SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı şirketlerin arama motoru sonuçlarında hedeflenen kelime gruplarında üst seviyelerde çıkabilmesi için verilen danışmanlık hizmeti olarak bilinir. Aslında SEO danışmanlığı bundan çok daha kapsamlı ve ciddi bilgi sahibi olunması gereken bir konudur ve herkes tarafından kolayca icra edilemez.

Neden Bir SEO Danışmanına İhtiyacınız Var?

Bir çok firma için arama motorlarındaki büyük hacimli kelimelerde reklam vermeden en üst sıralarda çıkabilmek potansiyel müşteriyi getirmek için paha biçilmez bir değerdir. Google Adwords veya benzeri bir reklam platformu kullanarak reklam vermektense, bir SEO danışmanıyla çalışmak bu yüzden mantıklı gözükebilir. Fakat SEO danışmanın asıl amacı belli kelime gruplarında firmanızı yukarıya taşımak olmamalıdır. Bunu vaat eden kişiler ya firmalar sizi kandırmaktan başka bir şey yapmazlar.

Danışmanın Niteliklerini Biliyor Musunuz?

Şirketinize bir programcı almayı planlıyorsunuz ve bu kişinin CV’sinde yazan programlama dillerini gerçekten bilip bilmediğini merak ediyorsunuz. Bunu öğrenmek için daha önce çalıştığı yerlerden referanslar alabilir ya da bilgisini bir takım testlerle ölçebilirsiniz. Peki bir satış/pazarlamacı almak istersiniz nasıl karar veriyorsunuz? Başvuran kişi, referanslarından başka önünüze somut neler koyabiliyor? “Eski firmamda üst üste en fazla satışı ben yaptım” diyen kaç kişiyle tanıştınız? Biz çok tanıştık. Bu kadar iyi bir satışçı neden işsiz kaldı ve size geldi?

Benzeri bir durum SEO danışmanı için de geçerlidir. Danışman olan kişilerin büyük çoğunluğu nitelik sahibi ve IT alt yapısından gelmemiş pazarlamacılardan başka insanlar değildir. Taktikleri hep aynıdır:

Size aylık bir danışmanlık hizmeti vermeyi teklif ederler ve kontrat yapmak isterler. Sonra da SEO’nun çok kolay bir iş olmadığını bu yüzden sonuçları görmenin en az 2-3 ay sürebileceğini söylerler. Bu süre boyunca doğru düzgün bir şey yapmadıkları gibi sadece akıl fikir verirler. Size maliyetleri de 6000-10000 TL arasında olur. Fakat 2-3 ay sonra istediğiniz sonuçları göremezsiniz ve onlar da “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok sonuçta bu Google ve çok iyi bilen zaten kimse yok” derler ve biraz daha beklemenizi önerirler. Siz de inanırsanız biraz daha para kaybedersiniz.

IT dünyasında bu tür şeyler çok sık olmaktadır. Bir programı $200 bir Hintliye, aynı programı $2000’a başka bir Hintliye, $500’a bir Türk’e, $4000’a bir Amerikalıya, $3000’a bir Ukraynalıya yazdırabilirsiniz. Hepsi de aynı kalitede program yazabilir. Önemli olan müşteriye kazığı başta atmaktır.

Tabi ki önemli olan kazık yememektir ama bir kişi nasıl kazıklanmadan bir SEO danışmanı ile çalışabilir ki?

Peki Ne Tavsiye Edersiniz?

SEO danışmanı alırken en önemli kriter referanstır ama referansları sadece websayfasına logo olarak koyan bir firma ile çalışmak pek de  mantıklı değildir. Gerçekten de danışmanlık verdiği firmalardan bire bir referans almanız gereklidir. Eğer şirketinizde bir IT sorumlusu var ise, SEO konularını biraz araştırmasını isteyin ve bu kişiyi danışmanlık hizmeti sunan kişilerle tanıştırıp konuşturun. Bakalım aynı dili konuşuyorlar mı??

SEO Danışmanı ve Bilgisi

SEO o kadar komplike ve zor bir alandır ki, bu konuda başarılı olan insanların sayısı hem Türkiye’de hem de Dünya’da çok azdır. SEO danışmanlığı veren kişilerin özellikle bir çok IT konusuna hakim olması ve sürekli SEO hakkında araştırmalar yapması gerekmektedir. İçeriğin nasıl yazılmasından tutun da, sosyal medyanın SEO için nasıl uygulanacağını ve bir web sayfasının nasıl kurgulanması gerektiği hakkında ciddi bilgi sahibi olması şarttır. Zaten bir kişi kolay kolay danışman sıfatını alamaz. Danışmanlık tecrübe, bilgi, birikim ve referans sahibi fazla olan kişilerin yapabileceği bir iştir.

Türkiye’deki SEO Pazarı

Ülkemizde bir çok firmanın internet pazarına girmesiyle beraber SEO danışmanları için de güzel bir pazar açılmıştır. Türkiye, internet teknolojileri hakkında bir çok gelişmiş ülkeye göre halen geridedir ve SEO gibi spesifik bir alanda çok fazla kişi yetiştirememiştir. İnternet üzerinden ayda yaklaşık 10,000 kişi SEO danışmanlığı ve türevlerini arıyor. Entersan olan başka bir sonuç ise 18,000 civarında kişinin “SEO web tasarım” kelimelerini içeren bir arama yapmasıdır. Peki Web tasarımı ile SEO’nun direk bir alakası var mıdır? Belki de amaç SEO’ya uygun bir web tasarımının nasıl yapıldığını öğrenmektir? Durum buysa SEO danışmanlığı veren kişinin web tasarımından da anlaması bir bakıma gereklidir. Programcılıktan uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin SEO’a pazarına girmelerini ve müşterileri kandırmalarını sakıncalı buluyoruz.

Bugün Markafoni, UzmanTV, Trendyol veya Mynet gibi büyük internet firmaları bile “SEO Danışmanı” pozisyonuna bir ilan çıksa, bu işten anlayan 5 tane düzgün kişi bulabilirse mutlu olacaklarına eminiz.