SEO Hizmetleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SEO hizmetleri veren firmalarla çalışmadan önce bu hizmetin şirketinize ne gibi yararları ve zararları olabileceğini iyi anlamanız gerekmektedir. Özellikle SEO hizmeti veren firmaların vaat ettikleri komik ve anlamsız bir sürü yalan dolandan ibaret hayal ürünü vardır. Bu yazımızda SEO hizmeti almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli konulara değinmek istiyoruz.

İlk Sayfada Birinci Çıkarırız

Herhalde söylenen en büyük yalan sayfanızın rekabeti yüksek olan kelime gruplarında birinci çıkarılacağıdır. SEO hizmeti veren firmalar genellikle müşterinin beklentisinin bu olduğunu iyi bildikleri için hemen aklınızı çelmeye çalışırlar. Özellikle SEO kısa vadede sonuç vermeyen bir süreç olduğu için de en azından 2-3 ay bile olsa hizmeti veren firma size aylık fatura kesmek ister. İlk sayfada çıkmanın satılan en güzel hayal olduğunu unutmayın. Bugün size bunu satan, yarın bize ve başkasına da satacaktır. O zaman kimler ilk sayfada birinci olacaktır?

Sitenizin Yapısı Hatalı

Söylenen en büyük yalanlar arasında site yapısının hatalı olduğu ve Google gibi bir arama motorunun sayfaları bulmakta zorluk çektiğidir. Bunda biraz doğruluk payı olsa bile genelde teknik bir iki soru sorduğunuz zaman SEO hizmeti veren firma çalışanları çuvallar. Örnek verecek olursak; UzmanTV Türkiye’de bir çok anahtar kelime için ilk sayfada çıkan bir web sayfasıdır. UzmanTV, kategorilerinde etiketler kullanır ve bazı etiketlerin içeriği etiketle direk alakalı olmayabilir. Bu bir çok SEO uzmanına göre olmaması gereken yapısal bir sorundur. “UzmanTV neden ilk sayfada çıkıyor?” diye sorarsanız da cevapları aynıdır: “O işte UzmanTV, ondan”.  Site yapısını değiştirmek hiç de kolay bir iş değildir. Bu yüzden site yapısını değiştirmekle uğraştığınız vakit boyunca SEO hizmeti veren firma hiç bir şey yapmayıp size fatura kesmeye devam eder. Konu SEO olunca akıl bedava değildir!

Link Döşeme

Bir kelime için ilk sayfada çıkarmanın en kolay yolu yüksek Page Rank notuna sahip sitelerden kendi sayfanıza link almaktır. Veya SEO’cular böyle yaparak sizi birinci çıkaracaklarını iddia ederler. Zaten Google’da kimse çalışmadığı için bunu yapmak bu kadar kolaydır. Bir de linklerin devreye girmesi zaman aldığı için gene 2-3 ay para ödeyip görmeniz lazım. Kötü sitelerden link döşenirse veya bir anda çok fazla link alınırsa, işte o zaman geçmiş olsun. Aman dikkat diyelim!

Aynı Anda 100’den Fazla Blogdan Size Tanıtım Yazısı

Şimdi tehlike çanları çalmaya başladı. Siz siteniz hakkında bir tanıtım yazısı yazacaksınız, onlar da bloglara gönderip size link getirecekler. Google ise diyecek ki ne kadar süper siteymiş bu! Bütün sitelere aynı tanıtım yazısını basmanın anlamı elbette yoktur. Ama bunun işe yaradığını iddia eden çoktur. Dikkat!

Page Rank Yalanı

Özellikle yüksek Page Rank’e sahip sitelerden sayfanıza alınacak bağlantılarla hemen sizi üst seviyelere taşıyacaklarını iddia edenler de yine hayal satan firmalardır. Page Rank manipülasyonu artık çok basittir ve pek de yararı yoktur. Eğer Page Rank çok önemli bir not olsaydı herhalde bugün Türkiye’nin en fazla trafiğini alan sitelerden biri olan UzmanTV’in notu 5/10 olmazdı.

DMOZ Kaydı Yaparız, Etkisi Çok Büyük Olur

DMOZ sanki süper bir siteymiş gibi aklınızı çelmeye çalışırlar. CevapSepeti.com da DMOZ’a kayıtlı ama biz bir etkisini bu zamana kadar hiç görmedik. Açık ve net bir şekilde kandırmacadır.

Sosyal Medyada İmleme Çalışması

Enteresan bir konu daha. Siz yazıları hazırlayın onlar sosyal medyada imleme yapacaklarmış. Sosyal medyada yaratılan sahte hesaplar sayesinde içeriğiniz paylaştırılırsa süper etkisi olurmuş. Bunlar muşlardır. Sosyal medyada içerik gerçek kişiler tarafından paylaşılıyorsa bir etkisi olabilir fakat yine de öyle aman aman bir sonuç beklemeyin. Tabi “Gangnam Style” videosu çekmiyorsanız.