Seks sırasında neden canım acıyor?

Tıpta disparoni denen ağrılı seksin ıstırabı ruha da yansıyor: çiftlerin arasında ciddi sorunlar çıkıyor. Seks sırasında duyulan acı fiziksel ya da psikolojik kökenli olabilir. Ne olursa olsun bir an önce çözüme ulaşmak şart.

Belirtiler

•    Seks yaparken vajina girişinde acı
•    Derinde acı
•    Kaslarda kasılma – gevşeme, kramplar

Seks sırasında hissedilen acının türü çok. Birincil disparoni, ikincil disparoni, yüzeysel ya da derin disparoni, duruma göre ya da her zaman hissedilen disparoni. Birincil disparoni kadının tüm yaşamı boyunca yakasına yapışan bir acı. İkincil disparoni için tetikleyici bir duruma ihtiyaç var. Hissedilen acı seksin istisnasız her aşamasında oluyor. Yüzeysel disparoni vajina girişinde hissediliyor. Derin disparoni servikste veya alt karında oluyor. İlişki sırasında veya sonrasında hissediliyor.

Nedenleri

Çoğu kadının seks sırasında acı yaşamasının ortak nedeni vajinadaki kuruluk. Seks sırasında rahat etmek, ön sevişmeye daha fazla zaman ayırmak, kayganlaştırıcı jeller kullanmak bu sorundan kolayca kurtulmayı sağlayabilir.

Seks sırasında acının çok daha ciddi nedenleri olabilir. Yaygın olanlara göz atalım:

Vajinismus: Vajinadaki kasların istemsiz kasılması nedeniyle seks imkansızlaşıyor. Seks sırasında çekilecek acıya odaklanan beyin böyle bir tepki verebilir.

Vajinal enfeksiyonlar: Bu enfeksiyonlar kadınlar arasında yaygın gözlemleniyor. Bazıları seks sırasında epey can yakıyor.

Servikste sorunlar: Serviks rahim boynu demek. Penis servikse çok fazla baskı yaparsa acı kaçınılmaz olabilir.

Rahim sorunları: Fibroid denen lifli tümörler ciddi acılara neden olabilir.

Endometriyozis: Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen sorun zamanla gelişen kistik oluşumlardan. Belirti yine aynı: Acı.

Yumurtalık sorunları: Yumurtalıkların çevresinde oluşan kistler seks sırasında acı hissettirebilir.

Pelvik enflamasyon: İltihaplı bir sorun. Can acıtabilir.

Dış gebelik: Rahmin dışında gelişen gebelik erken tedavi edilmezse ölüme kadar gidebilir. Seks sırasında duyulan acı dış gebelik işareti olabilir.

Menopoz: Seks sırasında acı duymanızın en yaygın nedeni vajinada kuruluk demiştik. Östrojen hormonu azalmaya başlayınca vajina eski işlevini kaybediyor. Vajinal kuruluk başlıyor. Bu da beraberinde acıyı getiriyor.

Ameliyat veya doğum sonrası seks: Vajinal ameliyat geçirdiyseniz, yakın zamanda çocuk doğurduysanız doktorunuz bir süre seks yapmamanızı önerebilir. Doktor sözü dinlemeyenler acı çekebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Genital siğil, genital uçuk, Klamidya… Liste uzayıp gidiyor. Bunlar sadece acıya neden olmuyor, çok daha tehlikeli sorunlara kapı aralıyorlar. Seks sırasında korunmak kritik önemde.

Genital bölgede yara: Bu tür yaralar doğum sırasında oluşabilir. Perineumda oluşan yaralar da seks sırasında acıya neden olabilir.

Vulvoduni: Kronik vulva ağrısına vulvoduni deniyor. Vulvanın değişik yerlerinde değişik zamanlarda ortaya çıkabilir.

Seks sırasında acının çok nedeni var. Bazen nedensizce bile acı hissedebilirsiniz. Ne olursa olsun, seks sırasında çekilen acı emin olun ihmale gelmez. Bir an önce doktora görünmelisiniz.

Tedavi

Önce neden belirlenir. Ardından tedaviye geçilir. Bazı tedavilerde ilaca gerek yok. Örneğin doğum sonrası acı hissediyorsanız 6 hafta seks yapmadan beklemeniz çözüm için yeterli. Vajinal kuruluktan şikayetçiyseniz kayganlaştırıcı jeller işe yarıyor. Üstelik sağlığa zararı yok.

Ancak bazı durumlarda doktor müdahalesi gerekiyor. Örneğin menopozla ilişkili kuruluk sorunu varsa doktor ilaç tedavisi önerebilir. Sorun başka hastalıkların gelişimiyle ilgiliyse de süreç benzer işleyebilir.

Ortada fiziksel sorun yoksa psikoseksüel terapi de çözüme ulaştırabilir. Suçluluk duygusundan, korku hissinden kurtulmayı sağlayabilir.