Seks bağımlısı mıyım?

Bağımlılık her neye olursa olsun tehlikeli.“Olsun, benim bağımlılığım zararsız” demeyin. İster işinize, ister eşinize, ister içkinize hayatınızın geri kalanını etkileyecek şekilde bağlıysanız ciddi bir probleminiz var demektir. 

Tıp dünyasında bağımlılık herhangi bir şeye iş veya sosyal hayatı etkileyecek biçimde aşırı bağlanma olarak tanımlanıyor. Bağımlılık pek çok şeye olabilir. Bunlardan biri de seks. Siz de gün içerisinde çalışırken, yolda yürürken ya da arkadaşlarınızla konuşurken bir taraftan cinsel düşünceler ve davranışlar içindeyseniz seks bağımlısı olabilirsiniz. 

Seks bağımlılığında kişi cinsel ilişkiye girmeyi saplantı haline getirir. Saplantı normal diye adlandırabileceğimiz sıradan cinsel ilişkiye olabileceği gibi yasalara veya ahlaki değerlere karşı fantezi veya etkinlikler de içerebilir. 

Seks bağımlılığının pek çok adı var. Hiperseksüalite, hiperseksüel bozukluk, seks düşkünlüğü ve cinsel bağımlılık buna örnek. Ne isim koyarsanız koyun seks bağımlılığı kişinin kariyerine, kendine olan saygısına, diğer insanlarla olan ilişkilerine, hatta aile ilişkilerine bile zarar verebilen ciddi bir sorun ama canınızı sıkmayın. Çünkü seks bağımlılığı kontrol altında tutulabilir. 

İnsan neden seks bağımlısı olur?

Seks bağımlığı üzerinde pek çok araştırma yapılıyor. Kesin neden belli değil. Ancak şu etkenlerin varlığı kesin:

Beyinde kimyasal bozukluk: Serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi kimyasallar hem ruh halimizi hem de cinsel davranışlarımızı etkiliyor. Beyindeki kimyasalların yüksek seviyelerde olması veya dengesizce salınması seks bağımlılığının nedenleri arasında. 

Hormon seviyelerindeki bozukluk: Kadın ve erkek, üreme içgüdüsünü hareket ettirmek için bir dizi hormon üretir. Seks bağımlılığı olan kişilerde hormonlar normal seviyelerin üzerinde olabilir.

Çeşitli hastalıklar: Bazı hastalıklar beynin cinsel faaliyetlerini düzenleyen kısımlarını etkileyebilir. Epilepsi, multipl skleroz, Parkinson ve Huntington hastalığı gibi sağlık sorunları bunlara örnek. 

Beyin sinir hücrelerinde sorun: Beyin, sinir hücreleriyle tüm vücuda bağlanıp emirler yağdırıyor. Ancak burada bir bozulma varsa işler çok karışıyor. Beyin hücreleri birbiriyle iletişim kuramıyor. Bu çok ciddi bir sorun. Korkulan birçok hastalığa neden olabileceği gibi, seks bağımlılığını da tetikleyebilir. 

Seks bağımlısı olduğumu nasıl anlarım?

İnsanın zaman zaman sekse ilgisinin artması normal. Bunun nedeni kimi zaman hormonlar, kimi zaman psikolojik, fizyolojik ya da çevresel faktörler olabilir. Seks bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle şunu söyleyelim: insanların fantezilerinin olması, bazı kişilerle cinsel ilişkiye girmek istemesi tamamen normal. Bunda endişelenecek bir şey yok. Ancak fikirler aklınızdan çıkmıyorsa, size ve çevrenizdekilere zarar verecek boyutlara ulaşıyorsa seks bağımlısı olabilirsiniz. 

Seks bağımlılığının etkileri kişiden kişiye değişir. Belirtilere bakalım: 

•Cinsel dürtüleri kontrol edememe hissi

•Cinsel uyarılmaya neden olmayan eylemlerde bile cinsel istek artması

•Yalnızlık, Depresyon gibi sorunlardan kaçış olarak cinsel yakınlaşma isteği

•Cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyan kişilerle endişe etmeden cinsel ilişkiye girme isteği

•Ciddi sorunlara neden olacağı bilindiği halde cinsel ilişkiye girme isteği (yasalara aykırı vb.)

•Eş veya sevgiliyle yakınlık kuramama veya cinsel ilişkiye girememe

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Cinsel davranış ve düşüncelerinizin hayatınızın geri kalan kısımlarını etkileyecek boyutlara ulaştığını düşündüğünüzde yardım almalısınız. Cinsel dürtü, düşünce ve davranışları kontrol altında tutmak zor. Bu dürtüler kuvvetli ama, sorun profesyonel yardımla aşılabilir. 

Doktora başvurmadan önce kendinize şu soruları sorun:

•Cinsel dürtülerimi kontrol edebiliyor muyum?

•Cinsel davranışlarım (yasal ve etik yönden) kötü sonuçlar doğuruyor mu?

•Düşünmek istemediğim zamanlarda bile seks aklımdan çıkmıyor mu?

•Cinsel davranışlarımı saklamaya çalışıyor muyum?

Bu sorulara olumsuz yanıtlar veriyorsanız mutlaka en kısa sürede doktorunuzla görüşün.