Seks ve prostat sorunlarının ilişkisi ne?

Seksin genellikle prostat sağlığı için iyi olduğu düşünülür. Çünkü boşalma sırasında prostat sorunlarına neden olabilecek zararlı maddeler de atılıyor. Yani toksinler.
Bazı çalışmalar bu görüşü savunurken bazıları da fazla seksin prostat sorunlarına neden olabileceği görüşünde. Uzmanların neler dediğine bakalım.

Seks ve prostat sağlığı
Nasıl oluyor da seks prostat sağlığımızı koruyor? Uzmanlara göre boşalmak toksinleri de atıyor. Toksinlerin atılmasıysa prostat bezinde oluşabilecek kanser riski taşıyan küçük kristallerin oluşumu da engelleniyor. Bir de bağışıklık sisteminin kansere cevap vermesini kolaylaştırıyor.
Seks stresi de yok ettiği için kanser oluşumuna engel olabileceğine dair görüşler de var.

Seks ve Prostat Kanseri riski
Yapılan bir araştırmaya göre seksin prostat kanserinden koruduğu doğru. Ama küçük bir miktarda olduğunu hatırlatalım. Aynı araştırmada şuna da rastlanmış: özellikle 20’li ve 30’lu yaşlardaki erkeklerde fazla seks prostat kanseri riski demek. Ayda 20 kerenin üzerinde boşalmak riskli sayılıyor.
Başka araştırmalar da seksin testosteronu arttırdığı için prostat kanseri riskini de arttırdığı yönünde. Prostatın gelişimi için testosteron şart ama fazla ya da az salgılanması sorunlara neden olabiliyor.

Seksin başka ne gibi faydaları var?
Seks prostat sağlığına birçok yönden faydalı. Ereksiyon fonksiyonunu kolaylaştırıyor, penis dokusuna da faydalı. Az seks yapmak penis küçülmesine neden olabiliyor. Ayrıca zamanla öz güven eksikliği ve ereksiyon sorunları da beraberinde gelebiliyor.
Seks prostatı başka yollardan da etkiliyor. Örneğin korunmasız seks sonucu bulaşan bakteriler prostatite neden olabiliyor.

Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşıyor?
Prostatitin nedeni bazen cinsel yolla geçen bir hastalık olabiliyor: Klamidya, genital uçuk, Bel soğukluğu, trikomoniyaz, üreaplasma ürealitikum gibi. Birden fazla partneriniz varsa hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de prostatite karşı riskiniz daha fazla. Özellikle de kondom kullanmıyorsanız. Anal seks korunmak için bir yöntem değil. hala partnerinizden bakteri bulaşma riski var hem de oldukça fazla. Akut prostatite ise 35 yaşından önce çok daha sık rastlanıyor.

Bu hastalıklardan birine yakalanmak tabi ki tek başına prostat kanseri riski değil. Ama kansere karşı hassaslığı arttırıyor. Tıpkı prostatitin yaptığı gibi.
Prostatit bir bulaşıcı hastalıkla bağlantılıysa hastalık sırasında cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.  Ama bağlantılı değilse cinsel ilişki sakıncalı değil.
Genel olarak bakıldığında düzenli cinsel hayat hem prostata hem de prostatite faydalı. Prostatit için antibiyotik tedavisi görüyorsanız haftada 2 ya da 3 kez boşalmanız öneriliyor.

Prostatiti olan bazı erkeklerde boşalma sırasında ya da sonrasında acı olabilir. Bu durumda eşinizle konuşmaya çekinmeyin. Eğer eşinizi de tedavi programınıza dahil ederseniz her şey daha kolay olacaktır.