir sağlık sorunu.  Ses tellerine bağlı kasların felç olmasına neden oluyor. Konuşmayı hatta bazı durumlarda nefes almayı bile etkiliyor. 

İnsan nasıl konuşur?

İnsanı diğer hayvanlardan ayıran en önemli özelliklerinden biri konuşabilmesi. Bu önemli bir yetenek. Ancak çoğumuz nasıl konuşabildiğimiz sorusuna tam olarak cevap veremiyoruz. Şimdi gelin bir insan nasıl konuşabilir bakalım.

Ses telleri dediğimizde aklımızda beliren şey gerçeklerden biraz farklı. Oysaki düşünülenin aksine boğazımızda ince teller yok. Ses telleri dediğimiz doku aslında soluk borusunun ucunda bulunan iki esnek bant. Konuştuğumuz zaman beyin sinyalleri bu bantlara kasılma emri veriyor. Ardından buradan geçen hava, bantlara göre farklı harflere ve tonlara dönüşüyor. Biz de bu şekilde konuşmuş oluyoruz. 

Ses telleri konuşmanın başrolünde. Ancak takım arkadaşları olmasa tek başına yeterli olmaz. Yani “Nasıl konuşuyoruz?” sorusunu yanıtlarken yalnızca ses tellerinden bahsetmek yetersiz olur. Çünkü diyafram, gırtlak, dil ve dudaklar da konuşmanın kilit noktaları. Her birindeki sağlık sorunu konuşma üzerinde etkili. Bu nedenle tüm ağız ve gırtlak sorunları ciddiye alınmalı. 

Ses teli paralizinin belirtisi var mı?

Olmaz mı? Hem de pek çok. Şimdi bunlara bakalım:

Ses kısıklığı

Soluk almada güçlük

Soluk alırken ses çıkartma

Yutmada güçlük

Konuşurken nefes kontrolü güçlüğü

Öksürük

Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı

Seste hava

Yüksek sesle konuşabilme yeteneğini kaybetme

Çıkan sesin uzatılabilme ve devam ettirilme süresinin kısalması (1 saniye kadar)

Yemek yeme sırasında boğulma tehlikesi yaşama veya öksürme

Ne zaman doktora gitmeliyim?

2 – 3 haftadır devam eden ses kısıklığınız veya açıklanamaz bir ses değişikliğiniz varsa en kısa zamanda bir kulak burun boğaz uzmanıyla görüşün.

Ses teli felci neden olur?

Ses teli felci, göğüs ve boyun yaralanmaları, tümörler, hastalıklar, ameliyatlar veya felç sonrasında oluşabilir demiştik. Dalları beyin sapından gırtlağa kadar uzanan ve ses tellerinin hareketini kontrol edip sağlayan Nervus Vagus adlı sinirde oluşan bir hasar, ses tellerinin felcinin temel nedeni. Şimdi bu nedenlere daha ayrıntılı bakalım:

Ameliyatlar: Özellikle boyun, tiroit, gırtlak ameliyatları gırtlağa giden sinirlere zarar verebilir.

Boyun ve göğüs yaralanmaları: Boyun ve göğüs bölgesine zarar veren travmalar gırtlağa giden sinirlere zarar verebilen diğer bir etken.

İnme: İnme beyinde ciddi bölgesel hasara neden olabilen bir sağlık sorunu. Hatta bazı vakalarda o bölgenin tamamen işlevini yitirmesine neden olabiliyor. İşte bu nedenle konuşma sinirlerini yöneten bölge inmeden zarar görürse ses teli felci gelişebiliyor.

Tümörler: Tümörler hemen her yerde oluşabilir. Kas, kıkırdak ya da gırtlakta oluşması durumunda sinirleri etkiler ve ses teli felcine neden olabilir.

İltihaplar: Ağır boğaz iltihapları da ses tellerini yönlendiren sinirlere zarar verebildiğinden ses teli felcine neden olabilir. 

Nörolojik koşullar ve bazı hastalıklar:  Multipl skleroz ya da Parkinson hastalığı gibi bazı nörolojik sorunlar da ses teli felcine neden olabilir.