Selülitlerden kurtulmanın yolu ne?

Portakalı soydum. Başucuma koydum. Selülitten bakın nasıl kurtuldum. Peki selülitlerden kurtulmanın yolu ne?

Kalçada ve bacaklarda portakal kabuğu deyince iç çekenleri duyar gibiyiz. Kadınların çoğunun ve bir kısım erkeğin kabusu derinin hemen altında yer alan normal yağ katmanı. Tekrar edelim: Normal yağ katmanı.

selülit Selülit oluşmasında en önemli neden: Kadın olmak

Aksi söylense de, selülit kesinlikle sağlık sorunu değil. Madem değil, niye öyle görünüyor derseniz engebeli manzaranın nedeni alttaki dokunun yağı deriye itmesi. Bunun gerekçeleri olağan. Selülitten kurtulacağınızı vaad eden, pürüzsüz ten sözü veren selülit kremleri ve diğer tedavi yöntemleri asıl olağandışı olan.

Neden oluyor?

Selülitin en önemli nedeni: Kadın olmak. Bununla bağlantılı olarak genler selülitin oluşmasında başrolde. Ailenizdeki diğer kadınlarda selülit varsa bu büyük ihtimalle sizde de olacağı anlamına geliyor.

Yetersiz beslenme, modaya göre beslenme, yavaş çalışan metabolizma, fiziksel aktivite yetersizliği, hormon değişikliği, su kaybı, toplam vücut yağı, ten rengi ve kalınlığı da selülit oluşumunda etkili.

Çözüm yolu ne?

En iyi yolu egzersiz yapmak. Fazla kilolardan kurtulmak.

Uzmanlar selülit için en etkili çözümün bolca lifli meyve ve sebze tüketmek olduğu görüşünde. 

Selülit kremleri: Yağı çözmek ve cildi pürüzsüzleştirmek için geliştirilmiş birçok selülit kreminde astım tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satılmayan aminofilin var.

Bu kremlerin selülite karşı etkisine ilişkin ortada hiç bilimsel kanıt olmadığı gibi bazı insanlar için zararlı bile olabileceklerini belirtmeliyiz. 

Selülit kremleri damarları daraltarak suyu vücuttan çıkmaya zorluyor. Bu durum özellikle dolaşım sisteminde sorun olanlara zarar verebilir. Aminofilin alerjisi de cabası.

Liposuction: Fazla yağın vücuttan alındığı cerrahi bir müdahale. Ancak bu tedavi yöntemi derinin hemen altındaki selülitin asıl nedeni olan yağ katmanını değil, çok daha derinlerdeki yağı çıkarmayı hedefliyor. Dikkat: Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre liposuction selülit görünümünü arttırabilir. 

Mezoterapi: Derinin hemen altındaki dokuya vitamin, mineral, amino asit ve enzimler enjekte ediliyor. Bu tedavi yanık acılarını hafifletmek amacıyla Avrupa’da geliştirilmiş. Mezoterapi yağı parçalayabilir ve selülit görünümünü düzeltebilir ama enfeksiyon, şişlik ve kalan yağların öbeklenmesi gibi yan etkileri söz konusu.

Masaj ve Spa: Fazla sıvının dışarı atılmasını sağlıyor. Ciltteki çukurlu görüntüyü geçici olarak çözümleyebilir ancak selüliti tamamen yok edemez. Üstelik kalıcı değil. 

Lazer: FDA selülit tedavisinde lazer konusunu aydınlığa kavuşturdu. Üreticilere göre bu cihaz derinin altındaki yağı eritip liflerden oluşan bağı koparıyor ve kolajen üretimini harekete geçiriyor. 

Derinizin kalınlığını değiştiremeseniz de rengini değiştirebilirsiniz. Koyu tenli insanlarda selülitin daha az göründüğünü biliyoruz. Bronzlaştırıcı kremle selülitlerinizi daha az görünür hale getirip kısa şortunuzla barışmayı düşünebilirsiniz.