Seks yaparsam hastalık kapar mıyım?

Aktif ve tatmin edici bir cinsel hayat için birçok yol var. Bunların hepsi de cinsel yolla bulaşan hastalık tehdidi taşıyor. Hemen her aktivite için kondomlar cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı koruyucu. 

Cinsel aktiviteler türlü türlü. Vajinal, anal, oral, oyuncaklı… Bakalım bu aktivitelerin riskleri neymiş.

Vajinal seks

Penisin vajinayla buluştuğu seks. Kondom kullanılmadığı zaman hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık riski var. Klamidya, genital uçuk, Bel soğukluğu, HIV, frengi ve genital siğil buna örnek. 

Enfeksiyon riski erkek içeri boşalmasa bile var. Bunun nedeni enfeksiyonun zevk sıvısında da bulunma ihtimali. Penisin vajinayla yüzeysel teması bile her iki taraf için risk taşıyor. Kondom kullanmak enfeksiyondan koruyor.

Hamilelikten korunmak içinse birçok yöntem var: Enjeksiyon, ilaç, diyafram… Hamilelikten ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyan tek yol kondom değil, unutmayın. Bu nedenle kondomun yanında başka bir korunma yöntemi kullanmayı ihmal etmeyin.

Anal seks

Penisin anüsle buluşması olarak açıklanabilir. Bazı kişiler bu yolu cinsel hayatlarının bir parçası olarak yaşar, bazıları ise kaçınır. Anal seks yapıp yapmamak bir seçenek.

Anal seks diğer cinsel aktivitelerden daha fazla cinsel yolla bulaşan hastalık riski demek. Anüsün zarları ince; enfeksiyona karşı daha savunmasız olduğu için çok kolay hasar görebilir. Klamidya, genital uçuk, bel soğukluğu, HIV ve genital siğil anal yolla bulaşabilecek hastalıklardan. 

Anal seks yaparken de kondom kullanmanız sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacak. Su bazlı bir nemlendirici kullanılabilir. Yalnız dikkat, yağ bazlı nemlendiriciler kondomun yırtılmasına neden olabilir.

Oral seks

Oral seks vajinanın, penisin ya da anüsün yalanması veya emilmesi. Anal seks gibi bu da tercih meselesi. Bazı çiftler yapmayı seçerken bazıları seçmeyebilir.

Oral sekste de cinsel yolla bulaşan hastalık riski var. Sizde ya da partnerinizde bu hastalıklardan varsa ağızdaki bir yaradan, kesikten hastalık kapmanız mümkün.

Birine oral seks yapmanızın size yapılmasından daha riskli olduğu düşünülüyor. Çünkü partneriniz size oral seks yaptığında onun sıvısı size bulaşmıyor. Unutmayın risk az olsa da hala var. Klamidya, uçuk (tip 1 ve tip 2), genital siğil, bel soğukluğu, hepatit A, hepatit B, hepatit C, HIV, siğil bulaşabilecek hastalıklardan.

Dudaklarınızda uçuk varsa, partnerinize oral seks yapıyorsanız uçuk mikrobunu onun genital organına geçirebilirsiniz. Aynı şekilde genital bölgede bulunan uçuk da ağıza bulaşabilir. Oral sekste de kondom kullanmanız daha güvenli olacaktır. 

Değişik tatta, aromada ve kokuda kondomlar var. Oral seks sırasında istediğinizi seçebilirsiniz. Yalnız güvenilir bir kondom olması önemli. 

Parmaklama

Karşı cinsin vajinaya ya da anüse bir ya da daha fazla parmağını sokması. Bu yolla cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılması çok karşılan bir durum değil. Ama risk her zaman var. Parmaklarda olan herhangi bir kesik ya da yara HIV, hepatit B ya da hepatit C riski demek.

Önlem olarak Doktor eldivenleri imdadınıza yetişebilir.

Seks oyuncakları

Vibratörün ve şişme kadının içinde bulunduğu geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Bu amaçla üretilmiş olsun olmasın seks esnasında kullanılan herhangi bir nesne seks oyuncağı olabilir. 

Bu oyuncakları temiz tutmak önemli. Oyuncakları paylaştığınız birileri varsa kullanmadan önce yıkandığından emin olun ve yeni bir kondom geçirin.

Seks oyuncaklarını paylaşmak cinsel yolla bulaşan hastalık riski demek. Klamidya, siğil ve uçuk virüsleri vajinada, anüste ya da peniste bulunan küçük bir kesikten bulaşabilir.