Selülit Tedavisi Nedir ? Yöntemleri Neler ?

Selülitiniz mi var? Hiç şaşırtıcı değil. Çünkü kadınların nerdeyse tamamı aynı dertten şikayetçi. Selülit doğal bir yağ oluşumu. Üstelik öyle kiloya falan da bakmıyor, hepimizin başına gelebiliyor. Durum böyle olunca tüm kadınların ortak hayali de selülitten kurtulmak oluyor. İnternette, televizyonda selülitten kurtulmak için onlarca yöntem gösteriliyor. Hangisi işe yarıyor, hangisi daha güvenilir, hiçbirini bilmiyoruz. Hepsine inanmak istiyoruz. İnandıklarımızın çoğu asılsız çıkıyor, işe yaramıyor. Harcadığımız onca para da cabası tabii. Bakalım uzman doktorlara göre selülitten kurtulmanın en etkili ve en sağlıklı yolları nelermiş.

Öncelikle şunu hatırlatalım: selülite sahip olmanızın bir numaralı nedeni kadın olmanız. Çünkü maalesef selülit üzerinde genlerin etkisi büyük. O zaman “Neden her kadında selülit yok?” diyeceksiniz. Burada da başka faktörler devreye giriyor. Sağlıksız beslenme, yavaş çalışan metabolizma, fiziksel hareketsizlik, hormonsal değişimler, Dehidrasyon, fazla kilolar, cilt renginiz, derinin kalınlığının az olması. Bunlar selülite sahip olma nedenlerinizden bazıları. Şimdi gelin selülit tedavisi seçeneklerini inceleyelim.

Kilo vermek ve selülit tedavisi

Kilo almak selülitlerinizi de arttırıyor, ya da onları belirginleştiriyor. Çünkü siz kilo alınca yağ hücreleriniz de artıyor. Derinizin altındaki o yağ tabakaları da bacaklarınızın portakal kabuğu gibi görünmesine neden oluyor. Bir de tam tersini düşünün. Kilo verdiğinizde yağ hücreleri azalıyor, selülitli görünüm de ortadan kalkıyor. Özellikle çok kilolu kadınların kilo vermesi selülit görünümü düzleştirmek konusunda epey etkili. Kısacası uzmanlara göre ne kadar az yağınız varsa o kadar az selülitiniz olur.

Tabii ki kilo vermek herkeste eşit miktarda işe yaramıyor. Hatta bazılarımızda ters bile tepebilir. Örneğin zaten sağlıklı bir kiloya sahip olan kadınları düşünelim. Birkaç kilo vermek selülit görünümünü daha da belirginleştirebilir.

Kremler ve selülit tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan kremlerin içeriğinde genellikle kafein ve retinol var. Çünkü yapılan testlerde kafeinin yağ hücrelerini öldürdüğü anlaşılmış. Aslında kafein ve retinol içerikli ürünlerin cilde uygulandığında ne kadar etkili olduğu kesin olarak kanıtlanmış bir durum değil. Retinolün ciltteki kolojeni dengelediğine inanılıyor. Kolojen daha elastik ve kalın olunca selülit görünümü de azalıyor.

Örneğin en son yapılan araştırmaya göre aynı anda hem kafein hem de retinol içeren bir krem göbek ve basenlerde belirgin incelme sağlamış. Tabii 12 hafta boyunca günde 2 kez kullanıldığı zaman.

Masaj ve selülit tedavisi

Bu selülit tedavisi cilde çeşitli aletlerle masaj yapma yoluyla selüliti yok etmeyi amaçlıyor. Ama uzmanlara göre masaj pek etkili bir yöntem değil. Harcadığınız onca para da cabası.

Doktor uygulamaları ve selülit tedavisi

Selülit tedavisini daha profesyonel yollarla halletmek isteyenler doktorlara başvurmayı tercih ediyor. Doktorların uyguladığı selülit tedavisi seçenekleri selülitten ameliyatsız bir şekilde kurtulmanızı vaat ediyor. Doktorların muayenehanesindeki bazı makineler selülitleri yok etmek için radyo dalgalarını kullanıyor, bazıları da lazeri, bazılarıysa yüksek ses dalgalarını. Lazer ve radyo dalgası uygulamaları bölgeye ısı verilerek yapılıyor. Bu ısı deri altındaki yağ dokusunun erimesine yardım ediyor, bir yandan da deriyi kalınlaştırarak selülit görünümünü azaltıyor. Başarı oranından bahsedecek olursak %25 – %50 arası. Kısacası hiçbir selülit tedavisi selülit görünümünü tamamen yok etmiyor.

Liposuction ve selülit tedavisi

Liposuction aslında bir selülit tedavisi değil, vücuttaki fazla yağları almaya yarayan bir yöntem. Ama fazla yağlar gittiği zaman selülitlerin görünümünün de azaldığını biliyoruz. Ama uzmanlar bir konuda uyarıyor. Liposuction yüzünden cildiniz daha da girintili görünebilir.