Seksin fiziksel yararı var mı?

Keyfiniz yerindeyse düşüneceğiniz en son şey bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ya da kilonuzu korumak olur herhalde. Verimli bir cinsel yaşam size bu saydıklarımızın kapısını açıyor. 

Seks her şeyin başında geliyor. İnsanoğlu ölümlü ve cinsel bir varlık. Cinselliğin insan hayatında büyük yer kaplaması çoğu durumda seksten konuşurken utanmamızı ve midemizin bulanmasını engellemiyor. Seksin yaşamımıza hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağladığı yararlar hakkında bilgi edinmek gözümüzün açılmasına yardımcı. Kim bilir belki bu sayede seks hakkında konuşmak da daha kolay olur.

Seksin vücuda yararı çok. Bunlar kocakarı masalı ya da kulaktan dolma bilgiler değil. Hepsi bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilmiş bilimsel bilgilere dayanıyor.

Seks bağışıklık sistemini güçlendirir

Cinsel sağlık fiziksel sağlığı da etkiler. Yolunda giden düzenli bir cinsel yaşamınız varsa fiziksel olarak diğer insanlardan daha sağlıklı olma ihtimaliniz yüksek. Haftada 1 ya da 2 kere cinsel ilişkiye girmenin bağışıklık sistemindeki immunoglobülin A seviyesini arttırdığı söyleniyor. Bu antikorlar sizi soğuk algınlığına ve diğer enfeksiyonlara karşı koruyor. 

Düzenli seks hayatı olduğunu bildiren 112 üniversite öğrencisinden alınan tükürük örnekleri bu durumun kanıtlanmasına yardımcı olmuş. Haftada 1 ya da 2 kez seks yapan öğrencilerin immunoglobülin seviyeleri haftada 1 kereden az veya daha sık (haftada 3 veya daha fazla) seks yapanlarınkine göre daha fazla çıkmış.

Seks fazla kilolardan kurtarır

30 dakika boyunca seks yapmak 85 (ya da belki biraz daha fazla) kalori yakmanızı sağlar. 85 kalori kulağa çok gelmeyebilir ama dahası var: 42 kere yarım saatlik seks 3570 kalori eder. Bu da 1 kilodan fazla demek. 

Seks harika bir egzersiz. Psikolojik olarak da işe yarıyor. Tabii hakkını verirseniz.

Seks kalp sağlığına iyi gelir

Yaşı ilerlemiş bazı insanlar kalp sağlığı ve seks ilişkisi konusunda endişe duyabilir. Seksin inmeye neden olabileceğini düşünebilirsiniz. Ama durum böyle değil. İçiniz rahat olsun. Araştırmalara göre 20 yıl boyunca gözlenmiş 914 erkekte seksin sıklığı inmeye neden olmuyor.

Seksin kalp sağlığına etkileri burada da kalmıyor. Haftada 2 kez ya da daha fazla seks yapmak ölümcül kalp krizlerine karşı da koruyor. En azından erkeklerin yarısında durum böyle. Ayda birden az seks yapan erkeklerde ise Kalp krizi geçirme oranı daha yüksek.

Seks acıyı azaltır

Oksitosin ve endorfinin artmasıyla acı daha az hissedilir hale geliyor. Seksten sonra baş ağrınızın geçmesini oksitosine borçlusunuz.

Oksitosinle ilgili bir araştırmada 48 gönüllü oksitosin buharına maruz bırakılıyor ve parmaklarına diken batırılıyor. Sonuç ne olabilir dersiniz? Acı hissi yarı yarıya düşmüş.

Seks Prostat Kanseri riskini düşürür

Sık ejakülasyon (boşalma) erkeklerde prostat kanseri riskini düşürüyor. Prostat kanseri olan ve olmayan iki kişi geçmişe dönük incelendiğinde prostat kanseriyle 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlardaki seks hayatının bağlantılı olmadığı ortaya çıkmış. 

Asıl olay 20’li yaşlarda gizli. 20’li yaşlarda haftada 5 veya daha fazla boşalma prostat kanseri riskini 3’te 1 oranında düşürüyor.

Sık boşalma (ayda 21 veya daha fazla) az boşalmaya nazaran (ayda 4 – 7 kez) daha az prostat kanseri riski demek.

Seks pelvik bölgedeki kasları güçlendirir

Kadınların seks sırasında pelvik kasları çalıştırmasının eğlence ve haz başta olmak üzere birçok yararı olabilir. Pelvik egzersizler kasları güçlendirip gelecekte inkontinans riskini de düşürebilir. Seks sırasında idrara sıkışmışsınız gibi sıkarak, 3’e kadar saydıktan sonra gevşeterek pelvik egzersiz yapabilirsiniz.