Seksin psikolojik yararı var mı?

Seksin yararları üniversite sınavına hazırlanırken hem eğlenmeye hem de öğrenmeye benziyor: yaparken zevk alıyorsunuz, sonunda yarar elde ediyorsunuz. Seksin vücuda sağladığı fiziksel yararları biliyorsunuz. Psikolojiniz için neler yapabildiğine bakalım.

Seksin psikolojik yararlarının başında özgüven kazandırması geliyor. Bunu günlük hayatın stresinden uzaklaştırması, çiftleri birbirine daha çok yaklaştırması ve hemen arkasından rahat bir uyku çektirmesi izliyor.

Seks kendine güven sağlar

Artan güven hissi insanların seks yapmasının 237 nedeninden sadece biri. Bazı insanlar kendilerine zaten güven duymalarına rağmen seks sayesinde daha iyi hissettiklerini söylüyor. Seks yapma nedenlerimizden biri de bu: daha iyi hissetmek. Harika seks kendine güvenle başlıyor. Seks istediğiniz gibi gidiyorsa bu durumu daha da iyi bir hale sokuyor.

Seks stresi uzaklaştırır

Seks kan basıncını (tansiyonu) düşürür. Stresi alır götürür. 24 kadın ve 22 erkeğin cinsel yaşam kayıtları tutularak bir araştırma yapılmış. Araştırmaya katılanlar stresli durumlarla yüzleştirilmiş. Toplum içinde konuşmak buna örnek. Sonra strese bağlı olarak tansiyonlarındaki değişim ölçülmüş. Cinsel hayatı aktif olanların strese reaksiyonları seks yapmayanlara oranla daha iyi olmuş. Özetle aktif cinsel yaşam, stresle daha rahat mücadelenin anahtarı.

Başka bir araştırmaya göre sık cinsel ilişki diyastolik (küçük) tansiyonu düşürüyor. Sarılma ile kadınlarda düşük tansiyon arasında bağ olduğunu gösteren araştırmalar da var. 

Seks yakınlığı arttırır

Seks yapmak, Orgazm olmak oksitosin hormonu seviyesini arttırıyor. Aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin eşinize güven duymanıza, tutkuyla bağlanmanıza yardımcı oluyor. 

Menopoz öncesi dönemde 59 kadınla yapılan bir araştırmaya göre eşleriyle daha yakın ilişkide olan kadınlarda oksitosin hormon seviyesi çok daha yüksek. 

Oksitosinin yüksek olması kişiyi etrafına karşı daha da cömert yapıyor. Eşinize karşı daha cömert hissediyorsanız, onun için her şeyi yaparmışsınız gibi geliyorsa sorumlusu aşk hormonu oksitosin.

Aşkınızı göstermenin tek yolu seks de değil. Uzmanlar özellikle kadınlarda sarılmanın tansiyonu düşürdüğü, stresin etkisini azalttığı görüşünde. 

Seks rahat uyku sağlar

Orgazm sırasında salgılanan oksitosin uykuyu daha kaliteli hale getiriyor.

Kaliteli uykunun vücudunuza sağladığı yarar çok. Kilonuzu ve sağlığınızı korumanızı, tansiyonunuzu dengede tutmanızı sağlar. Düzenli uykunun yararları ikna edici değilse düzensiz uykunun zararlarına bakalım:

Hafıza problemleri

Depresyon

Acıya karşı aşırı hassasiyet

Bağışıklık sisteminde zayıflık (kolayca hasta olmanıza neden olur)

Bütün bu zararlardan kurtulmanın yolu, aşk hormonu da denen oksitosin. Bu hormon da bildiğiniz gibi orgazm sonrasında artıyor ve etkileri (yakınlık, cömertlik, acı hassasiyetinin azalması gibi) gözlemlenmeye başlıyor. 

Eşiniz cinsel ilişkiden sonra hemen uyumak istiyorsa ona karşı daha anlayışlı olabilirsiniz. Çünkü her şeyin sorumlusu oksitosin. Eşinize daha sevgi dolu, cömert hissetmeniz, ona kızamamanız çok doğal. Hepsi aşk hormonunun kabahati.