Seks yaparken neler yaşıyorum?

Seks yapmayı sevdiğine herkes emindir emin olmasına da, seks sırasında fiziksel olarak gerçekleşen değişimleri düşünmek için kendimizi hiç yormayız. Ünlü seks terapistleri Masters ve Johnson bunu araştırmakla kalmamış, “cinsel tepki döngüsü” adını verdikleri bir kavrama dönüştürmüşler. Cinsel tepki döngüsü cinsel aktivite sırasında (ilişki, mastürbasyon, ön sevişme) uyarılmış kişinin içinden geçtiği olayları içeriyor. 

Cinsel tepki döngüsü 4 evrede gerçekleşiyor: tahrik, karışma, Orgazm ve çözülme. Bu evrelerin arasında belli bir başlama bitme zamanı yok. Hepsi devam eden cinsel tepkinin birer parçası sadece.

Cinsel uyarılmışlık için standart yok. Cinsel tepki döngüsünün de genel bir özet olduğunu söyleyebiliriz. Durum kişiden kişiye, hatta pozisyonlara göre değişebilir.

Eş zamanlı orgazm  

Kadın ve erkek 4 aşamanın her birinden geçiyor. Zamanlama biraz farklı tabii. Erkekler ilişki sırasında orgazm olurken, kadının orgazm olması için aşağı yukarı 15 dakika gerekiyor. Özetle erkek gidilecek yere erkenden varıyor. Kadının aynı yere varması 15 dakika civarında sürüyor. Eş zamanlı orgazm bu nedenle nadir bir olay.

Tahrik 

Erotizmden 10 – 30 saniye sonrasında başlıyor. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar devam edebilir.

Erkeklerde: Penis erekte olmaya başlar. Meme uçlarında da sertleşme olabilir.

Kadınlarda: Vajinal akıntı başlar. Vajina genişler ve uzar. Dış ve iç dudaklar, klitoris, bazen göğüs kabarmaya başlar.

Her ikisinde: Kalp atışları, kan basıncı, nefes alış veriş hızlanır.

Karışma

Tahrik evresinde başlayan durumlar bu evrede ilerleyerek devam eder.

Erkeklerde: Testisler iyice testis torbasına doğru çekilir. Penis tamamen erekte olur.

Kadınlarda: Vajina dudakları iyice kabarır. Vajina duvarındaki dokular kanla dolar. Vajinanın girişi daralır. Klitoris kendi örtüsünde kaybolur. İç dudaklar renk değiştirir (bunu fark etmek biraz zor olabilir). Çocuk doğurmamış olan kadınlarda dudaklar pembeden parlak kırmızıya döner. Çocuk sahibi olan kadınlarda ise renk parlak kırmızıdan mora döner.

Her ikisinde: Nefes ve nabız hızlanır. Karında, göğüste, omuzlarda, ensede, yüzde seks kızarıkları oluşur. Popo, kalça, el kasları sertleşir. Kasılma gerçekleşebilir.

Orgazm

Cinsel tepki döngüsünün doruğa ulaştığı evre. Dört evre içinde en kısa olanı. Sadece birkaç saniye sürüyor.

Erkeklerde: Meni üretral haznede toplanır. Bu bir erkeğin ne zaman orgazm olacağını hissettiği andır. Meni penisten dışarı çıkar. Bu aşamada peniste daralmalar görülebilir.

Kadınlarda: Vajinal duvarlar saniyenin her 10’da 8’inde ritimli olarak daralır. Daralmaların sayısı ve sıklığı kişiye bağlı olarak değişebilir. Rahim kasları da hafiften daralabilir.

Her ikisinde: Nefes alma, nabız ve kan basıncı artmaya devam eder. Kasların gerginliği ve damar engorjmanı zirveye ulaşır. Bazen orgazm el ve ayaklarda doymak bilmez refleksle açığa çıkabilir. Partnerinizin kolunu tutabilir, hatta incitebilirsiniz.

Çözülme

Bu aşama normal dinlenme pozisyonuna dönüş aşaması. Birkaç dakikadan birkaç saate yayılabilir. Kadınlar için erkeklere göre daha uzun sürer.

Erkeklerde: Penis eski halini alır. Bu aşamada tekrar orgazm olmayı engelleyen dönem başlar. Süresi  erkeğin yaşına, formuna ve başka faktörlere göre değişebilir.

Kadınlarda: Rahim ve klitoris normal haline döner. Bu aşamada bazı kadınların tekrar orgazm olması mümkün.

Her ikisinde: Kabarıklıklar ve seks kızarıklıklarından eser kalmaz. Kasların gerginliği hafifler ve rahatlar.

Seks sırasında sizde ve partnerinizde olan değişiklikler farketmeniz seksi daha eğlenceli hale getirebilir. Buna bir de ikinizin arasındaki sorunsuz iletişim eklendiğinde cinsel hazza ulaşmanıza engel kalmamış demektir.