SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi yapmak için internette bir sürü araç vardır ve bir çoğu siteniz hakkında farklı bilgiler verir. Fakat SEO analizi yapmak için aynı zamanda da konuya hakim olmanız gerekmektedir. Özellikle SEO pazarı kazık atmak için müthiş bir platformdur ve dikkat edilmesi gereken bir çok önemli konu vardır. SEO analizinin nasıl yapılması gerektiğini bu yazımızda kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

Analizin Temel Amacı Nedir?

SEO analizin temel amacı sitenizde bulunan içeriğin arama motorlarında durumunu anlayabilmek ve siteye giriş yapanların davranışlarını incelemektir. İçeriğin arama motorlarında birinci çıkması tek başına bir anlam ifade etmeyebilir çünkü siteye giriş yapan kişiler eğer içerikle hiç ilgilenmiyorsa o zaman ciddi bir sıkıntı vardır. Bu yüzden SEO analizi yapan bir kişinin öncelikle Google Analytics gibi bir araca hakim olması şarttır. Dünya genelinde en popüler kullanılan SEO analiz aracı Google Analytics olduğu için bundan sonra bahsedeceğimiz konular tamamen bu ürünün kullanımı ile ilgili olacaktır.

Google Analytics ve Hemen Çıkma Oranı

Özellikle CevapSepeti.com gibi içerik ağırlıklı sitelerde her bir içeriğin ne kadar süre okunduğunu ve siteye gelen kişilerin içerikler arası hareket edip etmediğini Google Analytics’den öğrenebilirsiniz. Bir çok kişi Analytics’de verilen hemen çıkma oranının ne ifade ettiğini anlamakta başlangıçta zorluk çekmektedir. Hemen çıkma oranın yüksek olması genelde kötü bir şey gibi gözükse de, içerik siteleri için gayet normaldir. Şu an okuduğunuz yazıyı okuyup başka bir siteye gitmeniz bu sayfanın hemen çıkma oranını yükselten bir faktördür. İnternet kullanıcıları içerik sitelerine geldikleri zaman bu davranışı çok sık yaparlar.

Fakat içerik ağırlıklı olmayan bir site için bu davranış sıkıntı yaratır. Örneğin, bir arkadaşlık sitesine gelen kullanıcılar genellikle anasayfadan giriş yaparlar ve aşama aşama diğer sayfalara ilerlerler. Anasayfanın hemen çıkma oranı yüksekse, bu değer kullanıcıların gerçekten ilgi göstermediğinin bir kanıtıdır. Bu yüzden de Analytics’den sorumlu kişi anasayfaya gelen kişilerin kaçta kaçının kayıt sayfasına gittiğini anlayabilmelidir veya kayıt sayfasına gelen kişilerin neden bu sayfadan çıkmayı tercih ettiğini tahmin edebilmelidir.

Dönüştürme (conversion) Oranı

SEO analizi yapan bir kişi site için önemli olan unsurları baştan belirlemeli ve bunları hedefler olarak Analytics’e tanımlaması gereklidir. Bir çok firma bunu yapmayı bilmediği için analizde sıkıntı yaşar. Örneğin, sitenizde bir ürün satıyorsanız ve satış sizin için önemli bir unsur ise bunu Analytics’de tanımlamanız gerekmektedir. Bu sayede siteye gelen insanların kaçta kaçının bu hedefi tanımladığını ve hangi sitelerden gelen kişilerin hedefleri tamamlamaya daha meyilli olduğunu anlayabilirsiniz.

Özellikle ürün satan siteler çok farklı kanalları kullanarak reklam verebilirler ama verilen reklamın başarısını sadece Analytics gibi bir araçtan gerçek anlamda alabilirler. Bu yüzden de SEO analizi yapan bir kişi hedefleri doğru bir şekilde tanımlayabilmeli ve kendisine sorulduğu zaman da satışa olan dönüşümün nedenlerini veya hangi reklamların daha efektif olduğunu açıklayabilmelidir.

Arama Sonuçlarındaki Görünürlük

SEO analizinden sorumlu kişiler hem site içi hem de site dışı arama sonuçlarını etkileyen faktörlere hakim olmalıdırlar. Örneğin, bir içerik sitesi içeriği oluştururken bazı kuralları izlemelidir. Kendi kafasına göre içerik oluşturmak sadece zaman kaybı ile sonuçlanır. Bu yazı SEO analizi ile ilgili olduğuna göre yazının başlığı ve içeriği de gerçekten de bu konuyla alakalı olmalıdır. Fakat bu da tek başına yeterli değildir çünkü rekabetin fazla olduğu konularda farklı faktörler devreye girebilir. Özellikle bu gibi bir yazının değerli olduğunu düşünmeniz ve bunu sosyal medyada paylaşmanız bir çok arama motoru açısından önemli sayılmaktadır. Bu yüzden de analiz yapan kişinin benzeri iki içeriğin neden bir tanesinin diğerine göre yüksek pozisyonda çıktığını anlayabilmesi gereklidir. Page rank, domain authority, site dışı ve içi bağlantılar arama sonuçlarını değiştirebilen önemli faktörlerdir.

Yapısal Sıkıntıların Analizi

Websayfaları farklı teknolojiler üzerine kurulurlar. İçerik siteleri için WordPress, Joomla ve Drupal gibi içerik yönetimi kullanan sitelerde teknolojik olarak bir çok ayar önceden tanımlanmıştır. Fakat bir .NET platformu üzerine kurulmuş herhangi bir web sayfasında webmaster bir çok ayarı kendisi yapmak zorundadır. Bu ayarlar yanlış yapıldığı takdirde SEO’yu negatif etkiler. Analizi yapan kişinin bu teknik konulara da hakim olması gerekmektedir. Örneğin, bir sayfanın web adresinde(URL) yazının başlığının geçmesi bile arama motorlarını etkileyen önemli bir unsurdur.

Benzer şekilde sayfaların büyüklüğü ve sitenin bulunduğu sunucunun dünya üzerindeki yeri bile arama motoru sonuçlarını etkileyen faktörler arasındadır. Bu yüzden SEO analizi yapan kişinin Analytics’den bahsettiğimiz faktörlerin site genelini nasıl etkilediğini anlaması şarttır.