SEO Link Alımı, İnorganik ve Organik Linkler

SEO uygulaması içinde link alımı pazarlama, satış, teslimat ve SEO servislerinin raporlaması için sürekli geçerliliğini koruyan bir konu başlığıdır. Arama motoru optimizasyonu için link alımı uzun zamandır en efektif yöntem olarak biliniyordu. Fakat, SEO dünyasında bile profesyoneller hala aşağıdaki tarzda soruların cevaplarını bulmakta zorlukluk çekmektedir.

Link Alımı İlgili Sorulanlar

– Web varlığı için olumlu anlamda uzun süreli etki etmeyi sağlayan link alımı yapımının en iyi yolu nedir?

– Sayı mı, kalitemi daha önemli?

– Geri bağlantıları(linkleri) satın mı almalıyım?

– Web varlığını, gelecekteki Google algoritması değişikliklerinden nasıl koruyabilirim?

– Web varlığımın kaç tane inorganik geri bağlantıya karşı kaç tane organik geri bağlantısı bulunmaktadır?

Günümüz SEO dünyasında, geri bağlantı stratejilerine olan yönelim net olmalıdır. Hala SEO uzmanlarının geri bağlantının nasıl öldüğü, geri bağlantı almak için en iyi yer neresi ve hatta geri bağlantı artık geçerli bir sistem mi şeklinde konuşmalarını duymaktayız.

Buradaki önemli nokta; geri bağlantı(link), organik arama algoritması ve stratejileri için hala temel bir değişkendir ve öyle de olmaya devam edecektir. Tabii ki geri bağlantı gereklidir. Burada tek sorulması gereken soru: Organik mi olmalı yoksa inorganik mi?

Web içerisinde SEO ve geri bağlantı birbirleri olmadan geçersizlerdir. Geri bağlantının temeline dönmek, SEO’nun orijinlerini değerlendirmeye almak ve birbirleri üzerindeki önemini ve güvenliğini anlamak için, geri bağlantı kurma işlemlerini yapmak hala geçerlidir ve bunları gerçekleştirmeye değer.

SEO ve Link Stratejileri

SEO stratejisinin dayandığı nokta, müşterileriniz tarafından organik olarak ve hedef kitlenize hitap eden yüksek dönüşümlü anahtar sözcüklerin sayesinde, web içerisinde bulunmanızdır. İçeriğin geçerliliği, aynı içeriğin yetki ve referans etkisi ile kendisi ile alakalı kaynaklarca çeşitlendirildiği ya da başka bir değişle bağlantı kurulduğu zaman sağlanabilir.

Link stratejisi şu üç kavramdan ibarettir:

– Uygunluk: Bu bağlantı içeriğimi destekleyen uygun bir kaynaktan mı geliyor?

– Yetki ve Etki: Bu link, yetkili bir kişi ya da kurum tarafından mı yazılmış?

– Çeşitlilik: Web varlığıma bu bağlantıyı ekleyerek takip edilebilirliğime çeşitlilik kazandırmış oluyor muyum?

Eğer bu sorulara cevaplarınız “evet” ise, bu durumda organik arama görüntülenme sonuçlarınıza olumlu etkisi olan organik bir geri bağlantıya sahipsiniz demektir.

Eğer bu sorulara “evet” olarak cevap veremiyorsanız, organik arama sonuçlarına hiç bir etkisi olmayan ve hatta web varlığınıza gelecekte zarar verebilecek bir inorganik geri bağlantıya sahipsinizdir.

SEO ve Tarihçe

Akademik dünyada, içerik tez şeklinde yayınlandığında, içeriği destekleyen yetkili kaynaklardan diğer ilgili içeriklere nokta vuran alıntılar vardır. Böylece okuyucu için daha uygun bir hale gelirler.

Google orijinleri doğası olarak akademiktir ve Standford Üniversitesi bünyesindeki araştırmalar sonucunda başlatılmışlardır. Larry Page, “Bir sayfa için bu tip geri bağlantıların değerli bir bilgi olması durumunu göz önünde bulundurarak, hangi web sayfasının belirtilen sayfaya bağlandığının bulunması problemi (akademik yayınlama mantığındaki alıntıların rolleri ile birlikte)” üzerine odaklanmıştır. Araştırılan proje daha sonra “verilen bir web sayfası için önemli bir ölçüm halinde toplanmış olan geri bağlantı verilerini dönüştürme” şeklini almıştır. Bu araştırmanın sonucundaki çıktı ise “verilen URL için geri bağlantıların önem ya da uygunluk sırasına göre sıralandığı bir liste” olmuştur.

Bu 1996’da gerçekleşmiştir. 17 yıl sonra uygunluk, özellikle konu geri bağlantılara gelince hala Google’ın organik arama algoritmasının merkezinde bulunmaktadır.

Bir konu ile ilgili uygun, yetkili, etkili ve çeşitliliği olan link nasıl elde edilir?

Öncelikle kolları sıvayıp çalışmaya başlamak gerekir. Web varlığınıza, takip edilebilirliğinize ve organik arama sıralamanıza uzun vadede değer katacak olan organik geri bağlantılar, satın alınarak ya da dizinleri göndererek sizi başarıya ulaştırmazlar. Unutmayınız ki inorganik geri bağlantılar biraz önceki sorulardan “evet” cevabi alamazlar.

Organik geri bağlantı oluşturmak, optimize edilmiş (İyileştirilmiş) içerik pazarlaması denilen uygulama yöntemi için çok ağır bir çalışma gerektirir. Konunuzla ilgili blog siteleri, basın yayın organları ve bilgi ve düşünce liderliği sergileyen ve buna ek olarak sosyal ağınızı kullanma ile ilgili durum çalışmalarında yeni, konu ile ilgili ve iyileştirilmiş içerik yayınlamak, zamanla güçlü bir organik envanter haline gelecektir.

Bu uzun süreli SEO uygulaması, sizi gelecekte meydana gelebilecek olan Google algoritma değişikliklerine karşı da koruyacaktır. Ve rakiplerinizin arama sıralamalarında sizi geçmelerini önleyecektir.

Organik Geri Bağlantının İnorganiğe Karşı Üstünlüğü

İyi bir SEO hizmeti ve sonuçları, iyi bir SEO verisi ile başlar. Organik aramalarda gelişme sağlamak adına, web varlığınıza bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiği ile ilgili iyi kararlar verebilmek için zamansal olarak tam isabetli bir SEO verisi gereklidir.

Veri setlerindeki inorganik geri bağlantı verilerinin dahil olduğu SEO geri bağlantı verilerine karşı dikkatli olun. İnorganik olan ve organik aramaya hiç bir etkisi olmayan geri bağlantıları raporlamak uygun bir faaliyet değildir. Zamanla büyüyen inorganik geri bağlantılarını raporlamak, kullanışsızdır ve müşterilerinizle ilgili doğruyu yansıtmayan sonuçlar oluşturur.

SEO ile oluşturulan geri bağlantı stratejileri genellikle çok karmaşıktır. Ancak bu şekilde olmasına gerek yoktur. İyileştirilmiş pazarlama stratejisi üzerinde çalışın ve geri bağlantılarınızı bahsettiğimiz 3 soruyu hep sorun. Böylece web varlığınız, Google içerisinde uzun vadede sivrilecektir.